Co má společného LEGO a večerníček? Obojí je pro děti a obojí je baví už hodně dlouho.

Když na ně šlápnete, pěkně to bolí, přesto si už několikátá generace rodičů vybírá pro své děti z neuvěřitelné nabídky stavebnic LEGO. Dnes z nich postavíte téměř cokoliv, najdete je na všech kontinentech a americký magazín Fortune je označil za Hračku století.

Za padesát let výroby LEGO se jich prodalo více než 400 miliard kusů kostiček a každý rok si s nimi hrají děti na celé planetě pět miliard hodin.

Pěkně si hrát

Historie rodinné společnosti, která kostičky vyrábí, sahá do začátku čtyřicátých let minulého století. V roce 1932 začal tesař Ole Kirk Kristiansen v malém dánském městě Billund vyrábět dřevěné hračky.

O dva roky později dostala jeho firma název LEGO. V dánštině totiž „leg godt“ znamená „pěkně si hrát“.

Teprve později Kristiansen zjistil, že slovo lego se dá také přeložit z latiny jako „skládám“

Ideou zakladatele firmy Oleho Kirka Kristiansena bylo vytvořit herní a stavebnicový systém, který by byl maximálně kreativní a který by pomáhal rozvíjet dětskou fantazii a zručnost. Skoro celé století se LEGO kostka zdokonalovala a vyvíjela, ale tvar a rozměry zůstávají od roku 1947 stejné.

Vyvíjel se především rozsah nabízených řad a množství témat, které stavebnice LEGO znázorňovaly. Od roku 1983, kdy vzniká LEGO Baby kostka, pokrývá LEGO stavebnicový systém prakticky celé rozpětí dětských let. Opravdová historie firmy začíná 28. ledna 1958, kdy si syn zakladatele Gotfred Kirk Kristiansen nechal tyto plastové kostičky patentovat. Ten také přišel s nápadem, jak kostičky vylepšit, aby lépe držely pohromadě.

Tento padesát let starý patent je základem pro dnešních 2400 LEGO stavebních elementů. Kostky se mohou skládat v nekonečném množství kombinací, záleží jen na fantazii tvůrce. Pro zajímavost: s šesti kostkami (rozměru 2x4 cm) je možno vytvořit více než 915 miliónů kombinací.

LEGO je rodinná firma, a tak po Gotfredovi se viceprezidentem stal, a dodnes je, jeho syn Kjeld Kirk Kristiansen.

Historie firmy

Se svými kostičkami slavilo LEGO úspěch a postupně expandovalo. Ani této firmě se ovšem nevyhnula horší léta.

LEGO ve snaze využít popularity své značky příliš expandovalo i do jiných oborů. Prodávalo oblečení, videohry a výrobky pro děti. Ovšem firma se ocitla v obří ztrátě a vypadalo to, že je s ní amen. Kjeld Kirk Kristiansen, který se tehdy ujal žezla, musel propouštět a vložit do firmy své vlastní peníze. LEGO se také zbavilo několika svých Legolandů.

V současnosti fungují na světě čtyři Legoland parky, které dále rozvíjí dětskou fantazii, soutěživost a hravost. První byl založen už v roce 1968 v Billundu v Dánsku, kde je dodnes také centrála společnosti LEGO.

Další vznikly až o necelých třicet let později: v roce 1996 ve Windsoru v Anglii, v roce 1999 v USA v Kalifornii a zatím poslední v roce 2002 v Německu v Grűnzburgu. Dnes je LEGO opět ziskové, možná právě proto, že se soustřeďuje hlavně na své slavné kostičky.

Ty se kromě Dánska vyrábí také v České republice. Každou hodinu v roce se vyrobí přes dva miliony těchto kostek. Každá s přesností na dvě tisíciny milimetru, aby kostičky do sebe pěkně pasovaly.