Dříve zde sídlil Ústav sociální péče, dnes zde najdete netradiční Muzeum perníku a pohádek. Spolu spostavičkami, chaloupkami a betlémy zvoňavé sladké pochoutky, jsou ve zdejších prostorách naaranžovány výjevy z nejrůznějších pohádek.

Ráby na Pardubicku negativně proslavila kritika populární spisovatelky J. K. Rowlingové. Problematické „ klecové“ zařízení, které rozvířilo debatu o sociální péči v České republice, vsoučasné době sídlí vnové budově. Vté původní zůstalo po bývalých svěřencích pouze několik desítek zubních kartáčků zastrkaných za rozvody topení vumývárně. Současný majitel Luděk Šorm dokázal ponurou náladu zdejšího prostředí proměnit vpohádkové království provoněné perníkem.

Krok za krokem pohádkou

Autoři expozice přemýšleli, jak by svět perníku a perníkařského řemesla co nejvíce přiblížili dětem i dospělým, až se zrodil nápad putovat jednotlivými místnostmi vroli pohádkových hrdinů, konkrétně Jeníčka a Mařenky. Po chvíli jsou návštěvníci do děje vtaženi tak, že si od lopaty na šoupnutí do pece nebo od zamřížovaného chlívku stlustoměrem, drží raději patřičný odstup. Výprava začíná ukázkou několika pravých upečených perníkových chaloupek v místnosti nazvané Perníkov. Zájemci jsou zde poučeni o některých méně známých skutečnostech z pohádky O perníkové chaloupce a seznámeni sjejími cizojazyčnými proměnami. Leckoho překvapí, že v Makedonii mají místo perníkové čokoládovou, ve Španělsku zkaramelu a ve Slovinsku chaloupku z piškotů. Ve všech obměnách vystupuje Ježibaba s dvěma dětmi a vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké to je zabloudit vtmavém lese, je možné vnásledující místnosti. Na toho, kdo tmou se spoustou překvapení statečně dojde do cíle, čeká perníkem provoněná kuchyně hodné ježibaby. Hosté ji většinou zastihnou, jak právě ve starodávné peci peče perníky nebo vyřezává dřevěné formy, a ktomu všemu poutavě vypráví o historii pernikářského řemesla.

Jedna pohádka nestačí

Muzeum je pod Kunětickou horou čtvrtým rokem a jeho návštěvnost neustále stoupá. Vletošním roce zaplatilo perníkové více než 50000 tisíc návštěvníků a i ztoho důvodu mohou vprostorách původního loveckého zámečku přibývat stále nové pohádkové místnosti. Vpřízemí je k vidění pekelná místnost skotlem pro hříšníky, ze které se po schodech stoupá do nebe, do místnosti ve které andělé skleněným průhledem pozorují dění na zemi. Vdruhém patře je divadelní sál pro sto lidí a také sál budoucí knihovny zaměřené na pohádky. Vrozsáhlém lesoparku, který se rozprostírá kolem muzea, při procházce narazíte na Smolíčkovu vyhlídku, ohniště dvanácti měsíčků, otočnou chaloupku na Kuří noze a další. Každým rokem vzniká něco nového a Luděk Šorm, autor celého projektu, se nejvíce těší na to, až zde návštěvníci začnou pobíhat vpohádkových kostýmech, které si zapůjčí vprávě připravované půjčovně. Z původního nápadu oživit na Pardubicku pernikářskou tradici se zrodilo hned celé Perníkové hejtmanství, které prý má ambice konkurovat tomu zdejšímu, oficiálnímu.

Výhody

Velké množství podnětů pro děti

Průvodce se přizpůsobuje složení a náladě skupiny, kterou provází

Výprava za pohádkou je také poučná. Návštěvníci jsou seznámeni stradicí pernikářského řemesla.

Nevýhody

Svérázná estetika, které se každému nemusí líbit.

Nedostatečné dopravní spojení směstem.

 

Muzeum perníku a pohádek

V Perníkové chaloupce č.p.38
533 52 Ráby
tel: 466 612474
denně od 9 do 17 hodin

www.pernikova-chaloupka.cz