Zrovna jste přijela z Plzně, kde na Západočeské univerzitě studujete politologii a právo. Který obor vás víc baví?
Baví mě obojí, ale politologie přeci jen asi víc. V blízké budoucnosti nechci být ani politička, ani právnička. Studuji hlavně proto, abych si rozšířila obzory. V profesním životě ale nemám ambice se takto uplatnit, chci být hlavně matkou na plný úvazek. Pak už na studium čas mít nebudu a mohla bych toho litovat, že jsem toho nevyužila.

Který obor je podle vás těžší?
Těžší jsou asi práva, tam se člověk musí všechno naučit. V politologii je to jinak. Tam mnohdy stačí, když člověk sleduje aktuální dění ve světě. To hodně pomáhá. U mě ale také záleží na tom, kdo ten předmět učí. Vždy, když jsme měli skvělého učitele, předmět mě bavil i tehdy, když ze začátku vypadal šíleně. A opačně.

Kromě studia na vysoké škole vám ale dost času zabírá práce. Jak to zvládáte?
Mám individuální studijní plán na jednom a kombinované studium na druhém oboru. Ale snažím se chodit i na přednášky denního studia, pokud mám volnější pracovní týden.

Co je teď vlastně vaší hlavní profesí? Veřejnost vás zná především jako bývalou miss ČR, nyní také jako moderátorku počasí na Primě.
Prozatím nemám vyhraněnou hlavní činnost. Dělám všechno tak trochu okrajově. Moderování i modeling. Nejvíce mě baví práce v televizi, ale neumím si představit, že bych dělala jen jednu věc. To bych nebyla tak spokojená, jako jsem teď.

Co je náročnější – procházet se po mole v krásných šatech nebo stát před kamerou?
Těžší je samozřejmě moderování, které vyžaduje určitou přípravu. Při předvádění modelů jde hlavně o to, aby se člověk nezamotal do šatů a aby nespletl choreografii. Tam už ale nejsem nervózní, protože vím, že mě nemůže nic moc překvapit.

Od dětství jste závodně dělala gymnastiku. Cvičíte ještě?
V sedmnácti jsem měla úraz, takže jsem musela s každodenním sportováním skončit. Místo toho jsem se začala věnovat trénování gymnastického družstva, které vedu už asi sedm let. Teď se spíše snažím to portfolio sportů rozšířit a objevovat nové věci. Celé dětství jsem totiž dělala hlavně gymnastiku a atletiku a musela se hodně hlídat, abych se nezranila, takže další sporty byly pasé.

Co si myslíte o dnešních dětech a jejich vztahu ke sportu? Umějí vůbec u něčeho vydržet?
Dneska je hodně dětí, které nedělají nic a jen se potulují kolem baráku, nebo sedí doma u počítače. A to mi přijde úplně šílené. Já jsem měla sport a několik dalších koníčků.Přijde mi, že když člověk něco dělá, je vyžitý, tak má dobré předpoklady do života, umí být soutěživý a tak. Myslím, že to, jak se děti stavějí ke sportu, je hodně na rodičích. Já když jsem nechtěla jít na trénink, tak mi rodiče řekli prostě jen: „Půjdeš a basta! Když ses jednou rozhodla pro ten sport, budeš ho dělat".

Někteří rodiče ale dětem řeknou, ať teda zůstanou doma, když se jim nechce. Myslím, že by v tom měli být přísnější…

Váš přítel David Křížek se věnuje profesionálně námořnímu jachtingu. Jak se k tomuto druhu sportu dostane člověk, v jehož zemi není ani moře?
David zdědil jachtaření po tatínkovi. Nejprve závodil na českých vodách, později se dostal i do zahraničí a začalo ho to tam bavit. Než jsme se poznali, trávil David třeba 250 dní v roce na moři.

A teď, když jste spolu, je to jiné?
Snažíme se, abychom naše profese nějak skloubili dohromady. David se snaží tréninky přizpůsobit tak, že třeba tři týdny trénuje v zahraničí, pak přijede na čtrnáct dní sem. Před závody ale trénuje více…

Jak často se tedy vídáte?
My máme dopředu harmonogram, kdo kdy bude pryč. Hrozně se pak těšíme, když tam najdeme společný týden pro sebe. Na druhé straně jsem ráda, že nemáme takový ten stereotypní vztah, kdy se ráno probudíte spolu, jdete do práce a víte, že se večer zase uvidíte.

Je možné se jachtařením uživit? Kdo z vás dvou vydělá více?
Myslím, že vyděláváme oba stejně, což mi vyhovuje. U Davida to ale záleží hodně na sponzorech, kteří ho v jeho projektech podporují. Momentálně je to s jeho příjmy trošku problém, protože firmy začínají šetřit i na těch sponzorských věcech.

V kuloárech se proslýchá, že plánujete svatbu. Jak bude veliká?
Už teď máme na seznamu sto dvacet lidí. Kdybychom měli malou svatbu, udělali bychom ji v zahraničí. Ale shodli jsme se na tom, že by to nebylo ono, kdybychom tam neměli všechny své blízké.

Chcete dodržovat nějaké tradice?
Určitě ano. Na zámku, kde bude svatba, jsme si domluvili, že budeme po obřadu pouštět hrdličky z klece, pak budu házet kytici a když se přesuneme na hostinu, budeme rozbíjet talíř, jíst jednou lžící z jednoho talíře… nebude to nic speciálního, taková ta klasika.

Znali jste se s budoucím manželem už před soutěží miss? Říká se, že většina dívek se po soutěži se svým partnerem rozejde, protože se najde někdo jiný…
Na miss jsem byla už před šesti lety a s Davidem jsem dva a půl roku.

V době miss jsem měla čtyřměsíční známost. Rozešli jsme se asi dva měsíce po soutěži. Před tím jsem ale měla známosti, které byly stejně tak dlouhé, takže se nemyslím, že ten rozchod souvisel s účastí na miss. V sedmnácti nebo v osmnácti letech si člověk málokdy najde přítele, kterého má dalších deset let.

Spolu s Radkou Kocurovou jste patronkou dvou dětských domovů a také Humanistického centra Dialog. Co to obnáší?
Snažíme se shánět peníze pro tyto dětské domovy na různých charitativních akcích. Čím větší částku chcete, tím je to větší problém. My ale nejdeme po konkrétní částce jako například nadace, která shání konkrétní sumu například na nějaký přístroj. Dětské domovy jsou rády za jakoukoliv pomoc. Když se dělá konkrétní projekt, už zhruba vím, na koho se můžu obrátit. Co se týče spolupráce s humanistickým centrem Dialog, už jde o konkrétnější po­moc.

Můžete to upřesnit?
Například jsme nafotili kalendář na podporu boje proti malárii a výtěžek šel na tyto účely. Sama jsem také adoptovala dvě africké holčičky z Guiney, kterým posílám ročně finanční příspěvek na školné. Organizace mi posílá jejich fotky a obrázky, takže vím, že to dítě chodí opravdu do školy.

Plánujete vlastní děti?
Určitě ano. Příteli už bude 37 let a já nechci, aby měly moc starého tatínka. Takže už se moc těším, až budeme mít rodinu. Nejprve chci ale dodělat školu, takže si ještě dva roky počkáme.

Budete chtít i při dětech chtít pokračovat v kariéře modelky?
Po žádné velké kariéře netoužím, chtěla bych spíše pokračovat v moderování počasí v televizi, protože to mě opravdu moc baví. Opravdovou kariéru budu chtít budovat až později, až mě děti nebudou tolik potřebovat.

VIZITKA LUCIE VÁCHOVÉ
·Dcera učitelky a vojáka z povolání se narodila v roce 1984 v Příbrami.
·V roce 2003 vyhrála soutěž krásy – Miss České republiky, ve stejném roce se účastnila Miss World v Číně.
·V květnu roku 2004 se účastnila Miss Universe v Ekvádoru, v roce 2005 vyhrála soutěž World Beauty Championship v Miami.
·Vystudovala obor Právo v podnikání na Vysoké škole v Karlových Varech s titulem Bc., nyní je studentkou Západočeské univerzity v Plzni (filozofická fakulta a právnická fakulta).
·V dětství se dvanáct let věnovala závodně gymnastice v Sokole Příbram, nyní je tamtéž trenérkou gymnastického družstva.
·Kromě profesionální dráhy modelky také moderuje společenské akce a televizní předpověď počasí na Primě.
·Letos v létě plánuje svatbu s námořním jachtařem Davidem Křížkem.