Nikomu bych to nepřála. Cizí pes v patách, tříměsíční kojenec v kočáře a nad hlavou nebezpečné černé mraky. Zatím mě to neznepokojovalo, přestože jsem si začala postupně uvědomovat, že pláštěnka i deštník zůstaly doma na věšáku.

Začaly padat první kapky a my zrychlili krok. Pejsek za námi. Pak se zvedl vítr, ochladilo se, obloha potemněla, míjelo nás čím dál méně lidí a já si začala připadat jako v hororu. Zahřmělo, a malý Mikuláš i cupitající čtyřletý Vojta začali brečet a já je uklidňovala něčím jako: „Kdyby blesk náhodou uhodil do stromu, proč by měl kmen spadnout zrovna na nás?“ Přiznám se ale, že i já jsem se začala bát. Petřín je sice v centru Prahy, ale když prší, je úplně vylidněný a rozhodně přívětivě nevypadá.

Když začalo lít jako z konve a metal jeden blesk za druhým, pádili jsme jako o život a cizí pes s námi. Dolů jsme se přiřítili promočení na kost, a protože jsem si uvědomila, že ani na tramvajové zastávce není stříška, napadlo mě, že bychom se mohli schovat pod velkou klouzačku na dětském hřišti. Ani v této chvíli nás náš nový psí kamarád neopustil. A neopustil nás, ani když jsem kojila a ani poté, co jsme všichni společně posvačili. Bohužel se neproměnil ani v pohádkového dědečka nebo babičku, která by poděkovala a přičarovala kočár s teplou dekou a čajem.

Když přestalo pršet, nasvačený pes vesele odběhl pryč a my promočení a unavení vyrazili na tramvaj. Tak dopadl náš výlet. Od té doby už uběhly dva roky a my pokaždé, když venku začne pršet, vzpomínáme na psa, kterého jsme pojmenovali Bouřka.

Ester Neumannová, Praha

Také máte hezký příběh z výletu? Pošlete nám ho na adresu babyboom@denik.cz

NA PETŘÍN ZA ZÁBAVOU I HVĚZDAMI

Česká „eiffelovka“ na Petříně je oblíbeným výletním místem již od roku 1891, kdy byla v rekordně krátkém čase na svahu Petřína postavena. Výlet sem však nabízí mnohem víc než jen úžasný výhled na panorama města s Pražským hradem.

Velkým zážitkem pro děti bývá jízda lanovkou. Lanová dráha na Petřín byla zřízena v roce 1891, je dlouhá 510 metrů a výškový rozdíl 130 metrů překonává rychlostí 4 m/s. Protože ji dnes provozuje pražský dopravní podnik, platí pro ni běžné tarify MHD. Jezdí denně od 9.00 do 23.20 hodin v patnáctiminutových intervalech.

Asi největší petřínskou atrakcí pro děti je bludiště, kombinující zábavu s historií. Podaří-li se dětem nezabloudit, čeká na ně na závěr čtrnáct zkreslujících zrcadel, díky kterým se z hubených stanou tlouštíci a z obrů trpaslíci. Milovníky historie nadchne desetimetrové dioráma o boji se Švédy za třicetileté války. Bavit se mezi zrcadly je možné od listopadu jen o víkendech od 10 do 17 hodin. Rodinné vstupné stojí 50 Kč.

Obdivovatelé vesmíru by neměli minout Štefánikovu hvězdárnu, která má otevřeno každý den mimo pondělí. Rodinné vstupné pořídíte od 85 Kč do 105 Kč podle toho, zda je součástí prohlídky i odborná přednáška.

Info:
www.dpp.cz

www.observatory.cz
www.pis.cz

(vkk)