„Ve spolupráci s kolegy ze Zoo Dvůr Králové jsme uspali desetiletou žirafu Orionku. Při ultrazvukovém vyšetření jsme na jednom z vaječníků nalezli velkou cystu, která je patrně příčinou jejich potíží se zabřeznutím. Orionka v nejbližší době podstoupí hormonální léčbu, která by měla cystu rozpustit," upřesnila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Sloni indičtí, samice žirafy Rothschildovy a pár lvů indických se podrobili náročnému vyšetření reprodukčních orgánů. Veterinární prohlídku vedli pracovníci Leibnizova institutu pro výzkum zvířat.

V Pavilonu indických zvířat absolvoval ultrasonografické vyšetření rozmnožovacího ústrojí desetiletý lví samec Sohan se svou šestiletou družkou Kibou. Přestože se pár už přes rok a půl pravidelně páří, lvice ještě nezabřezla. „Výsledky ukázaly, že Sohan i Kiba mají pohlavní orgány v pořádku a jsou oba plodní. Tým z berlínského institutu nám doporučil, abychom po období říje a páření lvy od sebe oddělili a podpořili tak klid samice," upřesnila Kalousková.

Poslední vyšetření čekalo chovného sloního samce Calvina a samici Vishesh, která je březí. „Nejprve bylo odebráno sperma Calvina. Důvodem bylo porovnání jeho dřívějších zamražených vzorků spermatu se vzorky čerstvými. Samici jsme vyšetřeli ultrazvukem, který ukázal, že mládě měří okolo padesáti centimetrů, pohybuje se a zdá se být zcela v pořádku," dodala mluvčí zoo. Termín porodu slonice Vishesh se odhaduje na únor až březen příštího roku.

Tereza Pintérová