Takže krajáč plný smetany popadl do horních tlapek, ani kousek neoblízl, babičku měl totiž moc rád a neplechy jí tropit nechtěl. Jenže lávka, přes kterou přecházel, se zhoupla, Mikeš skončil ve strouze, smetana taky a z kameninové nádoby zbyly jen střepy. Kocour měl slzy na krajíčku. Co teď?! Mikeš se rozhodl, že babičce musí pořídit hrnec úplně nový. A tak pádil do světa, aby si na něj vydělal…

Mikeš se narodil ve středočeských Hrusicích. Na svět ho přivedl zdejší rodák Josef Lada. S manželkou Hankou měl dvě dcery – Evičku a Alenku. Když byly malé, vymýšlel pro ně táta Lada pohádky. Byly o Mikešovi. A protože Josef Lada byl nejen vypravěč, ale hlavně malíř, připravil knížku i pro ostatní děti. Jmenovala se „O kocourkovi, který mluvil“ a poprvé vyšla v roce 1934. Líbila se tak, že nakonec dostala ještě tři pokračování.

Řečí v nich vládl nejen hlav〜ní hrdina, ale i jeho kamarádi – bělostný kocourek Nácíček, který, pravda, poněkud šišlal, a taky kozel Bobeš ze sousedství. Ten se například rozhodl, když spatřil hospodský tácek s reklamou na Velkopopovického kozla, že se taky naučí chodit po zadních a v předních nosit hrnek. Kocour Mikeš si ve světě vedl skvěle. Jeho příběhy byly přeloženy do mnoha cizích jazyků – včetně japonštiny, čínštiny, korejštiny anebo lužické srbštiny.

Kouzlu svérázných obrázků Josefa Lady, který od útlého dětství po pádu na ostrý ševcovský nůž na jedno oko neviděl, podlehli nejen děti, ale i uznávaný kolega – malíř Pablo Picasso. Kocour Mikeš má dnes nejen knížku, ale v okolí Hrusic i svoji stezku. Milé děti, zkuste přemluvit rodiče, aby se s vámi na ni vydali.

Jestlipak tušíte, po jakých dobrodružstvích bystrého kocoura, který dokonce chvíli chodil do školy a pak taky působil u cirkusu, se vydává? Ne? Vy jste snad neviděly s Mikešem Večerníčky? Tak to byste měly napravit! Právě dnes si spolu s Deníkem můžete koupit DVD O kocouru Mikešovi 1.

A v následujících týdnech se můžete těšit na další oblíbené večerníčky.

V příštích týdnech:

4. 7. Příběhy cvrčka a štěňátka

12. 7. Tip a Tap 1

19. 7. Krtkova dobrodružství 1

26. 7. Povídání o pejskovi a kočičce

2. 8. Žofka v zoo

9. 8. Rákosníček a jeho rybník

16. 8. Já Baryk

23. 8. Kubula a Kuba Kubikula

(jis)