Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak obstát při návratu z rodičovské dovolené

Dilema jak zvládnout rodičovství na plný úvazek a méně či více zajímavé zaměstnání čeká na každého, kdo se vrací zpět do pracovního procesu po rodičovské dovolené. Na problémy sním spojené se ale můžete připravit a některým znich dokonce předejít.

11.10.2008
SDÍLEJ:

Největší chyba, kterou při nástupu do práce po rodičovské dovolené můžete udělat je mít pocit, že všechno přece zvládnete sami.Foto: isifa

Tři a čtvrt roku. To je v České republice věk, kdy se podle statistik vracejí matky z rodičovské dovolené do práce.

Nejdříve se zpět do zaměstnání zapojují vysokoškolačky. Délku pobytu s dítětem doma ovlivňuje kromě vzdělání například i výše příjmů ženy a jejího partnera. Vyplývá to z analýzy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který vedla Věra Kuchařová. „Když ženy zůstávají dlouho doma s dětmi, ztrácejí schopnost orientovat se v oboru a prosazovat se," říká autorka výzkumu. Jejich možnost uplatnit se či získat nové místo se zhoršuje. Ženy po rodičovské dovolené tak patří ke skupinám nejvíc ohroženým nezaměstnaností.

Podle Věry Kuchařové nejvíce nástup do práce po mateřské dovolené komplikuje nedostupnost zařízení denní péče pro děti, malá podpora od rodinných příslušníků, především partnera. Dále pak neochota zaměstnavatelů zaměstnávat matky s malými dětmi. Ti podle ní používají legálně možné, ale morálně nevhodné nástroje, například organizační změny na pracovišti.

„Na nástup do práce po rodičovské dovolené se člověk může připravit tak, že bude udržovat kontakt s profesí a se zaměstnavatelem, využívat možností rekvalifikace a vlastního vzdělávání,“ říká Věra Kuchařová.
-
Žena, ale i muž, kteří se vrací z rodičovské dovolené po několika letech do pracovního procesu, jsou v určitém směru znevýhodněni stejně jako absolventi škol. Mají teoretické znalosti, ale praxe, kterou získali v zaměstnání, se v některých oblastech stává neaktuální a zastaralá, některé pracovní činnosti a postupy se musí učit znovu. Například počítáčová gramotnost rychle zastarává, zatímco před pár lety stačil sekretářce na psaní program T602 posléze MS WORD, dnes jsou již nároky vyšší. Stejně je to i s cizím jazykem, který se sice nemění, ale jeho znalost, pokud ho nepoužíváte, poměrně rychle zapomenete.


Lze nějak potvrdit či zdůvodnit trend, že na rodičovskou dovolenou stále častěji nastupují otcové?

Kromě toho, že se mění veřejné mínění vůči této záležitosti, se asi mění podmínky (nemám to podloženo výzkumy).

Hlavní důvody RD otců jsou:

- žena má vyšší příjmy
- životní styl rodičů – preferují jistou alternativu; muž si chce dokázat svou schopnost pečovat o dítě
- žena více orientovaná na profesi nebo má větší šanci nalézt zaměstnání, zatímco otec má profesi obtížně uplatnitelnou v daném místě a době, takže je (bývá) nezaměstnaný

Mateřství má své přednosti

Na druhou stranu žena, která prožila mateřství, má jiné přednosti, které může na trhu práce nabídnout. Má daleko lépe poskládané priority, lze u ní předpokládat, že umí využívat efektivně svůj pracovní čas, vnímá problémy v souvislostech a v celku. Má velkou motivaci vrátit se do pracovního procesu a obvykle i chuť se něco naučit.

Žena, která zvládne chod celé rodiny, péči o dítě i o domácnost, má už ve chvíli, kdy končí rodičovskou dovolenou, předpoklady stát se zdatnou manažerkou, protože si umí dobře zorganizovat čas. Při pracovním pohovoru však nikdy neprezentujte své pracovní dovednosti na příkladech z práce v domácnosti nebo z pobytu s dětmi. Váš potenciální zaměstnavatel by právem získal pocit, že dítě a domácnost je to jediné, co vás zajímá.

Nepodceňte přípravu

Ale i pokud se vracíte tam, kde jste pracovali před nástupem na mateřskou (případně rodičovskou) dovolenou bude to znamenat pro vás, ale i pro celou rodinu značně stresující období. Proto je dobré, se na ně pořádně připravit.

Návrat z rodičovské dovolené zpátky do práce znamená velkou změnu a výrazný zásah do denního režimu rodiče i dítěte. Navíc jde o změnu náhlou, která s sebou může nést i poměrně značný stres na obou stranách.

Dítě si musí zvyknout na novou situaci, kdy najednou nemá kdykoli k dispozici rodiče, která tu pro něj doposud byla každou minutu. Matky, obvykle ve větší míře než tátové, zase často, zvláště zpočátku, trpí pocity viny z toho, že se nemohou svému dítěti věnovat tak, jak by si představovaly. Pro úspěšný návrat z mateřské dovolené je potřeba najít citlivou rovnováhu mezi těmito dvěma pohledy.

Sami to nezvládnete

Předtím, než vůbec do zaměstnání znovu nastoupíte (nebo si najdete nové), měla byste si udělat jasno v základních organizačních věcech. Domluvte se s partnerem, kdo a kdy bude vyzvedávat dítě ze školky. Rozdělte mezi sebe úkoly, protože to, na co jste měli při rodičovské dovolené relativně dost času, budete nyní muset zvládnout rychleji. Pokud tedy jeden z vás pomáhá potomkovi s oblékáním, druhý by měl připravovat snídani a podobně.

Řešením je také určit si „ranní a odpolední směny“. To znamená, že jeden rodič pracuje od časních ranních hodin a je potom i dříve doma, takže dítě vyzvedne ze školky, postará se o něj, případně připraví večeři. Druhý obstará ranní buzení, snídani, dovede dítě do školy a vrací se z práce později. To lze samozřejmě jen za předpokladu, že váš vaše zaměstnání dovoluje pružnou pracovní dobu, nebo vám zaměstnavatelé vyjdou vstříc jinak – např. pravidelným směnným provozem.

Další věc, kterou je třeba si ujasnit dopředu a neřešit až když situace nastane je opatrování dítěte v době nemoci. Budete se s ním doma střídat? Jak se na to budou dívat vaši zaměstnavatelé?

Největší chyba, kterou při nástupu do práce po rodičovské dovolené můžete udělat je mít pocit, že všechno přece zvládnete sami. Krátkodobě možná ano, po delší době začnete být podráždění a bude to odnášet i váš vztah s dítětem, případně partnerem nebo nadřízeným. Nikdo není dokonalý a být bezchybnou matkou (otcem) a přitom ještě nadprůměrně výkonnou zaměstnankyní a perfektní hospodyní je nemožné. Stanovte si reálné cíle.

Samozřejmě je nejdůležitější vaše dítě a rodina. Jen vy víte jak je pro vás důležitá seberealizace v zaměstnání. Rozhodně se jí ale nevzdávejte jen kvůli rodině. V budoucnosti by vás to mohlo mrzet a vaše rodina na tom stejně bude tratit, když nebude mít spokojeného a sebevědomého člena.

O práci v domácnosti, stejně jako o péči o potomstvo se podělte s partnerem. Už to nesmí fungovat tak, jako když jste byli doma a starali se o všechno, co s tím souvisí. Někdy je samozřejmě těžké partnera přesvědčit o tom, že je třeba, aby i on slevil ze svých nároků na volný čas a přebral od vás část povinností. Pokud s tím nebude souhlasit a vaše finanční situace to dovoluje, najměte si výpomoc do domácnosti nebo chůvu, která se o dítě postará než se vrátíte oba z práce. Někdy pomůžou i prarodiče, nelze to však na nich vehementně vyžadovat, není to jejich povinnost, ale pouze dobrá vůle.

Nástup do zaměstnání

V novém zaměstnání se netajte tím, že je pro vás dítě důležité a role pracující matky je pro vás nová. Neznamená to ale, že nebudete mít stejné povinnosti jako ostatní. Pokud nastoupíte na plný úvazek, váš zaměstnavatel právem očekává, že ho budete plnit a ne trávit pracovní dobu telefonováním chůvě nebo do školky jak se vašemu potomkovi daří.

Návrat z rodičovské dovolené je těžký i pro začlenění do kolektivu. Ne každý musí sdílet stejný názor jako vy, že dítě je středobod vesmíru a vaše neustále vyprávění o jeho prvních pokrocích může kolegy dost otrávit. Obecně platí, že čím déle je rodič s dítětem doma, tím se bude hůře adaptovat na nové prostředí. Na rodičovské dovolené trpí rodiče sociální izolací a často jediné, o čem jsou schopni se svým okolím hovořit jsou jejich děti.

Kromě žebříčku hodnot se mění i jejich slovník, který je charakteristickým zejména častým používáním zdrobnělin a mluvou v prvním pádě množného čísla. Zdaleka ne každému se to musí líbit a může se dokonce stát, že svým novým kolegům budete dokonce k smíchu. Je důležité uvědomit si, že to není vaše vina, nicméně byste se stejně měli pokusit alespoň v kolektivu „mateřský slovník“ nepoužívat. Pokud vám to pomůže . problém se slovníkem mají i vrcholový manažeři se spoustou anglikanismů nebo počítačoví specialisté, jejichž řeči někdy normální smrtelník nerozumí.

Rodičovská dovolená v Česku:

Na rodičovské dovolené je v Česku jen něco přes procento otců. Na částečný úvazek nastupují ženy jen ve výjimečných případech, problém je na straně zaměstnavatelů. I to je jeden z důvodů, proč jsou české ženy s dětmi doma déle než jejich kolegyně jinde v Evropě.

Zdroj: Výzkumný ústav práce a sociálních věcí

Autor: Kateřina Erbsová (Stárková)

11.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci Pirátů sledují výsledky sněmovních voleb, Ivan Bartoš. 20.10.2017
AKTUALIZOVÁNO
12 18

Bartoš vyloučil spolupráci s Babišem i tichou podporu jeho vlády

Premiér Bohuslav Sobotka.
3 14

Sobotka po pádu ČSSD: Vzestup extrémistický stran je znepokojivý

Místopředseda ANO Richard Brabec: Vznikne vláda s Babišem v čele

/ROZHOVOR/ Místopředseda ANO a vlády, ministr životního prostřední Richard Brabec má z volebního výsledku velkou radost a věří, že strany, které se dostaly do sněmovny, dají přednost funkční vládě před zmatky a nejistotou.

Komentář Stanislava Šulce: Konec slavné značky KSČ(M)

Sčítání hlasů ještě probíhá, ale o několika poražených těchto voleb již není pochyb. Patří mezi ně také Komunistická strana Čech a Moravy, která si oproti minulým volbám pohorší, a to celkem výrazně. Nejspíš přijde o 15 a více poslanců, s výsledkem kolem devíti procent KSČM dosáhne nejhoršího výsledku své historie, a to včetně voleb probíhajících krátce po listopadu 89.

Noci budou chladné. V příštích týdnech mohou teploty spadnout pod nulu

V příštích čtyřech týdnech již mohou teploty v noci spadnout pod nulu. Přes den se budou v průměru držet většinou kolem deseti stupňů, v půlce listopadu se ale asi ještě více ochladí. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

AKTUALIZOVÁNO

Před štábem SPD zasahovala policie. Hnutí vykázalo tři novináře

Hnutí Svoboda a přímá demokracie neudělila akreditace do volebního štábu třem médiím, dalších 70 naopak akreditaci dostalo, řekl novinářům místopředseda Radim Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení