Před měsícem a půl jste se stala matkou. Už jste se doma shodli na tom, komu se vaše dcera Julinka víc podobá?
Já to nepoznám, ale čím dál víc lidí říká, že je celý tatínek. To se časem určitě ještě několikrát změní.

Táta Matt se narodil 5. dubna, dcera Julie 2. dubna. Už se těšíte, jak oboje narozeniny spojíte v jednu velkou oslavu?
My na velké oslavy moc nejsme, tak bych spíš chtěla, aby měl každý svou vlastní. Matt by svoje narozeniny nejradši neslavil. Říká, že to není nutné. Ale já mu stejně vždycky nějakou oslavu udělám. Dort a dárečky přeci k narozeninám pat­ří.

Váš manžel Matt prý hraje na kytaru, brnká na ni také dcerce ukolébavky?
Má vlastně dvě kytary. Druhá je elektrická. Tady v Plzni máme taky jednu a Matt na ni často hraje. Julince už taky zahrál.

Dělal to, i když byla ještě v bříšku. Je pravda, že ukolébavky to zrovna nejsou, spíš rockové balady, ale malé se to líbí.

V červnu zamknete svůj plzeňský byt a vydáte se přes oceán do vašeho druhého domova. Nebudete při červnovém stěhování platit v letadle pořádnou sumu za nadváhu zavazadel?
S placením nadváhy je to vždycky zážitek. Naštěstí máme u aerolinek Delta hodně nalétáno, a tak můžeme využít i výhody tří zavazadel zdarma.

To nám hodně pomůže. Ale tentokrát neletíme jen na pár měsíců a budeme s sebou mít malou, tak budeme většinu věcí posílat poštou. Bude to tak na letišti mnohem pohodlnější. Poletíme se zbraněmi a osobními věcmi. Další střelecké vybavení půjde poštou s dalšími věcmi.

Je váš domek s výhledem do lesa v Minnesotě kompletně připravený pro miminko, anebo vás zařizování teprve čeká?
To nás všechno teprve čeká. Teď ještě svůj pokojíček nepotřebuje, tak není kam spěchat. Zatím bude spát s námi v ložnici.

Pomalu chcete začít s prací na fyzičce a kondici. Běh anebo jízda na in-line bruslích za kočárkem to nejspíše v případě vrcholové sportovkyně nebudou. Kdo bude hlídat, až maminka Kateřina začne trénovat?
Zrovna běh to určitě bude. Ten je základem mé fyzické přípravy. Teď ještě nějakou dobu budu muset počkat, ale až se na to budu cítit, začnu se pomalu zase rozběhávat. V hlídání Julinky se budeme střídat s Mattem a na závody budeme brát buď Mattovu nebo moji maminku. Letenky a hotely jim pak budeme platit.

Až Matt vyrazí v Minnesotě na lov, co podniknete vy? Připravíte si v kuchyni všechny potřebné ingredience a upečete pak z ulovené zvěře nějakou dobrotu?
Nejspíš budu doma nebo vyrazím na návštěvu k našim známým. Určitě nebudu hned vařit, chvíli trvá, než se maso očistí a uleží. Všechno se nejdříve zamrazí a na vaření se používá až později.

Když závodíte ve střelbě ze vzduchovky, máte na 40 ran 75 minut. Je pravda, že nejlepší je za celou tu dobu ani jednou nepohnout nohama, obutýma do speciálních bot s přesahující podrážkou?
Ne, to pravda není. To by ty nohy asi brzo upadly. Během závodu obvykle několikrát odcházím a odpočívám.

Tělo, které je navíc při střelbě vytočené ze své osy, posilujete speciálním rehabilitačním cvičením. Rehabilituje podobně i Matt a naučila jste ho příslušné cviky vy?
Něco jsem ho naučila já a něco náš kamarád – fyzioterapeut Petr Tahovský, který se teď o Matta stará. Matta to moc nebaví, protože to není tak akční, ale snaží se to dodržovat, protože ví, jak je to důležité.

Kdy se zase ukážete v Česku?
Když půjde všechno tak, jak si to plánuji, přiletím asi v únoru. Pár týdnů před mistrovstvím Evropy, které je v březnu v Norsku. Ale uvidíme, jaká bude skutečnost. Zatím jenom doufám, že se stihnu připravit.

Tvrdíte, že předpokladem vašich úspěchů je hlava.
A ta je teď určitě čistá jako čirá studánka. Budou se vám jako matce medaile obhajovat lépe?

Já už svoje splněno mám. Obhajovat už nic nemusím. Jediné, co si přeji, je, abych si mohla závody konečně víc užít. Bez pocitu, že ode mě všichni něco čekají. Takové myšlenky už se mi hlavou honit nebudou. Teď bych to ráda dělala jenom pro sebe.

Vizitka Kateřiny Emmons

Kateřina Emmons se narodila 17. listopadu 1983 v Plzni do sportovní rodiny. Jejím otcem a trenérem je Petr Kůrka, dvojnásobný mistr světa ve střelbě z malorážky.

Matthew Emmons, ročník 1981, pochází z Mount Holly v New Jersey. Na střední škole vyzkoušel i baseball, věnoval se také biatlonu, nakonec ale u něho zvítězila vášeň pro sportovní střelbu.

Kateřina má titul bakaláře z oboru fyzioterapie, Matt vystudoval management a finance na univerzitách ve Fairbanksu (Aljaška) a v Colorado Springs.

První zlatou medaili ve střelbě ze vzduchovky získala Kateřina v roce 2002 na mistrovství světa ve finském Lahti.

O dva roky později se v Maďarsku stala mistryní Evropy. Z letních olympijských her v Athénách (2004) přivezla bronzovou medaili.

Když olympijský vítěz ve střelbě z malorážky Matt Emmons přišel v Athénách v roce 2004 v dalším závodě o druhou zlatou medaili (poslední ranou nezasáhl terč svůj, ale soupeřův), přišla mu kolegyně střelkyně Kateřina Kůrková říci, že ji to mrzí. A přeskočila jiskra.

Svatba Kateřiny a Matta se konala 30. června 2007 na zámeckém statku u Plzně.

Kateřina Emmons na letních olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 triumfovala při střelbě ze vzduchové pušky, která jí přinesla zlato.

Za střelbu ze sportovní malorážky dostala medaili stříbrnou. Matt přidal do rodinné sbírky rovněž stříbro.

Na počátku letošního dubna se šťastným manželům Emmonsovým narodila dcera Julie.