Nepružnost školského systému s trhem práce by měla řešit Národní soustava povolání (NSP), jež má začít fungovat v druhé polovině příštího roku. Nově vzniklý projekt stanoví podle potřeb zaměstnavatelů nutnou kvalifi kaci u jednotlivých profesí.

Školy jim pak budou moci přizpůsobit své vzdělávací programy. Zaměstnavatelé si nyní také často stěžují na to, že nemohou najít dostatek kvalifikovaných pracovníků. Problémy mají hlavně strojírenské firmy, kterým chybí absolventi technických směrů. V jiných oborech je naopak absolventů nadbytek a uplatnění hledají obtížně.

V národní soustavě by měla být popsána jednotlivá povolání a požadavky na ně. Mělo by být jasné, jaké činnosti jsou nutné pro výkon práce na různých pozicích a jaké schopnosti a kvalifikaci musí pracovníci mít. Důvodem pro rozšiřování práce z domova je podle ředitelky společnosti Dany Bérové zlepšování informačních technologií a tlak firem na snižování nákladů.

Náklady spojené s nemovitostmi představují po mzdách druhou nejvyšší firemní nákladovou položku. Navíc mobilní zaměstnávání pracovníků podle Bérové umožnil nový zákoník práce. Vždycky však záleží na zaměstnavateli, jaké podmínky pro zaměstnance, kteří bydlí daleko, vytvoří. Jednou ze společností, která se snaží svým pracovníkům vyjít vstříc, je i Next Finance, kde pracuje fi nanční analytička Markéta Šiktařová: „Podporujeme nejen pružnou pracovní dobu, ale také práci z domova.

Není důvodu, proč by někteří naši spolupracovníci měli dojíždět často i přes hodinu do kanceláře, když mohou být s námi v kontaktu přes internet z tepla domova. Je to pohodlné nejen pro ně, ale i pro ty lidi, kteří na místě z nějakých důvodů být musí – jejich kancelář není zbytečně přelidněná.“ Práci doma uvítají i maminky na mateřské nebo rodičovské dovolené. Na částečný úvazek tak mohou zůstat v kontaktu s fi rmou i oborem, v němž pracují. A fi rmě nevznikají nové náklady s hledáním a zaučováním nového pracovníka.