Praktické, čisté, všude k dostání. Takové jsou jednorázové papírové pleny, které je možné nakupovat v několika velikostech podle toho, jak miminko roste. Ideální jsou na cesty, na noc, do centra města. Přebalování s nimi je pohodlné, po použití se jednoduše vyhodí, nemusí se prát, žehlit ani složitě skládat.

Šetrné k životnímu prostředí už ovšem nejsou a zanedbatelné není mnohdy ani cena. Navíc, ne vždy dobře přiléhají, některým dětem způsobují ekzémy a zanedbatelná není ani cena. To vše jsou pádné důvody pro to, aby se mezi maminkami rozmohlo náhradní řešení – novodobé látkové pleny.

Dítě za dva roky spotřebuje zhruba 4000 papírových plen, které v nasáklém stavu váží něco kolem jedné tuny. Podle výpočtů ekologů takové množství odpadu vyprodukují za stejnou dobu dva dospělí lidé. Velkou část pleny navíc tvoří plast, který při rozkladu či spalování ničí životní prostředí.

Podle Vlaďky Lipovské z Mateřského centra Matýsek v Brandýse nad Labem se o jiné varianty plen zajímají především ekologicky smýšlející maminky. „Pro klasické látkové, které se musí prát a žehlit, se však rozhodne málokterá. Daleko oblíbenější jsou takzvané ekopleny, které jsou sice z papíru a po prvním použití se musí vyhodit, ale v přírodě se lépe rozkládají. Jsou ovšem poměrně drahé a špatně se shánějí,“ vysvětluje zakladatelka centra.

Papírové pleny a pokožka

V papírové pleně vydrží dítě spokojené delší dobu, necítí mokro a chlad a maminka nemusí dlouho poznat, že si ulevilo.

Rozkladné procesy přesto stále pracují a neblaze působí na dětskou pokožku.

„V praxi se občas setkávám s tím, že některým dětem s citlivější pokožkou dělá problém upínání papírových plen kolem bříška,“ říká Olga Roškotová, pediatřička z Litoměřic.

Papírová není horší než látková

Opakované testy prováděné Státním zdravotním ústavem v minulých letech prokázaly, že čím je plena lacinější, tím hůře těsní, špatně sedí, a především je méně prodyšná.

„Raději bych doporučil méně praktickou látkovou plenu než plenu papírovou neznačkovou a lacinou,“ říká Martin Gregora, pediatr z nemocnice ve Strakonicích.

„Laciné pleny za tři až čtyři koruny jsou potažené igelitem, a tudíž naprosto neprodyšné a pro dětskou pokožku nevhodné,“ dodává lékař a zároveň autor mnoha publikací věnovaných péči o dítě.

Podle něj se ovšem nedá jednoznačně říci, že by papírová plena byla obecně pro dítě horší než látková.

„Záleží vždy na tom, jak je maminka pečlivá, a také na citlivosti pokožky. Pokud má dítě sklon ke kojeneckému ekzému, může mít problémy ve všech plenách, papírových i látkových.“

Látkové pleny se změnily

Podle prodejců si klasické čtvercové látkové pleny, které se musí prát a žehlit, maminky většinou nakupují pouze na otírání, na podložení hlavičky, na obklady.

„Na přebalování si je dnes pořizuje málokdo,“ říká majitel obchodu s kojeneckým zbožím ve Studénce.

Nové možnosti ale nabízejí moderní látkové pleny, které se do Čech začaly přivážet zhruba před třemi lety. Jsou vícevrstvé, tvarované, bílé i barevné, vyrobené nejen z bavlny, ale i z konopí či z bambusu.

Vkládají se do speciálních plenkových kalhotek z prodyšných materiálů, jako je froté, fleece nebo dokonce vlna.

Pleny existují také ve variantě all-in-one (vše v jednom). Jde o to, že svrchní kalhotky jsou přišité ke kalhotkové pleně.

Pomalu přestává platit, že látkové pleny jsou méně praktické než papírové.

„Některé maminky si je nemohou vynachválit, protože si je většinou nakoupí při narození dítěte a pak už je jen perou. Jiné odradí velká počáteční investice, která je v rozmezí zhruba od čtyř do šesti tisíc korun, podle výrobce a druhů plen, “ říká Věra Soukupová z českobudějovické ekoporadny Rosa propagujícího právě tyto pleny.

„Máme spočítáno, že se vyplatí především rodinám, které plánují více dětí, neboť pratelné pleny vydrží i dlouhou dobu a mohou se dědit,“ obhajuje ekologicky šetrné pleny Soukupová.

Moderní pleny se nemusejí složitě skládat, nežehlí se, je zbytečné je vyvářet.

Pleny i svrchní plenkové kalhotky se prodávají ve více velikostech a je možné je doplnit ještě celulózovými separačními vložkami na jedno použití, které se dají spláchnout do záchodu.

Více informaci najdete na:

www.rosacb.cz/ekodite

www.pleny.cz

www.popolini.prodejce.cz

www.bambinomio.cz.

http://haipa-daipa.com/

Druhy plen:

Papírové pleny:

Výhody: praktické, snadno dostupné, po použití se dají kdekoliv vyhodit.
Nevýhody: finančně náročné, levnější hůře těsní a jsou neprodyšné, škodí životnímu prostředí.

Ekopleny:

Výhody: neobsahují chlór, parfémy ani jiná bělidla, v přírodě jsou snadno rozložitelné.
Nevýhody: dají se koupit pouze ve specializovaných obchodech, jsou dražší než klasické.

Látkové pleny:

Výhody: oproti papírovým vyjdou levněji, dají se dědit, přebalovací období je většinou kratší.
Nevýhody: vyžadují větší prvotní investicii, jsou méně praktické.

Typy moderních látkových plen:

  • Klasické čtvercové pleny: tak, jak je známe z dob našich babiček
  • Čtvercové froté pleny: podobají se malým ručníkům
  • Vázací pleny: z nebělené úpletoviny, šňůrkami se zavazují v pase
  • Vícevrstvé pleny: obdélníkové nebo oválné pleny, kvůli lepší savosti vyrobené z více vrstev
  • Tvarované pleny: vícevrstvé pleny vykrojené v oblasti nožiček, plenku lze založením vzadu i vpředu přizpůsobit velikosti dítěte
  • Kalhotkové plenky: připomínají jednorázové pleny
  • Kapsové plenky: mezi dvěma vrstvami plenky je kapsa, do které se vkládají další vícevrstvé plenky, podle potřeby
  • Plenka all-in-one: Vzhledem připomíná vycpané kalhotky. Svrchní kalhotky jsou přišity ke kalhotkové pleně. Je dražší a déle schne.


Pozn. Všechny typy látkových plen se vkládají do plenkových kalhotek z prodyšných materiálů – tzv. svrchních kalhotek.