Čeho chceme v životě dosáhnout? Chceme dosáhnout dvou věcí – být ve svém životě šťastní a spokojení. Když je tedy odpověď na tuto otázku tak snadná, proč je většinou tak těžké tuto představu naplnit? Protože hned druhá otázka zní: A co to znamená konkrétně pro vás být šťastný a spokojený? A tady už začíná ta pravá džungle myšlenek, idejí a přání. Protože pod pojmem být šťastný a spokojený si každý z nás představuje něco úplně jiného.

Šéfové někdy mají upřímnou snahu zajistit pro své zaměstnance ty nejlepší podmínky, ale nedopadá to vždy slavně – z nějakého důvodu to zaměstnanci nedocení a šéf je roztrpčen, že řídí bandu nevděčníků. Co by měl udělat? Je zajímavé, jak často jsme u druhých přesvědčeni, že „je jasné co by měli udělat“, zatímco o sobě samých máme plno pochybností. Jsme schopni jasně definovat, co je „to nejlepší“ pro druhé lidi a upřímně se divíme, že oni sami to nechápou. Ale sami jsme dotčeni, když nám to nejlepší pro nás vnucuje někdo jiný a jsme schopni se zatvrdit proti „dobře míněným radám“.

Ony doopravdy mohou být míněny dobře, odrážejí zkušenosti a výběr toho, kdo radí. A v tom je právě ten problém, každý májiné zkušenosti, a tak je pro něj to nejlepší něco jiného. Proto se lidé tak často netrefí a my se tak moc snažíme bránit. Je jen jedna osoba, která má schopnosti říct, co je pro mě
nejlepší – a to jsem já sám. Jde jen o to, jak jsme schopni se sebou pracovat a poznávat své možnosti, představy a touhy.

A právě v práci můžeme své štěstí a spokojenost nejvíce ovlivňovat. Existuje však rozdíl mezi štěstím a úspěchem. Nekaždý, kdo je v práci podle vnějších měřítek úspěšný, je automaticky i šťastný a spokojený. Být úspěšný znamená mít dobrou funkci, vysoký plat, služební auto a podobně. Být šťastný a spokojený ale znamená být úspěšný ve svých vlastních očích, ve svém vlastním srdci. K čemu jsou člověku všechny peníze světa, když je sám nešťastný a jeho práce ho nenaplňuje.

Jaký vliv máme na svůj úspěch? Obecně se dá tvrdit, že lidé si nepřejí být neúspěšní. Ale máme na mysli ten úspěch vnější, nebo vnitřní? Doufáme, že sami ve svých očích povyrosteme, když budeme úspěšní v očích někoho jiného? Co když se rozhodneme pro vnější úspěch? Proč ne, je to naše volba. Pokud ale budeme svůj úspěch poměřovat jen vnějšími faktory, bude to pro nás obrovská dřina.

Na druhou stranu existuje něco, co můžeme ovlivnit sami, na co nikdo jiný nemůže dosáhnout, pokud mu to nedovolíme. Něco, co můžeme mít plně pod kontrolou, a to náš vnitřní úspěch. Jinými slovy to totiž znamená, že pokud můžeme plně ovlivnit svůj vnitřní úspěch, máme ve svých rukou to, jestli budeme šťastní a spokojení! Možná, že začít dělat to, co mě činí šťastným a spokojeným, aniž bych přemýšlel, jaký vnější úspěch to s sebou ponese, je nakonec ta nejjistější a nejpohodlnější cesta.

Hubený a plachý

Vezměme si například jednoho hubeného, plachého a v podstatě nešikovného mladíka. Ten i přes protesty rodičů zběhl ze třetího ročníku univerzity a začal se věnovat svému největšímu koníčku, počítačům. S kamarádem si zařídili malou dílnu a začali se věnovat tomu, co jim dělalo největší potěšení – programování. Ten muž se jmenoval Bill Gates a dnes je nejbohatším mužem planety. Myslíte si, že měl především štěstí? Určitě ano, ale samotné štěstí je k ničemu, když se mu nevyjde vstříc.