Ve většině případů trpí takzvanou sezonní afektivní poruchou (S.A.D.), která nesouvisí přímo se změnou času. Příčiny obtíží přisuzují lékaři poklesu slunečního svitu v podzimním a zimním období, změnám charakteru počasí a zvýšené citlivosti nervové soustavy vůči zátěži. Změny nálady či deprese mají tendence se v určitém ročním období opakovat.
„Zimními depresemi trpí zhruba osm procent lidí především z větších měst, kde za nedostatek světla může i světelný smog,“ říká Ján Praško z Psychiatrické kliniky v Olomouci.
Afektivní poruchy lze léčit za pomoci světelného záření (fototerapie), které je šetrnější k organismu než speciální farmakoterapie. Léčbu světlem, která platí i na řadu dalších obtíží (poruchy soustředění, poruchy růstu, problémy se vstáváním) doporučují odborníci zopakovat několikrát po sobě nejlépe v ranních hodinách, kdy je nejúčinnější. K odeznění depresí však podle nich mnohdy stačí i samotná změna ročního období nebo prostředí (např. zimní dovolená v exotické zemi).
„Na jaře úzkostné stavy vrcholí a poté nastává zlom a lidé najednou začínají být aktivní, sami od sebe hubnou a podobně,“ doplňuje Ján Praško.