Projekt nové radnice však vyjde na 52 milionů korun. Přestože město žádá o dotaci, která by měla být okolo 17 milionů, tato okolnost může způsobit v 70 milionovém rozpočtu solidní vítr.

Naději pro oživení projektu by tak mohlo být nové rozpočtové určení daní, které nedávno schválila vláda. Pokud by návrh prošel i parlamentem a podepsal by ho prezident, znamenalo by to pro městskou kasu dalších 13 milionů. „Myslím si, že zastupitelé by se pak snáze rozhodli pro posvěcení tohoto projektu, kdyby věděli, že každý rok přibude 13 milionů," říká starostka Petřvaldu Jarmila Skálová.

Město by tak navíc zabilo dvě mouchy jednou ranou – budovu staré radnice by mohla dostat Policie ČR, která by tak byla blíže centru dění.
Nové rozpočtové určení daní a tím i více peněz do rozpočtu vítají také ostatní obce na Karvinsku. Právě starostové menších obcí vnímali současné přerozdělení daní jako diskriminační.

„Chápeme, že větší města zajišťují služby i pro občany jiných obcí, ale ten nepoměr je opravdu obrovský," vysvětlil starosta Chotěbuze Martin Pinkas. Podle něj navíc malé obce hospodaří mnohem lépe než velká města, kde se naopak mohou peníze ztrácet.

Byly by peníze na kanalizaci

Zhruba 12 miliard, které by se měli přerozdělit mezi menší města a obce považuje za kompromis také starosta Horní Suché Jan Lipner. Jeho obec by v případě, že návrh projde, měla získat zhruba 11 milionů korun.

To je v třicetimilionovém obecním rozpočtu zhruba třetinový nárůst. „V tom současném systému jsou právě obce s počtem obyvatel okolo čtyř tisíc nejhůře," uvedl Jan Lipner. V případě, že by návrh prošel parlamentem, v obci by mohli začít budovat kanalizaci v enklávě Kouty, aniž by museli čekat na dotaci.

Za velký přínos považuje nové rozpočtové určení daní také starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. Upozorňuje však na pár zádrhelů. „Obávám se, že návrh nemá jen klady. Hovoří se o zrušení některých dotačních titulů, omezit by prý také měl bonus za dojíždějící žáky," obává se starosta Dolní Lutyně.

V případě, že by zhruba 10 milionů, které návrh slibuje, do obecní kasy ročně přiteklo, pomohlo by to obci s realizováním některých projektů

„Je to samozřejmě stavba sběrného dvora, výstavba kanalizace a také regenerace areálu bývalého koupaliště," prozradil Buzek.

Zákonodárci jsou pro

Návrh chtějí v parlamentu podpořit také politici zvolení právě za Karvinsko. Hlasovat pro bude například poslankyně z Karviné Renáta Witoszová. „Samozřejmě, že pro návrh zvednu ruku. Již dříve jsem jednala se starosty, kteří se na mě obrátili, a kterým jsem přislíbila pomoc," uvedla poslankyně.

V případě, že by návrh prošel Poslaneckou sněmovnou, podpořil by ho také senátor Petr Vícha. „V této podobě bych pro něj ruku zvedl," sdělil Petr Vícha s tím, že také bude sledovat, z jakých dotačních titulů bude vláda brát peníze.