Pražský hrad je pro vycházku s dětmi jako stvořený – staré kamenné věže, stráže v uniformách, výhled na Prahu. Pokud zamíříte k severnímu křídlu Starého purkrabství, poznají děti navíc něco z historie hraček. Budova purkrabství totiž ukrývá Muzeum hraček s největší soukromou sbírkou světa a zároveň druhou největší evropskou expozicí. Děti tu uvidí, s čím si hrávali jejich pradědečkové a prababičky, dospělí zavzpomínají, co kdysi našli u prarodičů na půdě.

Nejsnáze se k muzeu dostanete po Starých zámeckých schodech od zastávky Malostranská, zvolit lze i delší cestu z Malostranského náměstí po zámeckých schodech nebo Nerudovou ulicí k hlavní bráně a skrz hradní areál až k purkrabství.

Do muzea se musí vystoupat po schodech. Bezbariérový vstup chybí, problém mají i maminky s kočárky. Dříve bylo možné nechat kočárek pod dohledem v budově vedle muzea, dnes už to nejde. Některé rodiny proto vynášejí kočárky s sebou nahoru. Nad schody na návštěvníky čeká šedesát vitrín s hračkami, rozmístěných v sedmi sálech. Expozice je rozdělena do dvou pater. V prvním jsou historické hračky, v druhém kolekce panenek Barbie. A je na co se dívat. Vystaveny jsou hračky dřevěné, plechové, plyšové i mechanické, evropské i americké, běžné sériové výrobky i naprosté unikáty. Můžete tu sledovat vývoj zvířecích figurek, panenek a jejich pokojíčků, plyšáků, autíček a letadel, robotů, mechanických strojů a stavebnic.

Děti ale nejvíce zaujmou vitríny s pohyblivými hračkami. Po stisknutí knoflíku se plyšoví medvědi houpou na houpačce, perou v pračce nebo rýžují zlato, opice-indiáni kouří dýmku míru.

Panenky Barbie

Nechybí ani rozsáhlá sbírka panenek Barbie, oslavující čtyřicetiletou existenci nejslavnější panenky světa.

Při jejím prohlížení si uvědomíte, kolika proměnami už barbie prošla, jaká měla povolání a že vždy držela krok s módou. Jedna vitrína patří nerealizovaným avantgardním návrhům z osmdesátých let minulého století. Prostoru je dost, návštěvníci si nepřekážejí při prohlížení ani při focení – v muzeu se totiž smí fotografovat i natáčet.

Otevřeno je denně od 9.30 do 17.30, lístky lze koupit do 17.00. Pokladna zároveň slouží jako krámek se suvenýry. Toaleta chybí, návštěvníci musí vy užít WC v některé z přilehlých kaváren nebo jiné budově hradního areálu. Přesto je Muzeum hraček příjemným zpestřením rodinného výletu, a to nejen pro děti. Rodiče si u starých vláčků a medvídků připomenou své mládí.

Výhody

  • Rozsáhlá sbírka hraček děti zaujme, hlavně její mechanizovaná část.
  • Fotografování a filmování povoleno.

 

 

Nevýhody

  • Chybějí toalety i místo pro kočárky. Ty ale lze vynést s sebou do muzea.
  • Muzeum leží v areálu Pražského hradu, o svátcích a víkendech je přístup k němu zavalen turisty.

Zdenka Burešová

Muzeum hraček

Jiřská ulice 6, Pražský hrad, Praha 1 – Hradčany
Telefon: 224 372 294
Otevřeno: denně 9.30 - 17.30, pokladna do 17.00
Vstupné: dospělí 60 Kč, děti a důchodci 30 Kč, rodinné vstupné 120 Kč