Takové výzvy se objevují v panelových a bytových domech v Ostravě. A před zimou čím dál častěji. To se totiž do nich začínají stahovat bezdomovci, ale třeba i narkomani, kteří se tam chodí ohřát nebo přespat. Své o tom vědí například lidé z panelového domu v ulici Bohumínské ve Slezské Ostravě

„Vždycky, když už se blížila zima, se nám do domu začali stahovat bezdomovci. Zabydleli se ve sklepě, kde za sebou zanechávali velký nepořádek včetně výkalů. Teď jsme proto zabezpečili vchod do sklepa čipy a doufáme, že to bude lepší,“ uvedla obyvatelka domu Jiřina Veselá.

„Pečlivé zamykání dveří v celém domě a zavírání sklepních okýnek je nejlepší prevencí,“ potvrdila mluvčí městských strážníků Vladimíra Zychová. Bezdomovci totiž zámky nevylamují. Vezmou za kliku, a když se dostanou do domu, většinou se zkusí dostat do sklepa. Zamčený sklep a další prostory domu je odradí, většinou nechtějí zůstat třeba na schodech, kde je lidé uvidí. „Když už se to stane, mohou lidé zavolat strážníky, kteří bezdomovce vykážou. Bohužel mnoho domů nemá zámky nebo jim nedovírají vchodové dveře, a tak se tam tito lidé obratem zase vrátí,“ podotkla Zychová.

Ředitel správy Bytového družstva Hlubina Petr Kuča, uvedl, že přibývá domů, jehož obyvatelé používají elektronické čipy ke vstupu do budovy i ke vstupu do sklepů. Nehrozí tak, že je někdo zapomene zamknout. Také výtahy v domech bývají zabezpečeny tak, že do sklepů sjíždějí jen po použití čipu. Několik domů ve správě družstva má být rovněž na žádost obyvatel vybaveno kamerovým systémem, který bude pohyb u vchodu monitorovat. „Je to ale hlavně o lidech, kteří v domě žijí. Aby hlídali, koho pouští do domu a aby vždycky počkali, než se dveře zavřou,“ podotkl Kuča.

Nikdo u nás nebude klepat zbytečně, říká ředitel Armády spásy

Ostrava – Lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou, v Ostravě přibývá. Pomoc najdou například v Charitě nebo v Armádě spásy. Obě organizace před letošní zimou zvýšily počet lůžek, kde mohou lidé přečkat třeskutou noc. „Vedle toho jsme také zdvojnásobili kapacitu nočního centra, kde se mohou v teple schovat. Vejde se tam nejméně čtyřicet lidí,“ řekl oblastní ředitel Armády spády pro severní Moravu Jan Krupa. Za využití nízkoprahového centra lidé neplatí. Jeho zázemí, kde dostanou i polévku a čaj, mohou využívat od 15. listopadu bez ohledu na počasí. Dříve to bylo až tehdy, když teploty klesly k nule. „Myslím, že ve spolupráci s Charitou a ostravským magistrátem umíme zabezpečit, aby nikdo nemusel v mrazech zůstat na ulici. Schováme každého, kdo k nám zaklepe. Jen snad s výjimkou silně opilých lidí, kteří by mohli být pro ostatní nebezpeční,“ dodal Krupa. Před zimou obešli lidi bez domova ostravští strážníci. „Nejvíce se jich aktuálně zdržuje v Mariánských Horách v ulici Švermově. V polorozpadlých garážích tam žije skupinka šestadvaceti lidí,“ uvedla mluvčí Městské policie Ostrava Vladimíra Zychová. V zimě strážníci kontrolují místa, kde se bezdomovci zdržují pravidelně. Připomínají jim, že by se měli schovat do ubytoven.