Císařský řez, který údajně získal své jméno po Juliu Caesarovi, se postupem času posunul od náročné několikahodinové operace k rutinnímu třičtvrtěhodinovému zákroku.

Právě relativní jednoduchost této operace podle odborníků svádí ženy k tomu, aby stále častěji vyžadovaly po porodnících jeho provedení.

Strach z bolesti

Ačkoli podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je optimální počet císařských řezů deset procent (patnáct procent v porodnicích, které se specializují na komplikovaná těhotenství), evropský průměr dosahuje dvaadvaceti procent.

Ve Velké Británii se dokonce vyšplhal na více než třicet procent, to znamená, že císařským řezem tady porodí každá třetí matka.

Z nejbližších států s tímto problémem zápasí především Polsko, kde počet císařských řezů dosáhl sedmadvaceti procent. Jedná se o stále žádanější a módnější zákrok.

Podle statistik se v Česku v roce 2006 císařským řezem narodilo téměř devatenáct procent dětí. Přitom v roce 1990 to bylo ještě pouhých necelých osm procent. Odborníci předpokládají, že brzy bude v Česku rodit císařským řezem každá pátá žena.

Důvodem pro stále se zvyšující poptávku po císařském řezu je především strach z porodu a bolesti, kterým trpí stále více žen. Další motivací je vidina bezbolestného sexu po porodu. Ženy se domnívají, že po přirozeném porodu se sex stane bolestivým, nebo že jejich vaginální svaly ztratí svou pružnost.

Na druhou stranu evropští a američtí porodníci vidí v císařském řezu možnost vyhnout se potenciálnímu obvinění z chyb u porodu a přistupují k němu mnohem častěji, než je nezbytně nutné.

Problémem je také stále se zvyšující věk rodících matek, který s sebou může v některých případech přinášet i porodní komplikace, které si potom tento typ zákroku vynutí.

I když se vám může zdát, že je v podstatě jedno, jestli zvolíte císařský řez nebo přirozený porod, „císař“ s sebou nese mnohem větší riziko komplikací.

Mějte na paměti, že se stále jedná o operaci. Také proto Světová federace porodníků a gynekologů zařadila provedení císařského řezu do kategorie závažných poporodních onemocnění.

„Císařský řez je pro matku šestkrát rizikovější než samovolný porod. Proto se císařský řez v České republice neprovádí na přání maminky, která tuto operaci vyžaduje, jelikož se třeba bojí porodních bolestí,“ uvádí docent Antonín Pařízek na serveru porodnice.cz.

Možné komplikace

Zejména u prvorodiček zvyšuje císařský řez riziko pro další těhotenství a porod. Pokud žena jednou císařským řezem porodí, je podle odborníků víc než padesátiprocentní možnost, že bude stejně rodit i dalšího potomka.

Počátkem devadesátých let se císařský řez prováděl pouze v případě zúžené pánve. V současné době se tento zákrok provádí i při porodu nezralého plodu, pokud má dítě nepravidelnou polohu, indikací jsou také vícečetná těhotenství či závažné choroby matky.

Výzkum provedený na univerzitě v dánském Aarhusu zveřejněný na začátku roku v British Medical Journal prokázal, že děti narozené císařským řezem mají čtyřikrát častěji problémy s dýcháním.

Riziko je tím větší, čím dříve je císařský řez provedený. Podle autorů výzkumu by tak ženy v žádném případě neměly dobrovolně volit císařský řez před devětatřicátým týdnem těhotenství.

Císařský řez je pro matku také daleko více zatěžující než klasický porod. Jde o operaci, která s sebou může nést typické pooperační obtíže.

Ačkoli se mnohé ženy domnívají, že se do porodnice dostaví bez bolestí, nechají se uspat a po hodině se vzbudí s dítětem v náručí, je císařský řez pro budoucí matku méně pohodlný. Rána po řezu více a déle bolí než po přirozeném porodu.

Podle časopisu Obstetrics and Gyneocology ženy, které rodily první dítě pomocí císařského řezu, byly více náchylné k problémům při dalším porodu.

HELENA MLÍČKOVÁ