Jak se původně nenápadný pořad dokázal udržet na obrazovce více než čtyřicet let, a to v podstatě beze změny? Večerníček je stále stejně dlouhý, stále se vysílá v době kolem sedmé hodiny večerní. Nezměnila se ani jeho znělka. Na obrazovce zůstal navzdory totalitě, cenzuře i věčnému nedostatku financí. Nesmetla ho ani konkurence animovaných seriálů a filmů z celého světa a po celou dobu své existence je nejprodávanějším pořadem České televize. „Večerníček nemá ve světě obdoby. Je to český unikát.“ říká dramaturgyně Marie Kšajtová, která v České televizi pracuje přes 30 let. „Není země, ve které by tak zdomácněla televizní pohádka vyprovázející děti do postele. Znělka večerníčku je vůbec nejstarší televizní znělkou v Evropě. Všechny ostatní prošly proměnou nebo zanikly,“ zdůrazňuje Marie Kšajtová.

První večerníčky byly vyprávěné

Večerníček přežil i navzdory tomu, že se na jeho přípravě podíleli často osobnosti totalitním režimem neoblíbené. Svobodomyslné tvůrce nový televizní útvar doslova přitahoval. Česká animace navíc měla v šedesátých letech minulého století ve světě výbornou pověst. Zasloužil se o to Jiří Trnka a Studio Bratří v triku, se kterým Česká televize navázala spolupráci právě kvůli večerníčkům.

„Byla to krásná práce, pomáhat večerníčku najít svou tvář,“ říká autorka populárního animovaného seriálu Byla jednou jedna koťata, spisovatelka Ljuba Štíplová. Pamatuje si ještě na úplné večerníčkovské začátky v roce 1963. Tehdy se jednou týdně, každou neděli, vysílaly krátké podvečerní pohádky. Říkalo se jim Stříbrné zrcátko a byly vyprávěné živým hercem. „K jejich výrobě postačilo malé improvizované studio s jedním stolem a židlí. Vypravěč vyprávěl příběh a přitom kamera snímala statické obrázky,“ vzpomíná spisovatelka. V roce 1965 dostaly pohádky dodnes používanou znělkou Radka Pilaře a začaly se jmenovat Večerníčky. Úplně první pohádka, kterou přinesl dětem panáček s novinovou čepicí se jmenovala O televizním strašidýlku. Natočil ji režisér Václav Bedřich.

Večerníček se vysílal nejprve jednou týdně, pak dvakrát, třikrát. Na pravidelné každodenní vysílání v sedm hodin večer, si museli malí diváci počkat až do roku 1973, kdy byl také odvysílán první barevný Večerníček.

Večerníčky měly potěšit

Na první večerníčky z počátku sedmdesátých let minulého století s nostalgií vzpomíná celá řada tvůrců i jejich potomků. Mnozí tu dobu nazývají zlatou érou večerníčku a přikládají jí velký význam. „Po sovětské invazi v šedesátém osmém jsme všichni dělali ty večerníčky s takovým zvláštním nadšením,“ říká výtvarník a režisér Zdeněk Smetana, autor fenomenálních seriálů jako je Kubula a Kuba Kubikula, Malá čarodějnice nebo Pohádky z mechu a kapradí.„Měli jsme pocit, že v té divné době, musíme pro děti vymyslet něco, co má nějaký etický rozměr. Myslím, že z těch Večerníčků je dodnes cítit laskavost.“

Tento dnes třiaosmdesátiletý výtvarník měl na mysli večerníčky jako byla Maková panenka, Loupežník Rumcajs, Broučci, Hajný Robátko a mnohé další, které tvoří Zlatý fond České televize. Je nutné podotknout, že do něj každoročně přibývají nové tituly.

Je počítačová animace přínosem?

Na nejstarší večerníčky vzpomíná také dcera výtvarnice Gabriely Dubské, autorky Makové panenky. Staré Večerníčky podle ní v sobě měly něco neopakovatelného. „Vždy v nich byla spousta originálních nápadů a pohádky nabádaly děti k tomu, aby měly rády věci kolem sebe a na svět se dívaly vesele,“ vzpomíná Gabriela Dubská.

Podobný názor má i autor Krtka, ilustrátor Zdeněk Miler. Podle něj se z dnešních večerníčků vytrácí lidskost a naopak přibývá násilí a vulgarita. „Díky počítačové animaci ztratily pohádky určitý lidský rozměr, mnohdy jsou odbyté,“ konstatuje autor uznávaný po celém světě.

To, že počítačová animace může večerníčky skutečně o něco ochuzovat, potvrzuje i jedna ze současných výtvarnic, Galina Miklínová, autorka Večerníčku O Kanafáskovi. „Dnes se dá spousta věcí opravit, předělat v počítači, což dříve bylo mnohem složitější. Člověk proto věci více promýšlel, a to myslím nebylo škodu,“ zamýšlí se.

Podle některých kritiků se ze současných večerníčků vytratila jakási česká ryzost, která právě dělala večerníček tím, čím byl. Současná tvorba je ovlivněna zahraniční animací a tím, podle některých kritiků, ztrácí své kouzlo.

Není potřeba se nostalgicky ohlížet

Na otevření se světu, počítačům a novým výtvarným technikám naopak nevidí nic špatného dramaturgyně Marie Kšajtová. Podle ní není potřeba se nostalgicky ohlížet za starými večerníčky, které se navíc stále reprízují. Marie Kšajtová připomíná 80. léta minulého století, kdy se objevily nové typy večerníčků - Mach a Šebestová, A je to, Maxipes Fík, či Bob a Bobek tvůrců Adolfa Borna, Jiřího Šalamouna, Vladimíra Jiránka či Jiřího Šebánka (jednoho ze zakladatelů divadla Járy Cimrmana).

„O těchto pohádkách se tehdy také říkalo, že nejsou stejně dobré jako ty z let předchozích. Zpočátku byly přijímány dokonce s rozpaky,“ dodává Marie Kšajtová.

Podle jejích slov jsou jednotlivé večerníčky oblíbené kvůli námětům, zpracování a nadčasové znělce. V případě Večerníčků je ale velice důležitá i pravidelnost vysílání a reprízování. „Právě častým opakováním se jednotlivé pohádky dostávají divákům více pod kůži. Uvidíte, že až se budou pohádky současných tvůrců reprizovat častěji, že se také mnohé z nich stanou kultovními,“ říká dramaturgyně a zároveň autorka publikace o historii večerníčku. Podle ní počítače práci animátorům nejen ulehčují, ale také nabízejí nové možnosti. Záleží na jednotlivých tvůrcích, jak si s novou technikou poradí. Jsem přesvědčená, že násilí a vulgaritu ani v dnešních českých večerníčcích nenajdete.

Připravované Večerníčky v České televizi:

  • Honzík a Samuel: O kamarádství mezi malým chlapcem a ledním medvědem.
  • Mach a Šebestová: Další pokračování oblíbeného seriálu.
  • Krysáci: Nová řada loutkového animovaného seriálu.
  • Matylda: Pokračování seriálu o upovídané kachně Matyldě.
  • Doktor Animo:Pokračování seriálu o doktorovi, který zvířátkům plní jejich neobvyklá přání.
  • Princezna z Kloboukové hory: Příběhy králíka a krásné princezny.
  • Inspektor Fousek a spol.: Detektivka, ve které účinkují zvířátka.
  • Chaloupka na vršku: Loutková pohádka, která děti seznamuje s různými staročeskými zvyky.
  • Václav Chaloupek připravuje nový seriál: Tentokrát o ježcích.