Jaký si mám vybrat obor? Kam se snadno dostanu? Najdu vůbec uplatnění? Nebude škola těžká? Soukromá, nebo veřejná? To je jen několik ze zásadních otázek, na které byste si měli při výběru vysoké školy odpovědět.

Uplatnění – Při výběru školy byste v první řadě měli brát ohled na to, abyste získané vědomosti v zaměstnání upotřebili. „V tuto chvíli existuje pět hlavních oblastí s velkou poptávkou po kvalifikované pracovní síle. Je to administrativa, bankovnictví, informační technologie, prodej a výroba, a strojírenství. Ukazují to i statistiky počtu inzerátů na našich pracovních portálech,“ říká Petr Šrámek ze společnosti LMC, která provozuje portály jobs.cz nebo práce.cz.

Obecně se velmi cení lidé s technických a obchodním vzděláním. V posledních letech došlo k rozšíření nabídky vysokoškolského studia. Většina veřejných VŠ obdržela akreditaci na nové studijní obory nebo se snaží přijímat více zájemců než v minulých letech.

Přihláška – kdy ji poslat? Záleží na oboru. Většina škol přijímá přihlášky do 29. února. Některé školy, především technického zaměření , přijímají přihlášky i do konce března.

Naopak na podání přihlášky na umělecké obory je již ve většině případů pozdě.

Přijímací řízení – Šance na přijetí se liší jak mezi školami, tak mezi obory. Platí pravidlo, že snáze se dostává na obory technického zaměření a na školy soukromé. Svoji roli také hraje množství zájemců o daný obor. Pokud si nejste jistí svými schopnostmi, nebojte se podat přihlášky na více škol.

Úmrtnost – Je dobré si zjistit, jaká část studentů svoji školu dokončí a kolik jich „přežije“ první ročník. Většinou se snáze dostává na technicky zaměřené školy, úmrtnost ale zde může u některých oborů dosáhnout víc než padesáti procent.

Naopak u takzvaných humanitních oborů většinou máte jistotu, že vás po překonání tvrdé konkurence u přijímacích zkoušek už nic zásadního neohrozí.

Kvalita výuky – Nejlepším zdrojem infomací o poměrech na vámi vybrané škole je člověk, který tam studuje. Nejlépe vám vysvětlí, jak funguje výběr předmětů, jak se komunikuje s profesory nebo který člověk na studijním má přehled (popřípadě že tam nikdo takový není).

Vy sami se můžete přijít podívat na vybranou přednášku a nasát atmosféru školy osobně, například při dnu otevřených dveří. V únoru však narazíte na problém, že většina takových akcí již proběhla. To ale neznamená, že nemůžete navštívit školu sami a popovídat si na chodbě se studenty.
Pro člověka, který touží po vědecké kariéře, mohou také být rozhodující osobnosti profesorů, kteří v jeho oboru něco dokázali.

Studium v zahraničí – Zjistěte si, zda vámi vybraná škola umožňuje svým studentům vycestovat do zahraničí. Máte možnost se tak zlepšit v cizích jazycích.
„Většina významných a prosperujících společností působících v České republice je součástí nadnárodních skupin, a logicky proto požadují, aby jejich zaměstnanci na kvalifikovaných pozicích mluvili anglicky (případně německy),“ říká Dagmar Šimonová z LMC, z oddělení péče o zaměstnance.

Spolupráce škol a firem – Vyhledávejte školy, které vám umožní získat během studia praxe v nějaké firmě.
V posledních několika letech firmy doslova loví kvalifikované studnenty přímo na školách. Nakonec nemusí zůstat jen u praxe a pro fimu zůstanete pracovat natrvalo.

Dojíždění, časová náročnost, poloha školy, forma studia – Měli byste si být jistí, že máte dostatek času na studium. Některé obory mohou vyžadovat každodenní zapojení anebo dlouhodobé učení, což nemusí mít s vaším případným zaměstnáním dohromady. Tento problém mohou částečně vyřešit distanční a kombinovaná forma studia.

I v rámci jedné fakulty se mohou tyto organizační formy studia lišit. Některé vyžadují docházku studentů každý týden, jiné jednou za čtrnáct dní nebo jen za měsíc.
Rozmyslete si, zda si kvůli škole nenajdete bydlení. Zda vám vyhovuje spíš kolej či podnájem.

Perspektivní obory

  • bankovnictví
  • IT a telekomunikace
  • automobilový průmysl včetně subdodavatelů
  • služby v oblasti péče o zdraví a krásu
  • struktury EU

droj: LMC

 

Platy vybraných profesí

(částky jsou uvedeny v tisících Kč)
obor nástupní mzda/průměrná mzda

  • Elektrotechnika 23 až 25/40+
  • Strojírenství 22 až 25/40+
  • Energetika 22 až 25/40+
  • Doprava 23 až 25/35+
  • IS, IT, vývoj 25 + /50+
  • Ekonom,. finance 18 až 23/40+

Zdroj: LMC

Kde získávat informace o VŠ

  • od současných studentů školy
  • z internetových stránek školy
  • navštivte den otevřených dveří vybrané školy
  • sežeňte si propagační materiály školy
  • sledujte denní tisk a přílohy o vzdělávání

Užitečné odkazy na internetu

http://www.vysokeskoly.com/ – na webu je vyhledávání vysokých škol podle zaměření, zřizovatele, polohy, příprava na přijímací zkoušky, poradenské články.
http://www.kampomaturite.cz/ – poradenský portál pro budoucí vysokoškoláky. Najdete zde mimojiné i kompletní přehled termínů podání přihlášky.
http://www.infoabsolvent.cz/ – stránky obsahují poradenské pro zájemce vzdělání. Zohledňují situaci na pracovním trhu.
http://tutor.cz/ – portál zaměřený na vzdělání, najdete zde přípravné materiály k přijímacím zkouškám
http://www.vejska.cz/ – portál věnující se vysokým školám i studentskému životu.
http://www.gwo.cz/ – zde si můžete zjistit, na jaké povolání se hodíte. Interaktivní průvodce vám poradí, jak vybrat školu, zjistit vaše vlohy nebo pomůže vybrat vhodné zaměstnání.
http://www.maturita.cz/ – web pro maturitní ročníky věnující se i přípravě na vysokou školu.

Petr Mácha