Den dětí se slaví už 58 let. Oslavu dne dětí navrhla v roce 1949 v Berlíně Mezinárodní demokratická federace žen, Mezinárodní odborové sdružení učitelů a Světová federace demokratické mládeže. Mezinárodní den dětí se poprvé slavil 1. června 1950 ve více než 50 zemích celého světa. Pevné datum, tedy 1. červen, bylo stanoveno až na mezinárodní konferenci pro ochranu dětí v roce 1952.

Možná si myslíte, že slavit Den dětí je přežitek, nebo to vaše děti vůbec neocení, přesto vás zkusíme nalákat na některou z akcí, které jsou pro vás po celé republice připraveny. Pro děti nenajdete hezčí dárek než ten, že jeden den budete věnovat jen a jen jim a jejich zábavě.

Dětský den s Pražským deníkem

Místo: OC Chodov, Praha
Termín: 1. června, Od 11 do 19:00 hodin

Děti se mohou těšit na skákací hrad, trampolínu, malování dětských obličejů, loutkové divadlo a hrnčířský kruh, na kterém si můžete vytočit svůj vlastní hrneček. Připravena je také spousta pohádek a kouzelník.

Tatu slaví 1. narozeniny

Místo: Zoo Praha
Termín: 1. června

V neděli 1. června oslaví gorilí sameček Tatu z pražské zoo své první narozeniny - spolu s dětmi v rámci jejich svátku Dne dětí. Je pro něj připraveno narozeninové překvapení, které jistě ocení nejen on, ale i ostatní obyvatelé gorilího pavilonu – velké banánové trsy dovezené speciálně přímo z Afriky. Narozeniny slavíme v 11 hodin u pavilonu goril.

Popřát mu, mimo jiné, přijde herec Jiří Macháček, jeden z vypravěčů „Pohádek o zvířátkách ze zoo“ – toto právě vydané CD ze Supraphonu zde bude pokřtěno. Výtěžek z prodeje alba bude věnován pražské zoo. Narozeninovou akci zpestří taneční a hudební vystoupení africké skupiny Batocu.

Banka vůní i hod šiškou

Místo: Botanická zahrada v Praze 7 – Tróji
Termín: neděle 1. června od 10 do 16 hodin

Botanická zahrada hlavního města Prahy příští rok oslaví už čtyřicet let své existence, veřejnosti ovšem byla zpřístupněna až v roce 1992. O jedenáct let později Botanická zahrada, situovaná nad pražskou Zoo, otevřela unikátní skleník Fata Morgana, zasvěcený tropické přírodě.

Prohlédnout si zde lze ale i Japonskou zahradu, expozici Středomoří a ve vinice sv. Kláry vychutnat nádherný výhled na panoráma Prahy. Na ten však děti, které sem přijdou oslavit svůj svátek, patrně mít čas nebudou. Čeká je totiž nejen soutěž v poznávání rostlin a stromů, ale rovněž deseti vzorků z banky vůní. Program nabízí malování na kameny, střelbu z luků a kuše, aranžování kytic z čerstvých květů, hod šiškou na cíl a představení divadélka LALA (v 11 a v 15 hodin). Bojová hra pro odvážné děti vyvrcholí u ohniště v nedalekém lese, kde je postaveno lanové centrum.

Dětský den v nemocniční zahradě

Místo: zahrada Psychiatrické a Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Ke Karlovu 11, Praha 2
Termín: 4. června 2008 od 14:00 hodin

Pro děti je připraven bohatý program, který bude korunován divadelním představením divadelního souboru DAMÚZA a představením ZUŠ Na Popelce "Africká pohádka". Shlédnout také budete moci ukázku sebeobrany, první pomoci, zásahu policie a hasičů a prezentaci motocyklů. Organizátoři vzkazují: „A i když již sami neslavíte Den dětí, rádi Vás na naší akci uvítáme.“


Rytířské hry v Mníšku pod Brdy

Místo: zámek Mníšek pod Brdy
Termín: 1. června od 14.00 hod.

Pro děti je připraveno zábavné odpoledne s šermířskou skupinou Lars. Těšit se mohou na balónkovou bitvu, lov na kance i dětský šerm.

Medobraní v Perníkové chaloupce

Místo: Ráby u Pardubic
Termín: sobota 31. 5. a neděle 1. 6. od 9 do 17 hodin

Perníkové hejtmanství se může pochlubit Perníkovem, čili městečkem z perníku, Pohádkovým lesem, dílnou Ježibaby, vězením pro zloděje perníku s Prstovým tlustoměrem, síní slávy nositelů jmen Jan a Marie i útulnou občerstvovnu „U všech čertů“. S nabídkou všeho, co v Perníkovém hejtmanství lze zažít, seznámí návštěvníky turistické informační centrum Děda Vševěda.

Den dětí bude v Perníkové chaloupce i jejím okolí zasvěcen „Medobraní“. Kluci a dívky se - stejně jako jejich dospělý doprovod - seznámí s odběrem plástů z včelích úlů, s vytáčením čerstvého medu i jeho zpracováním. Nejmenší určitě uchvátí chaloupka na můří nožce a připravené hry i soutěže, pochopitelně o sladké ceny. Na „Medobraní“ nebudou chybět jarmareční stánky ani Ohniště pro 12 měsíčků, v němž bude zajišťovat občerstvení Otesánkova mlsárna.

Jízda na zubačce, závody na drezíně

Místo: Kořenov v Krkonoších
Termín: sobota 31. 5. od 8.30 do 17 hodin

Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov je nejstrmější železnicí v České republice. Pomocí dvou pásové ozubnice překonává mezi Tanvaldem (v nadmořské výšce 466 metrů), a Kořenovem (701 metrů nad mořem) výškový rozdíl 235 metrů.

Železniční společnost Tanvald, která zubačku a nostalgické projížďky s nádhernými výhledy do přírody provozuje, zve letos již na 3. ročník „Dne dětí na zubačce“. Zvláštní vlaky s ozubnicovou lokomotivou a historickým motorovým vozem vyjíždějí z Tanvaldu v 8.30, v 10.26 a ve 13.35 hodin. Když výletníci vystoupí na nádraží v Kořenově, stanou se svědky slavnostního otevření Muzea ozubnicové dráhy a aktéry řady soutěží. Pro děti budou připraveny závody na ručních drezínách, projížďky na historické drezíně a další soutěže o ceny.

Pohádky a putování v Zoo Ohrada

Místo: Hluboká nad Vltavou
Termín: sobota 31. 5. od 9. 00 do 16. 30 hodin

Kousek od Hluboké nad Vltavou, na břehu Munického rybníka se rozkládá zoologická zahrada. Na začátku letošního května oslavila devětašedesáté narozeniny. K největším zvířatům malé Zoo patří medvěd hnědý, rys ostrovid a vlk. Erbovním tvorem hlubocké říše zvířat je ale vydra říční. Aby bylo dobře vidět, jak žije, postavili ji tu pavilonek s prosklenými bazény. Zoo Ohrada letos pořádá již 31. ročník Dětských divadelních her. Na programu jsou pohádky o zvířátkách. Po berušce Ušce, která o sedmou tečku přišla, bude v červnu Divadlo Kukadlo vyprávět o Víle květince a Divadlo Studna o dobrodružstvích mládence Syndibáda.

Dnu dětí ale bude vévodit „Putování za zvířaty“. Vytyčená naučná stezka je lemována soutěžemi o ceny. Na hlavním pódiu zahrají Rybníkáři a vystoupí malí tanečníci ze ZUŠ Strakonice i malé manekýnky s ukázkami dětské módy.

O poklad Elišky Přemyslovny

Místo: Hrad Loket
Termín: neděle 1. 6. od 9 do 12 hod.

Kamenný královský Loket je sídlo osm set let staré. Ukrývá jak výstavu křehkých výrobků okolních karlovarských porcelánek (zejména lázeňských kalíšků), tak i vězeňské kobky, v nichž přebývá Strakakal. Kdo to je? Střapatý mužík, jenž neupravené a neučesané děti plácá knihou přes záda…

Šestadvacet metrů vysoká věž hradu pro změnu schovává loketského draka. Učiněného dobráka, k němuž si hospodyňky chodily pro oheň pro podpal kamen. Hrad Loket a skauti z místního oddílu Jitřenka zvou děti v den jejich svátku na „Hradní Loktohrátky o poklad Elišky Přemyslovny“.

V romantických zákoutích proběhne řada soutěží, hradní nádvoří se stane svědkem pasování jejich vítězů na rytíře.

Labyrint s adrenalinem

Místo: Městský stadion Sletiště Kladno
Termín: neděle 1. června od 14 do 18 hod.

Název Labyrint nese Středisko volného času, vzdělávání a služeb v Kladně. Dětský den, který připravilo, slibuje zábavu pro každého. Oprávněně.

Labyrint pozval na Sletiště trojnásobného mistra světa Jana Valentu, který předvede adrenalin budící umění na mobilní U-rampě. Napětí doprovodí i skokanskou exhibici týmu na kolech BMX. Komura klub představí ukázky karate, Bořek Stavitel pozve děti, aby si hrály a soutěžily v obří stavebnici.

Další soutěže (a ukázky spřežení) nabídne Klub sibiřských husky, který za čtyři roky svého trvání pomohl najít nový domov opuštěným psům tohoto plemene i jeho křížencům. Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje se pro změnu pochlubí nejnovější technikou.

Za strašidly na zámek Buchlov

Místo: Zámek Buchlov
Termín: sobota 31. května, startuje se v 9.00 u parkoviště pod Buchlovem

Už jste někdy soutěžili se strašidly, děti? Sami nebo v doprovodu rodičů se s nimi můžete utkat již tuto sobotu na jihomoravském zámku Buchlov.

Postavy z pohádek musíte objevit na Pohádkové cestě kolem hradu. Cesta bude plná soutěží a úkolů; za jejich splnění vám vodník, princezna, kocour v botách a jiné pohádkové postavičky nadělí spoustu odměn. Když vejdete na hradní nádvoří, možná se z vás stanou chrabří bojovníci a bojovnice. Můžete si totiž zkusit Rytířský výcvik v několika disciplínách.

Koho už neunesou nožky, pro ty si aktéři dětského dne připravili pohádku Zvířátka a loupežnice. A jen opravdu statečné a nebojácné děti mohou vejít do Strašidelného hradu plného příšer, přízraků a temných sil.

S pohádkovou kartou, kterou si děti zakoupí za 40 nebo 50 korun, pak mohou absolvovat jednotlivé atrakce v doprovodu rodičů. Více na:

http://www.buchlov.eu

Vysočinou ve vzduchu i na zemi

Místo: Aeroklub Chotěboř
Termín: sobota 31. května od 9:00, hlavní program od 13:00 hod.

Slova písně skupiny Plavci - Vysočinou, vysočinou…si mohou zpívat malí i velcí příznivci letadel. V areálu Aeroklubu Chotěboř na Vysočině se v sobotu 31.5. uskuteční již tradiční dětský den ve vzduchu i na zemi. V rámci hlavního programu se na nebe vznesou letečtí akrobaté na speciálech Suchoj Su-31 a Zlin Z-50, z nebe na zem se zase spustí parašutisté z L-60 a nebudou chybět ani historické letouny Aero C-104 a Zlin Z-126 a mnohé další.

Na zemi na děti čekají tradiční dětské koutky, skákací žirafa, kolotoče a další překvapení. Jako každý rok proběhne i losování tomboly. Každá vstupenka vyhrává! Po celý víkend možnost rekreačních letů nad Vysočinou.

Vstupné: děti do 15 let zdarma, dospělí 20 Kč. Bohaté občerstvení!

Více na http://www.akchotebor.cz

Večerní Opavou prolétnou hmyzí bruslaři

Místo: Opava
Termín: sobota 31. 5.

Vyvrcholením opavského dne dětí bude večerní vyjížďka na kolečkových bruslích na Horním náměstí, která se uskuteční na téma „Ze života hmyzu“ v kostýmech. Netradičnímu hmyzímu reji předchází již od pátku maratón akcí pro děti: v sobotu se kromě atrakcí a dětských soutěží na několika stanovištích děti mohou těšit také na divadelní představení Popelka, které se odehraje na Horním náměstí v Opavě. Na stejném místě se během odpoledne vyhodnotí i výsledky soutěží.

Program v sobotu 31.5. 2008:

  • 8.00–16.00 hod. - Den otevřených dveří se soutěžemi pro děti v areálu Městského dopravního podniku v Kylešovicích
  • 14.00–16.30 hod. - Minoritská zahrada - hry a soutěže pro děti ve stylu pouťových atrakcí (opičí dráha, velká huba, skoky v pytli atd.)
  • Sady Svobody, Křížkovského sady, Dvořákovy sady - soutěže ve střelbě z kuše, soutěže na koloběžkách a další atrakce (skákací boty, trampolína)
  • Horní náměstí - 16.30 - 21.00 hod.
  • V době od 16.30 do 17.00 hod. - vyhodnocení soutěží na Horním náměstí
  • 17.00–19.00 hod. - Horní nám. – hra POPELKA (za špatného počasí ve Slez. divadle)
  • 21.00 hod. - Horní nám. - Blade nights - vyjížďka na kolečkových bruslích na téma „Ze života hmyzu“ (v kostýmech)

Více na www.opava-city.cz

Velké Pavlovice ukáží dětem novinky

Místo: Velké Pavlovice v areálu TJ Slavoj
Termín: neděle 1. června 2008

Oslavy dne dětí ve Velkých Pavlovicích se ponesou nejen ve znamení dětských her a dovádění. Velkopavlovičtí hasiči ukáží dětem nové hasičské vozidlo, rybáři zase nově zrekonstruovaný rybník. Pořadatelé slibují zábavu i hodování, u kterého nebude chybět ani nějaká ta ryba.

Více na http://www.velke-pavlovice.cz