Křest kalendáře a koledy

Hned dvě zajímavé akce jsou naplánovány na středeční odpoledne. Obě souvisí se Slezským FC Opava. Nejdříve proběhne od šestnácti hodin v OC Breda křest velkého kalendáře z dílny fotografa Deníku Františka Gély, následovat bude autogramiáda fotbalistů.

Fanoušci se mohou těšit například na Zdeňka Pospěcha, Jana Schaffartzika, Tomáše Mrázka, Františka Metelku nebo Josefa Květona. Akci bude slovem provázet Lumír Sedláček. Kalendář je připraven k prodeji za 160 Kč, při slavnostním křtu se bude prodávat za zvýhodněnou cenu 130 Kč.

Výtěžek z prodeje půjde do sociálního programu SFC Opava - mládež, který slouží k podpoře a rozvoji mladých talentovaných hráčů.

Následně se fotbalisté přesunou na Horní náměstí, kde se aktivně zapojí do akce Deníku Česko zpívá koledy, ta odstartuje v 18 hodin a přímým přenosem ji bude vysílat Český rozhlas. Fotbalisty na podiu doplní ještě například žokej Marek Stromský a samozřejmě hudební těleso Karla Kostery.

.

Soutěž pro děti

Pro děti ve věku do 15 let připravilo vedení SFC Opava výtvarnou soutěž. „Nakreslete znak SFC Opava a poté jej přineste s sebou na slavnostní křest kalendáře do OC Breda," uvedl za SFC Jaroslav Rovňan a pokračoval: „Nejkrásnější výtvor vyberou samotní hráči a jeho autor, po skončení autogramiády, vyhraje kalendář SFC Opava spolu s podpisy všech hráčů.

Na malou odměnu se mohou těšit všichni, kteří se do této akce zapojí," dodal Rovňan.

Fotbalisté i žáci zazpívají na náměstí v Hlučíně koledy

Mírové náměstí v Hlučíně, stejně jako celou řadu dalších míst v České republice, ve středu 10. prosince v 18 hodin rozezní zpívání vánočních koled s Deníkem. Stane se tak díky místnímu fotbalovému klubu, žákům a pedagogům ze Základní školy Dr. Miroslava Tyrše.

„Věřím, že se nás na náměstí sejde co nejvíc, abychom všichni společně mohli nasávat vánoční atmosféru," říká trenér hlučínské devatenáctky Jaroslav Kolínek.

Uvítali by také, aby se akce zúčastnily i známé hlučínské osobnosti. „Byli bychom rádi, kdyby si s námi přišel zazpívat i starosta Pavel Paschek," dodává Jaroslav Kolínek. V průběhu akce se bude zdarma rozlévat svářák.

K akci se připojí i město Vítkov, kde si lidé koledy zazpívají na náměstí Jana Zajíce. V Březové se lidé sejdou na náměstíčku u obchodu, v Lesních Albrechticích pod společenským domem a v Brumovicích v parku pod kostelem.

Texty koled, které se budou zpívat, naleznete v Deníku nebo na stránkách www.ceskozpivakoledy.cz.

Karel Kostera: Zatím mi to zpívá a s chlapeckým sborem chci pokračovat dál

Již podruhé se Opavané připojili k celorepublikové akci pořádané Deníkem nazvané Česko zpívá koledy.

Karel Kostera (na fotografii úplně vpravo) vede mimo jiné i pěvecký sbor chlapců ve Stěbořicích ve věku od desíti do čtrnácti let. Jeho soubor stejně jako v minulých letech vystoupí i letos na akci Česko zpívá koledy, kde si společně s vámi, hráči fotbalového klubu SFC a redakcí Opavského a Hlučínského deníku zazpívá tradiční vánoční koledy.

Jak často se sborem cvičíte a kde se scházíte?

Nacvičujeme jednou týdně vždy v úterý v Základní škole Stěbořice. Za chlapci, kteří nejsou ze Stěbořic, dojíždím do Opavy a nacvičuji s nimi individuálně.

Máte teď před Vánocemi více práce?

Rozhodně ano. Dokonce jsem musel pozvánky na tři koncertní vystoupení i odmítnout. Kluky nechci přetěžovat a chci, aby trávili nějaký čas i jinými koníčky a také se svou rodinou.

Kdy začínáte vánoční písně nacvičovat?

Na vánoční koncerty se připravujeme už od letních prázdnin. Já sestavuji repertoár, chlapci se učí texty a snažíme se vše sladit dohromady tak, aby to pěkně znělo.

Jaké vánoční písně zpíváte?

Samozřejmě jsou to klasické vánoční koledy, které všichni dobře znají a mají je rádi. Zpíváme však i méně známé koledy z Valašska, Krkonošska nebo Slezska.

Jaká panuje na vašich vánočních koncertech atmosféra?

Velmi dobrá. Většina publika vždy zpívá známé koledy s námi. Když spolu se sborem celý kostel zpívá koledu Tichá noc, je to skutečně zážitek, z něhož běhá až mráz po zádech.

Neběhá klukům mráz po zádech, když venku v zimě zpívají jen v košilích?

Kdepak. Pod nimi mají pořádně teplé oblečení, a jakmile odejdou z pódia, oblékají se do kabátů a bund. Takže zimou moc dlouho netrpí. Ale je pravda, že zpívání v zimě je náročnější a hlasivky tím více trpí.

Jste před koncerty nervózní?

Já jsem, ale nenazval bych to ani tak nervozitou. Spíš je to tíha zodpovědnosti, kterou pokaždé cítím. Kluci se na koncerty těší a žádnou nervozitu nebo obavy z nich nemám.

Kam se můžeme v nejbližší době přijít podívat na vaše vystoupení?

Budeme zpívat 10. prosince na akci Česko zpívá koledy v Opavě na Horním náměstí, kde zpíváme již několikátým rokem. Pak také v Úvalně v kostele 
13. prosince, v Marianu v Opavě 16. prosince nebo na druhý Boží hod vánoční v kostele sv. Ducha, kde se bude konat Rybova mše.