Hlasování je doslova v plném proudu, ale mezi přibližně šedesátkou alejí se ty z Opavska příliš neprosazují.

Nejlépe si zatím se ziskem 1,4% hlasu vede Albertovská alej, která se nachází nedaleko Albertovce u Štěpánkovic. Nachází se u cirka čtyři kilometry dlouhé cesty vedoucí z Bolatic přes Albertovec do Kobeřic. Je tvořena výhradně jasany a autor fotografií Ivan Ďurovič, které mimochodem můžete najít na oficiálních internetových stránkách soutěže www.alejroku.cz, je stromořadí zvěčněno během zimy.

Třicet hlasů, a tedy 0,5% získala lipová alej v lokalitě Radkov Dubová. Jde o historické stromořadí, které spojovalo radkovský kostel s barokním zámkem v Dubové. Vzniklo už v roce 1826. V současné době nejsou zdejší lípy v úplně ideálním stavu, proto zhruba před měsícem přišli do aleje dobrovolníci ze sdružení Za Opavu a Občanského sdružení Radkov, aby stromy důkladně pohnojili a ošetřili. Bez tohoto zásahu by totiž stromořadí ani nemohlo přežít.

Poslední vzácnou alej nalezneme na samé hranici našeho okresu v blízkosti Děhylova. Jde o smíšené stromořadí, které se rozléhá u rybníka s názvem Štěpán. Jen kousek od řeky Opavy. Zatím pouhé 0,3% však na promluvu do horních pater tabulky absolutně nestačí. V tuto chvíli vede Jedovnická alej před stromořadím u Priessnitzovy lázeňské kolonády. Obě od veřejnosti dostaly okolo 20% hlasů.

Záštitu nad anketou drží hned několik známých osobností. Zmiňme například Přemka Podlahu nebo třeba botanika a spisovatele Václava Větvičku.

O celkovém vítězi se dozvíme už během nadcházejícího víkendu.

Petr Dušek