Ale ještě dříve, než vešly poprvé do televizního studia, začala se historie jejich filmového účinkování, a to již v roce 1930, kdy snímek s nimi natočený nebyl ještě ani ozvučený. Jmenoval se Spejblův případ a byl reklamou na litinové a smaltované vany. Kamera snímala hru loutek v kulisách jejich domovského divadélka.

Snímek Spejblovo filmové opojení, natočený o rok později již zvukovou technikou, byl určen dětským divákům.

Kameru obsluhoval slavný Jan Stallich, jehož jméno čteme i u filmů Extáze, Císařův pekař a Pekařův císař nebo Starci na chmelu. Loutky vodili manželé Skupovi společně s Gustavem Noskem, který Spejbla i Hurvínka vyřezal.

Animovaný Hurvínek

V roce 1936 se objevil populární hrdina na plátně i v kreslené podobě, o kterou se postaral Jiří Trnka. Animovaný film Všudybylova dobrodružství režírovaný Karlem Dodalem vznikl na objednávku Československého rozhlasu. Malým divákům objasňoval princip šíření rozhlasových vln. Jiří Trnka chodil v rodné Plzni do Divadla Spejbla a Hurvínka. Když v devíti letech vyhrál soutěž, kdo z dětí nejlépe nakreslí Hurvínka, dostal od Josefa Skupy knihu. Později se setkali znovu: profesor Skupa učil gymnazistu Trnku kreslení. A učil ho i jako loutkáře.

Mladý výtvarník navrhuje dekorace, ale i loutky: Máničku, šaška Koko, paní Klepátkovou. Se souborem absolvoval i zájezd do pobaltských republik v roce 1935.

Tož pojďme na návštěvu, dřevění komici pobaví všechny, kdož si obstarají DVD ze Země pohádek se sedmi díly:

1. Spejbl se loučí
2. Ranní rozcvička
3. Hurvínkovo strašidlo
4. Hurvínek domácí kutil
5. Nečekaná výhra
6. Sněhulák jako živý
7. Spejbl lovcem

v příštích týdnech

15. 11. Maxipes Fík

22.11. Znovu u Spejbla a Hurvínka 2

29.11. Maxipes Fík 2

6.12. Říkadla Josefa Lady

PAVEL TAUSSIG