Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tváří v tvář vysvědčení vašeho dítě. Jak reagovat?

Blížící se vysvědčení zvyšuje hladinu emocí vmnoha rodinách. Řada dětí špatně spí, linka bezpečí se připravuje na pravidelný nápor telefonátů a rodiče (alespoň někteří) si předem slibují, že zůstanou klidní.

21.6.2008 3
SDÍLEJ:

S příchodem vysvědčení můžeme často vidět na mladých tvářích nepřirozené vrásky.Foto: Archiv

Nezůstanou. Alespoň ne všichni. Každý rok v tuto dobu řeší policie sérii dětských útěků z domova, psychologové varují před přehnanými reakcemi a část rodičů zmatena mediálními vyhlášeními ministryně Džamily Stehlíkové se obává, zda si případným pohlavkem za špatné známky nezadělává sama na problémy se zákonem.

Nejdříve je třeba připomenout, že známky na vysvědčení nemohou být v normálně fungující rodině překvapením. O výsledcích svého potomka se rodiče dozvídají v průběhu roku ze žákovských knížek nebo na pravidelných rodičovských sdruženích. Pokud ne, je něco špatně. Buď se školou, anebo s nimi. Jestliže se rodiče během roku zajímají o výsledky dítěte, učí se s ním a znají i jeho neúspěchy, vědí, kde má dítě slabá místa, samotné vysvědčení pro ně nemůže být velkým překvapením. S trochou nadsázky lze říci, že třicátého června nepřináší domů vysvědčení jen školák. Vystavují si ho svým přístupem k němu i samotní rodiče.

Mimochodem: představte si, že by to v práci fungovalo jako ve škole. Každý den by si vás mohl zavolat šéf, aby vás přezkoušel z vašich znalostí dejme tomu účetnictví nebo teorie daně z přidané hodnoty. Před celou kanceláří by vás potom spéroval za nedostatečnou domácí přípravu. Na konci roku by vám vaše výsledky vypsal na papír, aby celá rodina viděla, že to v té práci s vámi není bůhvíjaké. A ještě by očekával za svou námahu květinu!

Nechtějte nemožné

Přirovnání samozřejmě pokulhává, mělo by vás však spolu s dětskými psychology varovat: Nechtějte po dítěti nemožné! Každý člověk má jiné dispozice, a to už od útlého věku. Jinými slovy: zatímco pro jednoho školáka je i dvojka pod jeho možnosti, jiný si musel trojku „vydřít.“ Pamatujte si také, že školní výsledky lze dítěti připsat na vrub jen částečně. „Ve věku střední školy už u studenta více méně očekáváme, že jde o dospělého člověka, který vzal svůj život plně do svých rukou. U malých dětí však školní výsledky téměř úplně odrážejí péči dospělých. Na tomto názoru nic nemění ani to, že mezi dětmi jsou obrovské rozdíly ve zralosti, inteligenci, v osobnostních předpokladech,“ řekl pro server Rodina dětský psycholog Václav Mertin.

Podle jeho slov je třeba každou známku rozdělit pomyslně na tři „hromádky“. Za jednu nesou odpovědnost rodiče, za druhou škola a teprve třetí část lze připsat na konto dítěte. A čím mladší školák, tím menší podíl na výsledku nese. Než přinese dítě vysvědčení, nechte si proto projít hlavou, jak budete reagovat na pěkné známky, na trochu horší zprávu a na velmi špatné výsledky. Možná si těmito pěti minutami ušetříte pokažené dny a přitom výchovný efekt bude úplně stejný nebo větší. „Ani v nejmenším netvrdím, že dítěti nemáme dát najevo, že se málo snažilo, že pracovalo pod své možnosti, že učení věnovalo velmi málo času. Rozhodně však varuji před použitím vyhrožování, strašení, zesměšňování či výprasku. Když budete nad vysvědčením svého potomka hodně naštvaní, opakujte si, jak je dobře, že je zdravý a chutná mu jíst,“ dodal Mertin.

Bít, či nebít?

Na druhou stranu není třeba vyčítat si každou větu pronesenou zvýšeným hlasem. Dokonce ani záhlavec nenapáchá nenávratné škody. Legendární dětský psycholog Zdeněk Matějček v jednom ze svých posledních rozhovorů pro novináře řekl, že v normální rodině dítě pochopí, že případná facka přiletěla právem, anebo třeba i neprávem, ale protože se tatínek rozčílil. Pokud však potomek cítí, že ho rodiče přesto mají rádi, nic strašného se neděje ani v takovém případě.

Útěky z domova

Horší než facka po návratu s vysvědčením jsou důrazná varování předem. Věta „Jestli dostaneš tu čtyřku, tak radši nechoď domů,“ stojí za mnohými dramatickými situacemi, které řeší v lepším případě linka bezpečí, v tom horším policie.

Letos v pololetí se na linku bezpečí obrátilo téměř osmdesát dětí, které se obávaly ukázat rodičům své vysvědčení. „K nejčastějším volajícím patří třináctileté dívky,“ říká duchovní matka linky Zuzana Baudyšová. „Dívky jsou ctižádostivější, cílevědomější, ale také mnohem sdílnější. Kluci jsou uzavřenější, dostat z nich informace o jejich problému je náročnější. Svou roli zřejmě hraje jejich,chlapáctví - odmala se jim říká, že vše musí zvládnout a vyřešit. Špatné vysvědčení ale je i pro ně břemeno, které neutáhnou."

Pod linkou bezpečí fungují ještě dvě další důležitá telefonní čísla. Pro žáky, kteří opravdu nevědí, jak rodičům přijít na oči i s těmi třemi čtyřkami, takže se domů pro jistotu nevrátili vůbec, je zde telefon Vzkaz domů.

Počítejte do deseti a zvedněte telefon

Telefonní pomoc však není určena jen dětem. Také rodiče, kterým se z dětských školních výsledků zatmělo před očima, se mohou obrátit pro radu. Jeden z telefonů linky bezpečí je vyhrazen pro ně. Rodičovská linka, která během roku funguje jen v pondělí a ve středu po omezenou dobu, se v den vysvědčení mimořádně otevírá na celé odpoledne. Takže pokud budete po příchodu potomka domů vidět rudě, počítejte do deseti, udělejte si kávu a potom zvedněte telefon.

Na závěr ještě jeden historický exkurs. O tom, že z výprasku za špatný prospěch měli nahnáno už naši pradědečkové, svědčí záznam v útlé příručce Vysvědčení a známky našich dětí z roku 1935. V pololetí toho roku nepřišlo domů dvaadvacet studentů bratislavského gymnázia, vesměs těch s ne zcela utěšenými školními výsledky. Ve třinácti letech překročili hranice a utekli pěšky do Rakouska. K návratu je přiměla až třeskutá zima a hlad.

Kam pro radu:

Linka bezpečí: 800 155 555

Vzkaz domů: 800 111 113 a 724 727 777 (především pro děti na útěku)

Rodičovská linka: 840 111 234

Martina Šrámková

21.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod prodavač nářadí 24 000 Kč

Prodavač Prodavače do prodejny nářadí. Hledáme prodavače do prodejny nářadí Bosch, Makita,Metabo,aj.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 19 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhlář,nástrojař,dělník,dále obsluha cnc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Papírenská 180/1,Praha 6 160 00, Kontakt: e-mailem: kariera@plexiplast.cz, nebo tel. č. 721842658 - po-pá 8,00-16,30 pan Fiala M., , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Hledáme šikovné a samostatné pracovníky na dílnu která se zabývá zpracováním plexiskla,polykarbonátu a jiných platů (technických, např. PP či PE). , Náplní práce je samostatná práce na zakázkách, výroba dílů dle výkresů, tj. ohýbání,lepení.řezání či leštění. , Ideální pro truhláře s praxí nebo strojaře či jiné manuálně zručné kutily s chutí pracovat. , , Dobré spojení např. z lokalit : Roztoky, Kralupy nad Vltavou. Pracoviště: Plexiplast s.r.o.01, . Informace: Miroslav Fiala, +420 721 842 658(po-pá8,00-16,30hod).

Obchod - Vedoucí, prodavače 30 000 Kč

Hledáte práci? Přijmeme na HPP, DPP vedoucí, prodavače. MASOjiko. Volejte na tel., nebo pište na e-mail (žluté tlačítko Odpovědět na inzerát).

Doprava a logistika - Pozor! Jedinečná příležitost! 45 000 Kč

Evropská jednička v autobusové dopravě -Flixbus přijme pro svoji českou pobočku v Praze řidiče autobusů pro pravidelné mezinárodní autobusové linky.


Světoznámý britský vědec Stephen Hawking.
3 5

Vedle Newtona a Darwina. Fyzik Hawking bude pohřben ve Westminsteru

Pražský okruh.
1 24

Pražský okruh bude hotov nejdříve v roce 2029. Na severu Prahy chtějí tunel

Sjezdovka u přehrady v Brně nebude. Lidé si ale možná zalyžují v hale

Sjezdovku u brněnské přehrady nechceme, rozhodli v úterý brněnští radní. Zastavili tak plány podnikatele Pavla Trčaly, který vybudování lyžařského svahu plánoval. V budoucnu si ale Brňané můžou zalyžovat v kryté hale.

AKTUALIZOVÁNO

Zaměstnavatelé by měli platit 1. až 11. den nemoci, navrhuje ANO

Při vládních vyjednáváních se sociálními demokraty, kteří trvají na zrušení takzvané karenční doby, hnutí ANO navrhne, aby zaměstnavatelé vypláceli nemocenskou od 1. do 11. dne nemoci. Lidé by tak za stejné náklady firem dostali peníze i za první dny stonání, nyní zaměstnavatelé proplácejí 4. až 14. den. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes novinářům řekl, že po uplynutí 11 dnů nemoci by na sebe náklady vzaly pojišťovny.

DOTYK.CZ

Všichni chtěli splnit úkol, říká o parašutistech skupiny Silver A Pavel Šmejkal

"Příběhy členů skupiny Silver A by si určitě zasloužily další filmové zpracování, je tam všechno: drama, útěk, katarze, tragické vyvrcholení," prohlašuje novinář a spisovatel Pavel Šmejkal, jehož životním tématem se stalo mapování míst, jimiž prošli čeští váleční parašutisté. V současnosti vydává další knihu s tímto tématem, věnovanou právě skupině Silver A.

Peníze nejen do Agrofertu mají téct dál. Ministr přesvědčil kolegy z EU

Do Agrofertu a dalších velkých zemědělských podniků zřejmě potečou další miliony eur evropských dotací. Strop pro dotace velkým zemědělským komplexům by si měly určit jednotlivé země sami, navrhuje ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Konečné slovo bude mít Evropská komise.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT