Jak dlouho se tetování věnujete?

S tetováním jsem začal v roce 1994, v době mého působení v kapele The Raivens. No a na koncertech jsme často hrávali s jesenickými Priessnitz, kdy jejich tehdejší manažer Michal Jurka mi jednoho dne přivezl strojek, jehly, barvy a ostatní propriety k tetování. Doslova řekl zkus to s tímhle, když pořád něco čmáráš. Tak se stal i mým prvním zákazníkem.

Jak vzpomínáte na své začátky? Objevilo se něco nečekaného, co vás zaskočilo?

Nevěděl jsem například, jak nastavit jehlu, jak rychle má strojek frčet, neznal jsem žádnou techniku, jak na linky, vybarvování. Pomohla mi až kniha minulý týden zesnulého Hučka Spauldinga Tattooing A-Z, kterou jsem si nechal poslat z USA. Takže moje vlastní kůže a kamarádi muzikanti byli dalšími pacienty.

Když už jste měl něco „natrénováno", jaký byl váš další krok?

Na konci května 2002 jsem otevřel své první vlastní studio v prostorách domu Pod svícnem ve Frýdku. Po osmi letech působení jsme jej ale opustili, jelikož jsme chtěli rozšířit naše služby o permanentní make-up. Malinké studio bylo z toho důvodu naprosto nedostačující. V listopadu 2010 došlo na stěhování studia do nových prostor v prvním patře na podloubí místeckého náměstí Svobody 33. Odtud i nový název studia Angels 33 Tattoo. Větší a kvalitnější prostory nám umožnily rozšířit své služby, jako je například piercing, permanentní make-up, líčení nevěst, barvení a úpravu obočí nebo prodej piercingových šperků.

Vraťme se k tetování. Co všechno by měl případný zájemce o tetování vědět?

Každý by měl před tím, než usedne na křeslo v nějakém studiu, vidět co nejvíce prací od toho, koho si vybral. Zvážit, jestli je to ten správný člověk a odpovídající styl práce, který očekává a chce na sobě nosit. Určitě bych doporučoval prodiskutovat motiv a jeho konečnou podobu s tatérem, aby se představy nerozcházely. Profesionalita není arogance! Tetování je tatéry považováno za tajný druh umění. Jsou zde morální a etické kodexy, ve kterých se nedají dělat ústupky. Jestliže je někdo nerozhodný v tom, co vlastně chce, může být požádán, aby více přemýšlel o svém budoucím tetování, a návštěvu studia opakoval později. Jestliže se rozhoduje jen na základě ceny, může mu být doporučeno zvážit své rozhodnutí tetovat se. Konečné rozhodnutí má být učiněno na základě vlastních poznatků, dojmů a zkušeností. Ne na základě něčeho, co je dobré pro někoho jiného! Tato cesta zajistí nejen kvalitní uměleckou práci, estetické a čisté podmínky, ale také pozitivní zkušenosti, které si s sebou ponese navždy.

Jak to máte s konkurencí?

V dnešní nelehké době, kdy drtivá většina občanů třikrát až pětkrát obrátí korunu, než ji vydá, je velmi těžký boj o každého zákazníka. Ve městě tetuje minimálně desítka různě ,,talentovaných tatérů" načerno doma. Dokonce i ti, kteří na to živnost mají, ale nemohou či nechtějí platit další položky, jako je nájem nebo pojištění, a tetují tak pod cenou. Přestože dnes velice populární nápisy, hvězdičky a čínské znaky zvládne vytetovat i cvičený pásovec, právě proto by si každý měl raději vybrat studio s praxí, a nehledět na nějakou tu korunu. Tetování není značková mikina, která je kolikrát mnohdy dražší a kterou za dva roky darujete bezdomovcům.

Kdysi byla takzvaná „kérka" doménou mužů. Jak je to nyní?

Těžko říci, ale myslím, že je to tak padesát na padesát. I když v různých věkových kategoriích se poměr mění. Většinou chodí mladí, co ještě nemají moc složenek k placení. Mám zkušenost, že třeba kluci přijdou a chtějí vytetovat celý rukáv. Začneme, máme za sebou tři, čtyři sezení a pak najednou dlouho nic, protože si našel děvče a na tetování už mu nezbudou finance. Takže salon navštěvují asi více slečny. (úsměv)

Setkal jste se při své praxi s tím, že zákazník žádal vytetovat něco hodně „ulítlého"? Případně už jste někdy zákazníkovi jeho přání rozmlouval?

Mám kamaráda, toho času už bydlí v Praze. Tak ten je ulítlý na postavičky z Večerníčka. Zatím má motýla Emanuela, Makovou panenku a Rákosníčka na motorce Harley-Rakison. Jiný zákazník mužského pohlaví má ode mne asi už dvacet různých kytiček a ornament motýla na bedrech. Další kamarád je chovatelem koček a jiný obrázek na něm nenajdete než kočičky. Osobně rozmlouvám tetování na obličej. Je to jiná kategorie. Jedná se o permanentní make-up, což je doménou mé ženy, která toto provádí.

Co tetujete nejraději za styl, který vás opravdu baví?

Jelikož kreslím opravdu od plenek, nejraději tetuji realistické obrázky zvířat, lidí, květin, biomechaniku. A v těchto stylech mám i své oblíbence Victor Portugal, Paul Booth nebo naši David Klvač a Milosh. Moc se mi nelíbí abstrakce, co vypadají, jako když spadnete z kola. Ale to zase může moje žena mimochodem strávila pár měsíců u profesora Knížáka na Akademii výtvarných umění. Tak asi proto. (smích)

Kam chodíte na inspirace? Jezdíte se motivovat také do zahraničí?

Inspirací je dnes plný internet. Mám na mnou nenáviděném Facebooku desítky tetujících přátel z celého světa a občas koukneme na nějakou tu konvenci. Soutěží se neúčastním, jsem spíše introvert, a nemám potřebu někde exhibovat a vystavovat si nějaké poháry za obrázek na něčím zadku. Soutěží jsem si užil s kapelou The Raivens dostatečně. Stejně vždycky vyhrála kapela, která přijela s porotou z Prahy jedním autem.

Máte vy sám nějaké tetování?

Mám spousty různých tetování, povětšinou však nedodělaných. Znáte to přísloví Kovářova kobyla chodí bosa.

Zabýváte se i něčím jiným než tetováním?

Kromě tetování ještě malujeme na zdi. Za sebou máme několik sálů a hospůdek Na Kutách ve Staříči, sál v hospodě v Krmelíně, dnes již zavřená kultovní hospoda na Těšínské a jiné. Zabývám se také nástěnnými reliéfy z Ytongu.