„Kdo má ten smrad vydržet? To máme mít do prosince zavřená okna a nevycházet ven s malými dětmi? Nebo se rovnou odstěhovat? Já tu možnost mám, ale co ostatní?“ zlobí se obyvatelka fifejdského sídliště v sousedství lagun Dita.

Naposledy dostali Ostravané pořádnou „ránu“ do nosu v sobotu. Vzteklí obyvatelé pak bombardovali Českou inspekci životního prostředí telefonáty. Celkem jen v sobotu volalo asi třicet lidí, a to z různých částí Ostravy. „Tolik stížností jsme ještě neměli. Byl to jeden telefonát za druhým,“ konstatovala Helena Kameničková z České inspekce životního prostředí.

V neděli si mohli lidé vydechnout, protože sdružení Čistá Ostrava po domluvě s inspekcí těžbu zastavila. Av pondělíráno začala opět s pracemi. Ale pod větší kontrolou a ne tak intenzivně jako dosud. „Už by se to mělo výrazně zlepšit,“ předpokládá Josef Jašek ze státní firmy Diamo, která na likvidaci lagun dohlíží.

NOVÁ OPATŘENÍ

V okolí ropných lagun bude totiž umístěno více měřicích stanic, ze kterých budou chodit odpovědným pracovníkům sanační firmy zprávy o překročení limitů, na základě kterých má být přerušena těžba. Dosud dostávali varovné hlášení jen z jedné monitorovací stanice, a to pouze přes den, i když firma na lagunách pracovala přes celou noc.

Zavápňování lagun v noci, kdy se kvůli meteorologické situaci držely škodliviny při zemi jako pod pokličkou, bylo odpondělka zrušeno.

„Přijali také opatření, že budou zavápňovat dvěma cisternami denně, což je šedesát tun. Dosud se zavápňovalo sto padesáti tunami denně,“ konstatoval Jašek. Toto tempo podle něj bude stačit, aby firma dokončila odtěžení obsahu lagun do konce roku. Dá se přitom předpokládat, že firma bude chtít tento termín dodržet a v odtěžování lagun pokračovat pokud možno co nejrychleji. Pokud by to nestihla, hrozila by jí pokuta v řádech sto milionů korun. Zato za překročení limitů koncentrace oxidů síry, což se stalo v posledních týdnech několikrát, maximálně sedm milionů korun.

Vedení města Ostravy se opět obrátilo na ministerstvo životního prostředí i státní inspekci, aby situaci řešilo. Ve středu se také uskuteční společná schůzka za účasti kraje, města a zhotovitele státní zakázky sdružení Čistá Ostrava. „Na této schůzce budeme řešit jednotlivá opatření tak, aby vzhledem ke klimatickým podmínkám a všem okolnostem nedocházelo k dalším únikům, a co nejvíce jsme eliminovali vliv na životní prostředí,“ sdělil mediální zástupce sdružení Čistá Ostrava Lubomír Zabavík.

Centrální obvod podal trestní oznámení

Ostrava - Zastavte ten smrad!!! První strana úterního Deníku s takto znějícím titulkem vyburcovala k aktivnímu kroku proti zápachu linoucímu se z areálu ostravských ropných lagun. Vedení centrálního ostravského obvodu se rozhodlo podat trestní oznámení ve věci obecného ohrožení z důvodu úniku škodlivých látek do ovzduší.

„Vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) svolalo v úterý odpoledne mimořádnou schůzi rady a reagovalo na situaci, kdy značná část území centrální městské části byla v uplynulých dnech zasažena únikem škodlivých látek do ovzduší způsobeným pravděpodobně nedodržením pracovního postupu při provádění sanačních prací ropných lagun,“ sdělila mluvčí MOaP Jana Pondělíčková.

Rada obvodu podle ní došla k závěru, že v případě tak závažného porušení, které přímo ohrožuje zdraví několika tisíc obyvatel, je nezbytné celou záležitost důkladně prošetřit, najít skutečného viníka, pohnat jej k zodpovědnosti a zabránit dalšímu možnému ohrožení.„Zejména z tohoto důvodu se rada městského obvodu rozhodla podat trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci obecného ohrožení z důvodu úniku škodlivých látek do ovzduší. O vývoji situace a závěrech policejního vyšetřování budeme veřejnost průběžně informovat,“ dodala mluvčí.

Deník zajímalo:

Otázka pro Jiřího Bílka, Zdravotní ústav Ostrava:

V čem mohou být pro zdraví lidí nebezpečné oxidy síry, které ve vysokých koncentracích unikají do vzduchu v souvislosti s odtěžováním ropných lagun?

To, co nám v posledních dnech dělá potíže, je oxid siřičitý. Je to plyn, látka, která má dráždivé účinky. Dráždí sliznice dýchacích cest, nutí ke kašli, může způsobovat nespavost, zvyšovat nervozitu. Záleží na koncentraci tohoto plynu ve vzduchu. Povolený hodinový limit je 350 mikrogramů na metr krychlový. Pokud se krátkodobé koncentrace oxidu siřičitého pohybují v tisících mikrogramech na metr krychlový, jako je tomu nyní, nutí to kašlat i jinak zdravé lidi. U astmatiků mohou zhoršit průběh choroby. Naštěstí jde o krátké epizody vyšších koncentrací, kdy se poměrně rychle vzduch vrací do normálu, takže by to nemělo mít dlouhodobé účinky na zdraví lidí.

POSTŘEH BŘETISLAVA LAPISZE

O sirovodíkovém podzimu

Příjemný konec léta a počínající podzimek zažíváme i v Ostravě. Pravda, trochu nám náladu kazí luft, ve kterém je v posledních týdnech poměrně často tolik sirovodíku, až to jednomu může i smrdět. Ono také, když ho místo 350 mikrogramů naměří v krychlovém metru vzduchu více než desetinásobek, tak si jeden řekne, jestli tam může zbýt (v takovém luftu) i nějaké místo na kyslík.

Možná by člověk nad tím i mávl rukou. Občas každý něco zkazí, podcení, případně nemá svůj den. Úniky oxidů se ale v posledních dnech opakují skoro se železnou pravidelností. Od těch, co by měli kontrolovat, pokutovat a případně třeba někomu aspoň pohrozit soudem, slyšíme místo zřetelného ne sirovodíkovým pokusům spíše hodně opatrná vyjádření. To už se pak našinec diví. Možná skoro stejně jako slávisti, kteří nemohou skousnout, že mají od včerejška za trenéra Franze Straku, sparťana jako řemen.

Jeden rozdíl tu ale je. Fotbaloví fanoušci jsou občas aspoň slyšet. Když se jim něco nelíbí, tu zapochodují městem, jindy třeba bojkotují domácí zápasy klubu. My jsme se zatím (kromě psaní různých dopisů) odhodlali jen k tomu, že pořádně zavíráme okna

Přečtěte si také:Magistrát k úniku z lagun: Chceme kompenzace pro lidi

Oxid síry v noci opět dusil Ostravu a Bohumín