Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když dítě má dítě. Kdy je žena připravena být matkou?

Šestnáctiletá Helena z Prahy na letošní Vánoce určitě nezapomene. Vánoční prázdniny vymění za mateřskou dovolenou. Pod stromeček si totiž nadělí miminko. Jak se s živým vánočním dárkem vyrovná ona a jak její okolí?

8.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Isifa

Helena je jednou z asi pěti desítek nezletilých matek, které letos u nás porodí dítě. Situace s -náctiletými matkami přitom není v Česku v porovnání se světem nijak trýznivá.

„Počty nezletilých matek se u nás nemění. Jsou jich ročně jen desítky. Mnohem horší je situace ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy nebo v Evropě Británie,“ říká sexuolog Petr Weiss.

„Je to způsobeno bídnou úrovní sexuální výchovy. Kladou tam překážky sexuální výchově z náboženských důvodů. Stejně jako počty nezletilých matek jsou tam vysoké i počty interrupcí, počty partnerů, podceňuje se používání ochrany před infekcemi a hormonální antikoncepce,“ dodává přední český sexuolog.

Jednu výhodu ale mladá britská maminka oproti české bude mít. Zatímco naše šestnáctiletá školačka bude s miminkem obtížně dodělávat devátou třídu, aby dokončila povinnou školní docházku, patnáctiletá Britka Olivia nemá ani s několikaměsíční dcerou Aješou v náručí se studiem problém. Navštěvuje školu GCSE určenou pro nezletilé matky ve městě Cyfle.

Od pokročilého stadia těhotenství a po porodu Olivia pokračuje ve studiu, s péčí o dítě jí pomáhá personál školy. „Ona je to nejlepší, co mě kdy potkalo,“ říká o své dcerce Olivia, jedna ze 40 tisíc školaček, které každoročně v Británii porodí dítě.

„Kdybych měla volit znovu, udělala bych to stejně. Nejsem sice v kontaktu s Aješiným otcem, ale mám podporu rodičů. Nic bych ve svém životě nechtěla měnit,“ dodává.

Právě podpora rodiny je stěžejní pro dítě, které přivede na svět miminko. „Dívka neví, co se sebou, natož s dítětem. Sama bude situaci těžko zvládat,“ říká předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Problémy podle něj dívce přináší už gravidita. Tělo fyzicky nevyzrálé dívky si na těhotenství může hůře zvykat, zvyšuje se riziko předčasných porodů a potratů. Fyzické problémy jsou ale podružné, největší nápor je na psychiku dítěte, shodují se odborníci.

Zjednodušeně se dá říci, že pokud se dívka může opřít o pomoc někoho blízkého, má zčásti vyhráno. „Podpora rodičů nebo prarodičů je důležitá. Dívka potřebuje být ve stabilním prostředí,“ popisuje své zkušenosti psychiatrička Lada Zahálková.

Češi sex netabuizují

V západní kultuře je rodičovství nezletilých v prvé řadě nechtěným jevem. Státy proto vedou kampaně za snížení počtu mladistvých matek. Většinou se opírají o sexuální výchovu ve školách, psychologickou a zdravotní péči a výchovu v rodinách. Jenže recept není univerzální.

Zatímco v Nizozemsku sklízí úspěchy, jinde se podobné metody míjejí účinkem. Důkazem jsou Spojené státy.

Americké rodiny sice dávají svým dětem dobrý vzor a důraz na křesťanské tradice, téma sexu je ale v rodinách tabu. Navíc jsou pro tamní teenagery velkým lákadlem filmy plné přelétavých známostí a sexuální volnosti. Výsledkem je, že třináct procent všech porodů ve Spojených státech připadá na nezletilé matky. Nepřekvapí pak, že před osmnáctým rokem už má za sebou první pohlavní styk 56 procent amerických dívek a 73 procent tamních chlapců.

Oproti tomu v Česku je průměrný věk, kdy Češi zahajují pohlavní život, už od roku 1993 kolem osmnáctého roku. A v tom Česko vyniká spolu s Nizozemím a skandinávskými zeměmi.

Důvod?

„Vysvětlení je jednoduché. Není zde tabuizovaná sexuální výchova,“ říká Petr Weiss. Ovšem dodává, že to neznamená pochvalu sexuální výchově v českých školách.

„Jen deset procent dětí má informace o sexu ze školy,“ upřesňuje Weiss. Zbytek je ve vstřícném přístupu rodičů a prarodičů k otázkám dětí o sexu.

V porovnání se světem vykazuje Česko téměř záviděníhodná čísla. Třeba v Brazílii začíná před osmnáctým rokem pohlavně žít 77 procent mužů a 43 procent žen, hůře než Česko je na tom dokonce i Japonsko, kde před 18. rokem zahajuje pohlavní život 43 procent mužů a 26 procent žen.

Dřívější začátek pohlavního života přitom není bez rizik. Podle Vladimíra Dvořáka je děložní čípek mladé dívky náchylnější k infekcím, čímž se zvyšuje nebezpečí nádorů.

Maminko, budu mít miminko

Obávanou větu matek dospívajících dcer: „Maminko, jsem těhotná,“ si u nás každý rok vyslechne asi stovka žen. Polovina dcer dítě donosí, polovina se rozhodne pro přerušení těhotenství.

Pokaždé ale tato věta způsobí zemětřesení v rodině. Občas se otřese půda v širším okruhu. Například, když si „radostnou novinu“ vyslechla před pár týdny od své

sedmnáctileté dcery Bristol americká viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová, změnila tak nechtěně na pár dnů obsah předvolební kampaně republikánů.

Británií zase před dvěma lety otřásly informace ministerstva zdravotnictví, že těhotné nezletilé dívky záměrně kouří, aby snížily porodní hmotnost dítěte a měly snazší porod.

Pravdou je, že vědecké studie prokázaly souvislost mezi kouřením v době těhotenství a nízkou porodní hmotností plodu. Nikdo však nikdy neprokázal, že by existovala jakákoli souvislost mezi váhou dítěte a mírou bolesti porodu.

„Porod je pro některé ženy i poměrně bolestivá zkušenost, ale při správné podpoře a péči není porod ničím, čeho by se dívky měly tolik obávat. Je to i naše vina, protože je málo vzděláváme a ony jsou pak ze strachu ochotné podstoupit něco tak nebezpečného jak pro ně, tak i pro dítě jen proto, že si myslí, že si tím ulehčí porod. Jenže to je samozřejmě nesmysl,“ cituje server BBC News Belindu Phippsovou, ředitelku National Childbirth Trust, organizace, která pomáhá mladým britským rodičkám v době těhotenství a po porodu.

V Česku sice nejsou instituce, které by se věnovaly výhradně mladistvým matkám, kampaně za plánované rodičovství ovšem jsou u nás běžné.

Ta poslední koncem září s logem „tvoje tělo, tvůj život, tvoje volba“ měla za cíl oslovit mladé lidi a zlepšit nelítostnou statistiku, podle níž každé šesté těhotenství v Česku končí interrupcí.

Ročně se tak rozhodne přerušit těhotenství 25 tisíc Češek. Je to sice několikanásobně méně než před dvaceti lety, přesto ale jde v porovnání s Evropou o vysoká čísla.

Dobrou zprávou je, že nezletilé dívky hrají v této statistice mizivé procento; před dvěma lety podstoupilo potrat asi 50 školaček (nezletilé dívky potřebují souhlas rodičů).

Užívání antikoncepce u mladistvých přitom u nás nic nebrání. Gynekolog může předepsat hormonální antikoncepci i dívce mladší 15 let.

České zákony

- žákyně základní školy nemůže přerušit školní docházku (povinnou školní docházku nelze přerušit), je však možné vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu.

- na střední škole (po splnění povinné školní docházky) je možné přerušení studia, a to maximálně na dobu dvou let. U některých oborů je dokonce přímo povinností ředitele přerušit vzdělávání těhotné studentky, popř. tak musí ředitel školy učinit na základě doporučení lékaře.

- nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňuje studentka na předepsaném tiskopisu u školy, na které studuje. Pokud dívka nemá nárok na mateřskou, může požádat o rodičovský příspěvek. O přídavky na své dítě nemůže žádat sama, ale musí o ně žádat její rodiče nebo jiný zákonný zástupce.

ANKETA - OD KOLIKA LET JSOU ŽENY PŘIPRAVENY MÍT DÍTĚ?

V olomouckých ulicích se ptala a fotila Alena Vyslyšelová.

Ivana Čechová, 28 let, na mateřské dovolené

Tehdy, když se na to cítí. Já jsem měla děti brzo, první v devatenácti letech, a jsem spokojená.

Lucie Řehulková, 22 let, studentka

Já si myslím, že je připravena tak v osmadvaceti letech, když ukončí vysokou školu a má nějaké vzdělání a najde si práci.

Hana Drobková, 28 let, na mateřské dovolené

Na věku nezáleží. Asi když má toho správného partnera a nějaké zázemí.

Alex Velim, 25 let, student

V dnešní době je to sporné, ale doba postupuje, takže se to posunulo někam na hranici 27 až 30 let, to je můj názor.

Pavel Kubíček, 44 let, podnikatel

Podle mě mateřství nesouvisí s tím, až žena dostuduje. To nejde takhle říct, asi jak která žena, je to strašně individuální.

Soňa Mailonová, 67 let, v důchodu – dříve gynekoložka

Dnešní odkládání mateřství není dobrá věc, protože pak nastávají komplikace v genetice. U nás je uznávaný věk mezi 25 a 27 lety. Nelíbí se mi, když se těhotenství odkládá, protože co pak taková čtyřicetiletá matka nebo sedmdesátiletý otec může dítěti dát? Já jsem to poznala na vlastní kůži. První dítě jsem měla v jednadvaceti, druhé v sedmatřiceti a v porodnici jsem si připadala jak cvok.

Autor: Dana Votýpková

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ivan Bartoš volil v parlamentních volbách 20. října v Praze.
11 18

Bartoš vyloučil spolupráci s Babišem i tichou podporu jeho vlády

Před volebním štábem SPD zasahovala policie. Hnutí neudělilo akreditaci třem novinářům.
AKTUALIZOVÁNO
3 4

Před štábem SPD zasahovala policie. Hnutí vykázalo tři novináře

Martin Stropnický: Vymezování proti nám se jim vymstilo

Ministr obrany a pražský lídr hnutí ANO Martin Stropnický chce vyčkat s definitivními oslavami až na sečtení hlasů. Jeho nadšení je střízlivé, protože dosavadní výsledky nenabízejí ANO žádné přirozené partnery. S druhou SPD Tomia Okamury ANO odmítá spolupracovat a dosud třetí ODS i čtvrtí Piráti zase nechtějí jít do koalice s ANO, pokud by premiérem měl být obviněný Andrej Babiš.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

/FOTOGALERIE/ Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Noci budou chladné. V příštích týdnech mohou teploty spadnout pod nulu

V příštích čtyřech týdnech již mohou teploty v noci spadnout pod nulu. Přes den se budou v průměru držet většinou kolem deseti stupňů, v půlce listopadu se ale asi ještě více ochladí. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Polepší si? Herman by považoval za úspěch KDU-ČSL zisk přes sedm procent

Pražský lídr KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman by považoval za úspěch, kdyby lidovci získali ve volbách přes sedm procent hlasů. Věří, že se toho podaří dosáhnout. V minulých volbách získala strana 6,7 procenta hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení