Martino, na co se teď těšíte nejvíce?

Těším se, že Petrovi začíná dovolená.Vzhledem k tomu, že letos nemá žadné reprezentační povinnosti, tak si ho s Adélkou užijeme celé čtyři týdny.

Těším se o to více, že nám báječně vyšlo načasování a termín porodu našeho druhého dítěte je právě v červnu. Petr nestihl narození Adélky, tak jsme oba šťastni, že tentokrát to prožijeme společně.

Jak jste prožívala druhé těhotenství? Musela jste se při něm točit kolem manžela Petra, dcerky Adélky i labradora Maxe, vnímala jste ho proto jinak než to první?

Druhé těhotenství je úplně jiné. Samozřejmě bylo nejvíce ovlivněné tím, že jsem otěhotněla, když dcerce bylo osm měsíců, takže nebylo mnoho času k odpočinku a vůbec prostoru o něm tolik přemýšlet. Těch devět měsíců tentokrát uteklo velmi rychle.

Adélce byl v lednu rok a už dostane sourozence. Nejspíš nebudete vědět, kam skočit dříve. Pomohou v počátcích babičky a další příbuzní?

Jsem již v Čechách. Momentálně si tedy užívám pomoci od babiček a předpokládám, že první měsíc po narození zůstanu s miminkem v jejich blízkosti. Petr bude s týmem absolvovat letní přípravu, takže se přesuneme do Anglie, až začne nová sezona. Doufám, že v té době budeme již plně zaběhlí v novém denním režimu.

Jak teď třeba bude probíhat venčení Maxe? Procházku se psem a jedním kočárkem si představit dovedu. Ale se psem a dvěma kočárky?

S Maxíkem chodíme ven dvakrát denně. Příliš se toho nezmění. Pořád budu mít kočárek jen jeden, i když o něco širší. Je to kočárek pro různě staré sourozence a vyzkoušely jsme ho s kamarádkou, která má dvouměsíčního chlapečka.

Navíc v Anglii se pejskové většinou venčí bez vodítek a nebrání se jim v kontaktu s ostatními, takže Maxe mohu nechat běhat kolem kočárku a nepřivolávat ho pokaždé, když někoho potkáme.

Když potřebuji, mohu také zavolat Lorne, která pracuje jako dogwalker (pomocník na venčení psů – pozn. redakce), ta si Maxe vyzvedne, vyvenčí spolu s dalšími osmi hafany a pak ho zase přiveze domů. Max u ní také zůstavá, když jedeme na pár dní do Čech. To je velká pomoc.

Čeká i na manžela větší podíl práce doma? Netajíte se tím, že Petr rád vaří a chodí s dcerkou na dlouhé procházky. Může si vůbec ukrojit ze svého programu pro vás více času než dosud?

Petr není pánem svého času, takže v tom se pro nás nic nezmění. Ale to je v pořádku, věděla jsem, že si beru profesionálního fotbalistu a že tedy volného času mít příliš nebude. Pokud ale Petr doma je, tak mi velice pomáhá. Vážíme si každého času, který můžeme trávit společně.

Fotbalový brankář je v každém utkání vystaven obrovskému psychickému tlaku. Pozorovala jste, že od doby, co máte Adélku, se z tohoto vypětí Petr doma oklepává daleko rychleji a snáze?

To je spíše otázka pro něj, ale já osobně takový pocit mám.

Kdo Adélce častěji vypráví pohádky a zpívá písničky – maminka, nebo tatínek?

Adélka je především tanečnice a nejraději se vlní u taťky v náručí. U pohádek zatím nevydrží, je pořád v pohybu.

Vy jste se s Petrem museli za pochodu nejprve naučit francouzštinu a pak si zdokonalit angličtinu. Jak na to půjdete s výukou cizích jazyků u svých potomků?

Na Adélku doma mluvíme česky, ale angličtinu slyší denně. Ať už od lidí, se kterými se stýkáme, na kroužcích pro děti nebo v parku. Myslím si, že až začne chodit do školky či školy, bude spíše problém udržet češtinu, kterou bude mluvit pouze doma.

Petr je jeden z nejlepších fotbalových brankářů světa, vy jste se umístila na mistrovství Francie v aerobiku šestá. Chcete mít ze svých dětí vrcholové sportovce?

S Petrem nemáme v plánu našim dětem linkovat život. Budeme rádi, když si samy zvolí činnost, které by se chtěly věnovat, a je úplně jedno, zda to bude sport, zpívání, malování či cokoliv jiného.

Důležité je, aby nějaký zájem měly a od nás mohou vždy očekávat plnou podporu.

Zatím jste se v Londýně obešli bez chůvy i pomocnice v domácnosti. Přemýšlíte, že si chůvu do budoucnosti pořídíte?

Když jsem podruhé otěhotněla, našli jsme si tetu Hanu. Hlídala Adélku jednou týdně na pár hodin a já mezitím chodila na pilates nebo si vyřídila věci, které jsem potřebovala.

Hana je Češka, ale žije v Anglii přes dvacet let a pracuje jako chůva. Babičky jsou daleko, a proto jsem za její pomoc vděčná.

Neplánuji ale, že bych její pomoc potřebovala častěji, i přesto, že budeme mít druhé miminko. Myslím, že to zvládneme jako doposud. Mám také kamarádky s dětmi a navzájem si vypomůžeme a pohlídáme, když je potřeba.

Petr si vás namlouval, když chytal v Blšanech – v nejmenší vesnici, jaká kdy v Česku nejvyšší fotbalovou soutěž hrála. Vzpomenete si ještě, jak jste si tehdy představovala život po jeho boku?

Když jsme s Petrem začali chodit, bylo nám devatenáct let. Rozhodně jsem tenkrát nepřemýšlela o tom, že spolu budeme žít, že se vezmeme a budeme mít děti. To všechno přišlo časem.

Nikdy se vám ani trochu nezatočila hlava z toho, jaké závratné otáčky jeho kariéra nabrala?

Upřímně nezatočila, i přesto, že jeho kariéra byla velmi strmá. Myslím, že mě jeho uspěchy ani nepřekvapovaly.

Je to inteligentní, ctižádostivý a velmi pracovitý člověk, který si jde za svými sny.

Co vám především pomohlo překonat těžké chvíle Petrova zranění hlavy?

Víra, že bude opět v pořádku. Vynikající péče lékařů. Podpora rodiny a našeho okolí.

Jaký talent pro šťastné manželství dostal do vínku Petr a které ideální vlastnosti pro změnu zase vy?

Nevím, jestli existuje talent na šťastné manželství. Myslím, že jsme k sobě navzájem tolerantní, podporujeme se a pořád si máme co říct.

Petr má ve fotbalovém klubu Chelsea smlouvu do roku 2012. Vyhovuje vám Londýn, anebo byste se nebránili ještě jinému zahraničnímu angažmá?

Jsme v Londýně velice spokojeni. Máme tu dobré přátele, zázemí a odcházelo by se mi těžko, ale neplánujeme, bereme věci tak, jak přicházejí.

Vizitka Martiny ČechovéMartina, za svobodna Dolejšová, se narodila 26. ledna 1982 v Plzni.

V dětství se věnovala moderní gymnastice, čas trávila i v dramatickém kroužku, kde objevila kouzlo herectví. Nakonec dala přednost
sportovnímu aerobiku.

Na sportovním gymnáziu v Plzni potkala fotbalového brankáře Petra Čecha, který sportovně vyrostl v FC Viktoria Plzeň. Naši nejvyšší fotbalovou ligu okusil poprvé v Blšanech.

Poté Martina Petra následovala do Prahy, kde získal angažmá ve Spartě, a nakonec do Francie, kde nastupoval v týmu Stade Rennes.
Zde se Martina zúčastnila mistrovství Francie v aerobiku a obsadila šesté místo.

V Londýně, kde Petr hájí branku FC Chelsea, Martina až do narození dcery Adélky úspěšně působila jako cvičitelka aerobiku.
Martina s Petrem měli svatbu v červenci roku 2003.

Dcera Adélka se narodila 23. ledna 2008, tři dny před šestadvacátými narozeninami maminky Martiny.