Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parní vlak zpestří vánoční jarmark v Hradci

Hradec nad Moravicí – Vánoční jarmark v Hradci nad Moravicí letos nasadí laťku hodně vysoko. Nejenže se po mnoha letech vrátí na náměstí Městečko a na nádvoří Červeného zámku, ale jeho ozdobou se stane také parní lokomotiva, která v sobotu 15. prosince přijede na místní nádraží.

30.11.2012
SDÍLEJ:

Vloni se vánoční jarmark v Hradci nad Moravicí uskutečnil na pěší zóně ulice Podolské, letos se přesouvá nahoru na zámek.Foto: Jitka Celtová

Pořadatelé se po delší době rozhodli přesunout jarmark z pěší zóny v Podolské ulici přímo na zámek. Začátek celé akce je naplánován na 9. hodinu. Předpokládaný konec je v 18 hodin. Pro návštěvníky je zajištěna bezplatná kyvadlová doprava ze zámku na trase: vlakové nádraží – Hradečanka – zámek a zpět.

První autobus od nádraží vyjede v 8.30 hodin. Tento spoj budete moci využít každou půlhodinu až do 16.15 hodin. Autobusy mají návaznost na příjezd historické parní lokomotivy, která přesně v 8.30 hodin vyrazí z ostravského Svinova. Na východním nádraží v Opavě se objeví v 9.10 a v Hradci pak v 9.42 hodin.

„Mezi Opavou a Hradcem pojede celkem čtyřikrát. Tento historický vlak se do Hradce nad Moravicí vrátí po sedmi letech," vysvětlovala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.

Jestliže se chcete lokomotivou svézt, musíte si koupit speciální jízdenku v centru Českých drah na východním nádraží. Zbytek jízdenek budou prodávat průvodčí parního vlaku. „Jízdné z Hradce do Opavy nebo zpět vyjde dospělého na třicet korun. Děti zaplatí polovinu, a pokud jsou mladší šesti let, mohou se svézt zadarmo," konstatoval člen Opavského železničního klubu Miroslav Pösel.

Parní vlak nebude jedinou specialitou hradeckého jarmarku. Mezi 10. a 16. hodinou budou probíhat prohlídky vánočního zámeckého okruhu každých patnáct minut. Kromě toho se v prostorách Národní školy uskuteční výstava Vánoce a betlémy a ve Vánoční dílně si budete moci namalovat baňku.

Návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na Ježíškovu poštu, ukázky vánočních zvyků a historických řemesel, živá zvířata, zvoničku pro štestí, velký dřevěný betlém a v neposlední řadě také na stánkový prodej.

VÍTKOV: Vánoční jarmark bude dvoudenní

Ani Vítkovští nebudou letos ochuzeni o tradiční vánoční jarmark. Ten jejich se bude konat ve dvou jednodenních blocích. První možnost, jak si zpestřit předvánoční čas, se nabídne obyvatelům Vítkova v sobotu 1. prosince.

Jarmark bude rozdělen do dvou různých částí. Jeden z dílů programu jarmarku se nejprve uskuteční v prostorách místního kulturního domu, a to v době od 8 do 13 hodin. Součástí bude rovněž dílna tradičních řemesel, kde si budou moci zájemci vyzkoušet výrobu vlastních vánočních ozdob.

Tentýž den se pak další část programu koná v centru města. Hlavním bodem při tom bude rozsvícení vánočního stromu, které se odehraje v 17 hodin. Za další dva týdny, přesněji v sobotu 15. prosince, se mohou Vítkovští těšit na zase zcela něco jiného. Na hlavním náměstí tu budou od 8 do 15 hodin fungovat klasické vánoční trhy.

Kupujícím, prodavačům i pouhým kolemjdoucím bude navíc akci ozvláštňovat doprovodný kulturní program, ve kterém nebude scházet kupříkladu ani vystoupení flašinetáře, divadelní představení pro děti a další lákadla.

BOLATICE: Vánoční dílny i trhy

Inspiraci a možnost, jak si zpestřit vánoční svátky, mají Bolatičtí mimo jiné hned na dvou akcích konaných v jejich obci. Mohou se zajít podívat jak na vánoční tvůrčí dílnu, tak tradiční trhy. Dva nadcházející čtvrtky budou v bolatické obecní knihovně patřit programu vánočních tvůrčích dílen. Akce je určena především dětem a přihlásit se jich může vzhledem ke kapacitě maximálně šestnáct.

Ve čtvrtky 29. listopadu a 6. prosince se tady budou poté především zdobit krabičky, a to za pomoci flitrů, korálků, papírových šablon a dalších dekorativních prvků. Krabičky budou k dostání přímo na místě a dílny startují po oba dny v 16 hodin.

Na neděli 2. prosince jsou pak připraveny klasické vánoční trhy v bolatickém kulturním domě. Od 9.30 do 17 hodin si zde budou moci návštěvníci pořídit různé vánoční dárky, ale například si také koupit i domácí klobásky či zákusky. Navíc se zde budou moci rovněž zakousnout do jitrnice, jelita a jiné zabijačkové speciality a zapít je horkým svařákem nebo kávou.

Aby toho nebylo málo, nebudou příchozí ochuzeni ani o doprovodný kulturní program. S vánočním pásmem písní se zde představí v 10 a 11 hodin soubor Dolce Vita, ve 12.30 hodin děti z místní základní školy a ve 13 a 14 hodin soubor Burianky. Po celou dobu trvání akce zde bude připraven pro nejmenší dětský koutek, ve kterém budou mít možnost si mimo jiné nazdobit vánoční perník a setkat se s pohádkovými postavami.

Pomyslnou třešničkou na dortu poté bude bezesporu výstava betlémů všech druhů – od historických až po moderní.

BUDIŠOV NAD BUDIŠOVKOU: Jarmark i vánoční zpívání

Klasická vánoční atmosféra, zvyky a obyčeje a výrobky místních dětí. Přestože vánoční jarmark v Budišově bývá komornější, má svou atmosféru. Tak jako v jiných městech i v Budišově vánoční jarmark provází doprovodný program. V něm například vystoupí děti ze zdejší základní a mateřské školy.

Letošním lákadlem by mohl být Pokoj vánočních zvyků, kde si mohou děti i dospělí vyzkoušet tradiční zvyky, jako je odlévání olova, posílání skořápek po vodě nebo krájení jablek. Letošní jarmark se odehraje v kulturním domě, který je nově otevřen po rekonstrukci, a to 6. prosince.

Jak již bylo zmíněno, budišovský jarmark je specifický tím, že nabízí pouze výrobky, na kterých se podílí základní a mateřská škola, dětský domov a Klub rodičů a přátel školy. „Nemáme tady žádné komerční stánkaře, přesto si myslím, že atmosféra jarmarku je moc pěkná," uvedl organizátor Josef Poljak.

Na další vánočně laděnou akci se mohou místní těšit už 23. prosince. Na toto datum připadá již tradiční Vánoční zpívání. Událost se odehrává před kostelem, kde je také možnost zhlédnout vánoční hru v podání ochotníků. Ta letošní bude na motivy Josefa Lady a pojednává o dění v Betlémě. Příchozí se mohou zahřát punčem nebo čajem.

DOLNÍ BENEŠOV: Jarmark těsně před Štědrým dnem

Tak velké jako v Opavě to na dolnobenešovském náměstí Cypriána Lelka nejspíš nebude. Každopádně tradice pokračuje a během poslední neděle před Štědrým dnem, konkrétně 23. prosince, se uskuteční vánoční jarmark také v Dolním Benešově. Místní starosta Martin Štefek tvrdí, že celá akce byla záměrně naplánována tak, aby si lidé odpočali od nákupní horečky a před 24. prosincem se hodili, jak se říká, do pohody.

„Místní se zde sejdou a popovídají si. Sousedé si třeba spolu dají svařák. Jarmark se pokaždé může pyšnit uvolněnou atmosférou," vysvětloval právě Martin Štefek. Předpokládá se, že vše zahájí dětské vystoupení, které proběhne v obřadní síni městského úřadu. Odtud se pak bude pokračovat na náměstí. „Uvidíme, kolik se nám podaří sehnat prodejců. Každopádně si zde návštěvníci budou moci dát svařák a podobně," ujistil.

Dolní Benešov už má také jasno o vánočním stromu. Bude jím smrk, jenž se na náměstí objeví během příštího týdne. Do první adventní neděle 2. prosince musí být postaven a nazdoben. Na tento den je totiž naplánováno slavnostní rozsvěcení. V 16.30 hodin začne v místním kostele svatého Martina adventní koncert.

„Strom budeme rozsvěcovat někdy v době od 17.30 do 17.45 hodin. Chceme dát lidem čas, aby se mohli přesunout z kostela na náměstí," uzavřel Martin Štefek.

.

Vánoční trhy na Dolním náměstí v Opavě se letos uskuteční pod hlavičkou firmy RK Invest. foto: archiv

Opavský jarmark obohatí mše pod otevřeným nebem

Vánoční jarmark bude v Opavě tentokrát do jisté míry výjimečný. Tvrdí to alespoň vedení opavské radnice. I když ještě ani nezačal, jako třešnička na dortu se dá označit jeho závěr, kdy 24. prosince, tedy na Štědrý den, bude na Dolním náměstí sloužena slavnostní mše pod širým nebem.

Akce, oficiálně nazvaná Štědrovečerní bohoslužba Open Air, začne ve 20 hodin a ujmou se jí tři církve – Církev bratrská, apoštolská a Církev adventistů sedmého dne. „Je to vlastně jakoby půlnoční mše," uvedl tiskový mluvčí radnice Ondřej Skácel. Po štědrovečerní večeři si tak Opavané mohou dopřát tento nevšední duchovní zážitek.

Jako tradičně ani tentokrát nebude chybět v Opavě městský vánoční strom. Slavnostně rozsvícen bude v neděli 2. prosince v 17 hodin, kdy jarmark začíná. Akt rozsvícení doplní i velkolepý ohňostroj. Program jarmarku bude oproti minulým rokům trochu pozměněn. „Bude bohatší a rozmanitější než loni. Naplánována je například kejklířská show," pokračoval Ondřej Skácel.

Na pódiu, jež bude instalováno na náměstí, se představí každé odpoledne nespočet umělců všech možných žánrů. Nebudou chybět koncerty dětských i dospělých sborů, známých českých kapel a zpěváků, divadelní představení ani soutěže a doprovodné akce pro nejmenší. K tomu všemu se objeví v programu i některé „perličky", kupříkladu ojedinělá pódiová show hráčů na ukulele.

Ve středu 12. prosince od 18 hodin se poté budou moci lidé zúčastnit akce Deníku nazvané Česko zpívá koledy. Na pódiu na Dolním náměstí vystoupí známé osobnosti z regionu a pěvecký sbor pod vedením Karla Kostery. Definitivní tečku za programem učiní až zmíněná, ve slezské metropoli dosud nevídaná štědrovečerní bohoslužba pod otevřeným nebem.

Vánoční trhy letos pro Opavu poprvé dělá firma RK Invest. Radnice se na provozu trhů chce podílet minimálně. Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (nestr.) je z městského rozpočtu na trhy vyčleněna částka 150 tisíc korun, která je určena například na úklid, instalaci a nasvícení vánočního stromu. Radnice však věří, že tato částka vyčerpána nebude.

Ve vánočním programu si vybere každý zájemce

Vánoční jarmark začíná na Horním náměstí v neděli 2. prosince a končí na Štědrý den. Kromě klasických prodejních stánků je pro Opavany připraven i bohatý kulturní program. První jarmareční den zahájí v 16.15 hodin dětské pěvecké sbory Domino a Cvrčci a vánoční strom bude slavnostně rozsvícen v 17 hodin. V jeho záři znovu zazpívají oba dětské sbory a následovat bude ohňostroj. Program uzavře od 17.30 hodin svým koncertem folk country skupina Rangers.

Do konce prvního jarmarečního týdne jsou pro diváky připraveny další zajímavé programy – koncerty a zpívání, Rytíři a lapkové z Vítku, Mikuláš s rancem dobrot, pohádky i kejklíři. Nabídka je pestrá, namátkově lze uvést vystoupení Debbi, účastnice prvního ročníku Česko Slovenské SuperStar 4. prosince v 19 hodin nebo show hráčů na ukulele 5. prosince v 19.30 hodin.

Ve druhém jarmarečním týdnu – od pondělí 10. do neděle 16. prosince – budou náměstím často znít koledy, připraveny jsou koncerty skupin různých žánrů, znovu se vrátí Rytíři a lapkové z Vítku, vystoupení sborového zpěvu, další pohádky. Za zmínku stojí mimo jiné akce Česko zpívá koledy 12. prosince v 18 hodin, vystoupení cimbalistky a zpěvačky Zuzany Lapčíkové, držitelky ceny Anděl 2011, s jazzmany 14. prosince od 17.30 hodin nebo koncert revival skupiny U2 Stay 15. prosince od 17.30 hodin.

Poslední jarmareční týden nabídne divadelní představení, koncerty skupin či program pro děti v režii Radia Čas. Posluchači přivítají mezi sebou také skupiny Poutníci (17. prosince od 17.30 hodin), AG Flek (19. prosince od 17.30 hodin) a Druhá tráva s Robertem Křesťanem (22. prosince od 17.30 hodin).

Tečku za Vánočním jarmarkem udělá v pondělí 24. prosince Štědrovečerní bohoslužba Open Air. Pro Opavany nezvykle bude sloužena na náměstí od 20 hodin. Přesný časový rozvrh všech nabízených programů najdou zájemci na webu www.vanocnitrhyopava.cz.

Autor: Redakce

30.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Říha, Pražská strojírna

Exředitel Pražské strojírny bral 10 let plat na neplatnou smlouvu

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT