Někde situace graduje natolik, že starostové v obecních zpravodajích nabádají obyvatele k nejvyšší ostražitosti. „Té není nikdy nazbyt," podotýká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Jak dodává, větší počet krádeží zaznamenávají především s příchodem jara. A to každoročně. Ze zkušeností lidí z obce ví, že si zloději nevybírají, zda je den, nebo tma. A konkrétně v Dolní Lutyni prý zloději nedělají rozdíl mezi novostavbou a starším domkem. Ale několikrát se vloupali i do komerčních objektů.

„Nejvíce vloupání a krádeží se odehrává dopoledne, když jsou lidé v práci. Zloději si dům nejdříve vytipují a sondují terén. Zazvoní, a když nikdo neotevře, vzdálí se. Ovšem za chvíli se vrátí a vloupají se do domu, nejčastěji oknem ve sklepě nebo zadním vchodem, který násilím poničí," líčí starosta Dolní Lutyně.

Novodobý zloděj, působící mimo větší město, je tzv. batůžkář. Prostě nenápadný člověk, jenž se může vydávat třeba za opraváře. Pokud se do domu dostane, nezajímá ho televize ani notebooky.

„Jdou po penězích, špercích a obecně malých věcech, které jsou schopni odnést v batohu. Prostě když vyjdou zpět na ulici, musí být i s lupem nenápadní," potvrzuje policejní mluvčí Zlatuše Viač- ková.

Potvrdila, že mírný nárůst krádeží oproti loňsku eviduje policie v Dětmarovicích. „Jde zejména o rodinné domky. Zloději si místo, které navštíví, často vytipovávají. Vyptávají se třeba v hospodě," upozorňuje policejní mluvčí.

Stejně jako starosta z nedaleké Dolní Lutyně nabádá i Zlatuše Viačková lidi k ostražitosti a všímavosti.

„Pokud třeba u sousedů na zahradě zaregistrují pohyb lidí, které neznají, ať hned volají policii na linky 158 nebo 156," radí Zlatuše Viačková.

Pokud rodina odjíždí na několik dní pryč, neměla by se podle Pavla Buzka bát požádat sousedy o dohled na svůj dům i zahradu.

Jak se zlodějům bránit? Každý to řeší jinak. Například ve Stonavě mají už nějaký rok dva hlídače, loni navíc dostala obec nabídku připojit nemovitosti na pult centralizované ochrany.

A zdá se, že se to vyplatilo. Kriminalita se mírně snížila. „Samozřejmě nemůžeme vychytat úplně vše, nicméně ten pokles kriminality u nás je znatelný," uvedl starosta obce Ondřej Feber. Strážní navíc znají prostředí a starosta si pochvaluje také jejich spolupráci s Policií ČR.

V Dolní Lutyni zase zřídili funkci obecního strážníka. Podle starosty jej bude vidět v ulicích, ale bude mít i svou kancelář, kde jej mohou občané navštívit. Oficiální nástup má 2. dubna.

Aby zlodějům znesnadnili nepozorovatelný pohyb v nočních hodinách, zavedly radnice v několika obcích celonoční svícení. Anebo alespoň svítí déle a na více místech.

„Je to nejen prevence před kriminalitou, ale také i kvůli komfortu a bezpečnosti obyvatel," vysvětlil starosta Petrovic Marian Lebiedzik.