Série tří filmů Jak sluníčko vrátilo štěňátku vodu, Jak štěňátko chtělo malé pejsky a Jak štěňátko dostalo chuť na med, vznikla v roce 1960 podle literárních předloh spisovatelky Ivy Hercíkové.

Koncem sedmdesátých let stvořil Zdeněk Miler dobráckého cvrčka, který chodí světem s housličkami a vyhrává na veselou notu. Autor J. A. Novotný vymyslel sedm příhod, které cvrček prožije k radosti malých i dospělých diváků:

Cvrček a housličky

Cvrček a pavouk

Cvrček a slepice

Cvrček a basa

Cvrček a stroj

Cvrček a pila

Cvrček a bombardon

Edice 60 nejlepších večerníčků na DVD je nabízí i vám právě dnes.

Obrázky v oblacích

Ještěže praotec Čech posvětil svou údajnou přítomností Říp na jeden z národních symbolů. Protože jinak by žáci třetí třídy jedné z kladenských škol museli v roce 1930 nakreslit jinou horu a ta by se třeba budoucímu umělci tolik nepovedla.

Pan učitel Lyska se ve sborovně chlubil: „Podívejte, jak ten Miler pěkně nakreslil Říp.“ Když se později naučil talentovaný žáček i kaligraficky psát, často se „ulil“ z vyučování, protože trávil hodně času v ředitelně, kde psal plakáty, vyhlášky a oznámení, která pan ředitel vyvěšoval na školních chodbách.

Díky milované babičce se dostal na výtvarnou školu. Ona jediná měla trpělivost sedět mu dlouhé hodiny modelem. A její portrét se přijímací komisi líbil.

„Babičku jsem zbožňoval, byla to prostá žena, která však měla svou vlastní filozofii; jen kdybych si pamatoval všechny její trefné komentáře a myšlenky. Hned ze školy jsem běžel k ní do podkroví. Brávala mě na klín, vyprávěla pohádky, ale nejraději jsem měl chvíle, kdy se stmívalo. Sedli jsme si k oknu a dívali se na mraky.“

„Podívej,“ říkala, „tam ten vypadá jako tygr a teď se proměňuje v prince s mečem.“ Byla v tom ohromná fantazie a tu mi babička pomáhala objevit.“

V příštích týdnech:

12. 7. Tip a Tap 1

19. 7. Krtkova dobrodružství 1

26. 7. Povídání o pejskovi a kočičce

2. 8. Žofka v zoo

9. 8. Rákosníček a jeho rybník

16. 8. Já Baryk

23. 8. Kubula a Kuba Kubikula

Pavel Taussig