Třináct zemí Evropy na ploše několika čtverečních kilometrů. Nevěříte? V Europaparku v německém Rustu je možné všechno.

Jakmile vstoupíte do tohoto království zábavy, čas jako by byl relativní a prostor neomezený. Jdete ulicí podél jezera, na kterém majestátně plují vory, z druhé strany je obrovská konstrukce, na níž dovádí desetimístná loď, která svou pouť zakončí třicetimetrovým sešupem do vody.

Vedle toho se na laně ve výšce dvaceti metrů bez jakéhokoliv jištění nebojácně prohání mladý artista na motorce. Nad hlavou vám co chvíli prosviští vlak ne nepodobný pendolinu (samozřejmě s mnohem nižší rychlostí). Ten je určen těm, které už chůze přes několikakilometrový park zmáhá.

Pohádka bez hranic

Děti si tu připadají jako v pohádce. To ještě umocňuje fakt, že nemusí u rodičů stále škemrat o peníze, protože po zaplacení vstupu je v Europaparku téměř vše zadarmo.

Mohou tedy běhat od jedné atrakce ke druhé, dokud se neunaví a nedopřejí si chvilku klidu v některé z odpočinkových zón.

A těch je tady opravdu dostatek. S pravou německou pečlivostí je myšleno na všechny věkové skupiny. Nechybí místa pro rodinné pikniky, přebalovací pulty a na každém rohu najdete příjemné zákoutí s lavičkou.

Ale nejen děti zde uslyšíte výskat radostí. Polovina atrakcí nadchne i rodiče, mladé páry nebo školní zájezdy, které se sem sjíždí z celé Evropy.

Například obří stříbrná koule, ve které ve vozíčku vyjedete nahoru do nejvyššího bodu v úplné tmě a pak obrovskou rychlostí létáte na všechny strany (a hlavně dolů), nic kolem sebe nevidíte, jen občas nějaký fialový záblesk světla v tunelu. A jediné zvuky, které uslyšíte, je jekot lidí, kteří jedou před vámi.

Podrážděte smysly

Mnohem víc adrenalinová je ale chlouba Europaparku – horská dráha Silver Star. Její nejvyšší bod je ve výšce sedmdesáti metrů a po něm následuje strmý sjezd dolů. Tak strmý, že máte pocit, že jedete hlavou dolů a zastavíte se až těsně nad zemí. Silver Star je atrakce jen pro odvážné, ale samozřejmě jako všechny atrakce je absolutně bezpečná.

Pro ty, kteří netouží sáhnout si až na dno adrenalinových zásob, jsou připraveny další menší, ale stejně zábavné konstrukce. Například částí parku nazvané Rusko se ve čtyřmístném vozíčku vyvezete uprostřed simulovaného vesmíru pomalu nahoru, otáčíte se pouze kolem své osy a kolem vás jsou kosmonauti, rakety, hvězdy a tichá hudba. Což po příjezdu nahoru končí. Poté se řítíte opět kosmickou rychlostí dolů, přičemž se stále otáčíte kolem dokola.

A pokud ani to není to pravé pro vás, zkuste třeba v sekci Skandinávie rafty, ve kterých sjíždíte norské fjordy. Řídit nemusíte, jen se připravte na pořádnou spršku.

Posuňte si hranice kýče

Pro ty, kteří by si chtěli zábavu v Europaparku užít i s nádechem luxusu, je připraven čtyřhvězdičkový hotel Colosseo. Jak jinak než v italském stylu. A když se Němci pustí do italského stylu, vezmou to z gruntu.

Nechybí trosky římského Kolosea v průčelí hotelu, benátský gondoliér, imitace typických italských uliček včetně pověšeného prádla. Tomu všemu vévodí obrovská fontána, která za tmy hýří barvami a stříká podle hudby.

Ani pokoje se nevyhnuly římské stylizaci. Vypadají jako vytesané z kamene, stejně tak nábytek a podlaha. Obrazy na stěnách, které budí zdání, že jsou vryté do pískovce, jsou víceméně zdařilými plagiáty obrazů Leonarda da Vinci.

Sice se chvilkami neubráníte pocitu, že všechno je jen dobře udělaný kýč, ale i tak to stojí za zhlédnutí. Tak mistrně udělaný kýč, u něhož se přistihnete, že vás ve skutečnosti baví, totiž najdete opravdu málokde.

Cesta:

  • Autem cesta z ČR trvá zhruba 6 hodin, Rust hledejte nad Freiburgem.
  • Rust leží velmi blízko francouzských hranic, takže můžete letět letadlem do Štrasburku a pak přejet, nebo na místní německé letiště Black Forest Airport.

Informace - vstupné:

Vstup do Europaparku:

  • Pro dítě do čtyř let zdarma
  • Dítě 4 až 11 let 28 eur/den
  • Dospělý 31,50 eur/den
  • Uvnitř už platíte jen střelnice a hrací automaty a případné občerstvení.
  • S vlastním jídlem a pitím vás do areálu bez problémů pustí.