Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na svatbu dovolenou nepotřebujete

Schováváte si dovolenou pro případ neočekávaných událostí? Může se stát, že ji potřebovat nebudete. Zákoník práce počítá pro některé životní události s uvolněním zaměstnanců.

26.9.2009 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jarmila Kuncová

Pracovních překážek na straně zaměstnance, které musí zaměstnavatel respektovat, je celá řada. Za některá uvolnění pracovníkům dokonce připadá náhrada mzdy, jindy mají nárok alespoň na neplacené volno. Na placené volno máte nárok vždy, když jdete k lékaři. V takovém případě vás zaměstnavatel musí uvolnit „na nezbytně nutnou dobu“. Ta se samozřejmě liší podle dostupnosti zdravotnického zařízení i výkonu, který budete podstupovat. V případě krátkého vyšetření u obvodního lékaře může jít o hodiny, pokud docházíte na infuze, volno se často protáhne na většinu pracovního dne.

Pozor: Zaměstnavatel je sice povinen poskytnout vám volno, ale jen pro návštěvu nejbližšího zdravotnického zařízení, které má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud jste se zaregistroval u lékaře v sousedním městě, firma vám sice volno na jeho návštěvu poskytnout musí, náhrada mzdy vám však přísluší pouze za dobu, kterou by vám trvala cesta a vyšetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Na placené volno máte nárok i v případě, kdy doprovázíte k lékaři rodinného příslušníka, který se z objektivních důvodů nemůže do zdravotnického zařízení dopravit sám. Nejedná se tedy pouze o nemocné dítě, ale i o manželku se zlomenou nohou nebo třeba babičku se žlučníkovým záchvatem. Zaměstnavatel vám musí poskytnout neplacené volno i v případě, že má váš vlak, kterým jezdíte do práce, zpoždění. V takovém případě jde však o volno neplacené.

Svatba dva dny, pohřeb tři

Volno náleží zaměstnanci i na svatbu. Pokud jde o vlastní obřad, má nárok dokonce na dva volné dny, zaměstnavatel mu však proplatí pouze jeden. Další den už musí čerpat v rámci neplaceného volna. „Neplatí přitom, že si ho musí vybrat den před svatbou anebo den po ní. Může jít i o jakékoliv jiné datum, které poslouží například k vyřízení formalit celého aktu,“ říká obchodní ředitel agentury Axial Marek Strieborny. „Svatební“ volno se však netýká jen snoubenců. Nárok na jeden den volna mají i jejich rodiče, pokud se obřad koná ve všední den. Pokud se chystáte na svatbu někoho ze svých rodičů, dostanete na ni také den volna, ovšem neplaceného. Svědkové potom nemusí do práce dva dny.

Placené volno dostane i zaměstnanec, kterému zemře někdo z blízkých, délka volna se přitom liší podle příbuzenského vztahu. V případě nejtěsnější vazby, tedy pokud se jedná o manžela, druha nebo dítě, náleží pozůstalému dva dny volna a poté ještě třetí den na pohřeb. Na jeden den spojený s účastí na pohřbu máte nárok, pokud vám nebo vašemu manželovi zemřel například rodič, babička, sourozenec a podobně. I zde jde o volno placené. Pokud zároveň celý pohřeb zařizujete, můžete požádat ještě o jeden den volna. Také na stěhování musí dát zaměstnavatel pracovníkovi volno. Jeden den, pokud se zaměstnanec stěhuje v rámci jedné obce, nejvýše dva dny v případě, že jde o stěhování do jiného města.

Tady však nelze říci jednoznačně, zda zaměstnanec dostane i náhradu mzdy. Ta mu přísluší pouze v případě, pokud se jedná o stěhování „v zájmu zaměstnavatele“, tedy například při stěhování do místa výkonu práce zaměstnance. Odcházíte ze zaměstnání a běží vám už výpovědní lhůta? I na takový případ pamatuje zákoník práce. Každý týden máte právo na půl dne volna ke hledání nového zaměstnání, přičemž půldny je možno slučovat. Na náhradu mzdy má nárok zaměstnanec, který dostal výpověď z důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce nebo uzavřel se zaměstnavatelem dohodu z týchž důvodů. Patří mezi ně například zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost, ale také zhoršení zdravotního stavu zaměstnance, které mu znemožňuje dosavadní práci vykonávat.

Tábory a krev jsou v obecném zájmu

Další kategorií překážek v práci, které zaměstnavatel musí respektovat, jsou činnosti zahrnované pod široký pojem „obecný zájem“. V obecném zájmu jsou například odběry krve. Dárci krve tak mají podle agentury Axial nárok na pracovní volno s náhradou mzdy za celou dobu včetně zotavení. Za obecný zájem jsou považovány také dětské tábory. Odjet na něj jako vedoucí v rámci pracovního volna však můžete pouze v případě, že jste v dětské organizaci pracovali po celý rok. I v takovém případě jde však o volno neplacené. Náhradu mzdy za činnost vedoucího nebo zdravotníka na dětských táborech by musely odbory zahrnout do kolektivní smlouvy. Zaměstnavatel vás však pustit nemusí, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody.

Volno placené a neplacené

PLACENÉ:

svatba: až dva dny, placený jeden
pohřeb: až tři dny
návštěva lékaře
doprovod příbuzného k lékaři
stěhování: pokud je v zájmu zaměstnavatele, až dva dny
dárce krve

NEPLACENÉ:

hledání místa: ve výpovědní lhůtě půlden týdně
vedoucí na dětském táboře: tři týdny
stěhování: až dva dny
svatba rodičů: jeden den
zpoždění dopravního prostředku

Autor: Martina Šrámková

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Tisíce Katalánců protestují v ulicích Barcelony proti uvěznění separatistických lídrů
3 6

Tisíce Katalánců protestují v ulicích proti uvěznění separatistických lídrů

Ilustrační foto
2 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení