Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžce zraněný mladík zemřel. Budišovští mluví o romských vrazích

Budišov nad Budišovkou – Začátek tragického příběhu je nutno hledat před měsícem, konkrétně 23. března 2014 za bílého dne dopoledne.

29.4.2014
SDÍLEJ:

Viktor Švarc na oslavě předminulého Silvestra. Je ve společnosti kamarádky zčásti romského původu. Viktor byl dle ostatních lidí naprosto pohodový a nekonfliktní člověk a v žádném případě netrpěl sklony k rasismu.Foto: archiv rodiny

Tehdy se stalo Viktoru Švarcovi z Budišova nad Budišovkou něco, kvůli čemuž utrpěl tak závažná zranění, že jim v minulých dnech v opavské nemocnici podlehl. Objevila se i verze že mohlo jít o epileptický záchvat. Problém je ale v tom, že jeho nejbližší tvrdí, že Viktor epilepsií vůbec netrpěl.

Navíc se Budišovem jako blesk začaly šířit informace, že se mladý muž stal obětí přepadení a surového zbití, které mají mít na svědomí tři Romové a jeden jejich kumpán bílé pleti, který jim dělal řidiče. Policie zatím nic nepotvrdila ani nevyvrátila.

Ošklivě domlácený

„Případ od začátku šetří opavští kriminalisté. Prověřuje se více verzí, mezi kterými figuruje varianta zranění při pádu, ale zatím není vyloučen ani násilný čin. I proto byla nařízena zdravotní pitva a čeká se na její vyhodnocení," konstatuje opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Ví se ale například to, že ať už se Viktorovi přihodilo cokoli, byl ještě po události při vědomí a pohyboval se.

Byl už ošklivě domlácený a údajně působil zmateně. Nejspíše se projevovaly důsledky poranění, které utrpěl na hlavě. Není zcela jasné, kde se pohyboval poté, ani kde přesně jej nalezli záchranáři. V nemocnici se měl ale objevit až následující den.

Byl v komatu a dostupné informace hovoří o tom, že mu v minulých dnech začaly selhávat orgány a nastalo vnitřní krvácení, což vedlo k jeho smrti. Ta nastala pouhých pár dní před jeho 29. narozeninami.

Oběť romské brutality

Na sociální síti Facebook byla už k případu jedním z Viktorových kamarádů založena stránka, kterou nyní spravuje sestra zemřelého Lucie Švarcová. Do včerejšího dne už stránku navštívilo kolem 30 tisíc lidí. Názory účastníků diskuze na to, co se Viktorovi v osudný den stalo, se shodují s názvem onoho profilu. Ten zní: Viktor Švarc, oběť romské brutality.

Lucie Švarcová však rozhodně nestojí o jitření emocí a přivolávání nepokojů. Naopak, nejvíce rasistické příspěvky sama maže. Pomocí Facebooku se jen snaží poukázat na vše, co se děje, a vyburcovat k práci policii.

„Chci jen jediné: aby ti, kteří to bratrovi udělali, byli potrestáni. A je mi úplně jedno, zda to byli bílí nebo Romové. Barva pleti není důležitá," řekla naší redakci v pondělí ve svém budišovské bytě zjevně zdrcená mladá žena, která odmítá verzi epileptického záchvatu.

„S epilepsií se nikdy neléčil. Navíc jsem ho viděla v nemocnici, byl to strašný pohled. Byl pomlácený ve tváři, nebyl k poznání. Jeho hlava byla jedna velká oteklá koule. Po těle, kde ho nezakrývalo prostěradlo, byl samá podlitina. Lékaři už dříve epilepsii vyvrátili, takže to být nemohla," rozplakala se Lucie.

Ta také nahlásila policii jména podezřelých násilníků. Jenže veřejně je říci odmítá, protože se čeká na soudní pitvu, která odpoví na řadu otázek. A také se bojí možné odvety. Hovoří ale o třech Romech, které měl v autě vozit jejich „bílý" kumpán. „Je to náhoda, že ten pak rychle prodal své auto pod cenou a teď se ozval až z Irska?" ptá se Viktorova sestra.

Ona i řada lidí, které jsme v Budišově oslovili, uvádějí v souvislosti s Viktorovou smrtí jméno Kudrik. Ten má být synem Pavla Kudrika, otce těžce popálené Natálky Sivákové žijící již několik let právě v Budišově.

Práce policie

A co na tyto nepotvrzené informace o Kudrikově údajné účasti říká policie? „Vím, že se o tom mluví. Jedná se o takovou šuškandu. Zatím ale nemůžeme nic potvrdit a vše se nadále prověřuje a prošetřuje," zareagoval policejní mluvčí René Černohorský.

Lucie Švarcová se netají výhradami k práci policie. Nejenže ji prý za celou dobu nikdo ze strážců zákona nekontaktoval, na nic se jí neptal a nic neřekl, ale jsou zde i další okolnosti. Mimo jiné fakt, že rodina dostala ihned všechny Viktorovy věci. Bylo tedy zřejmé, že se u nich nikdo nepokusil udělat ani žádnou expertízu.

„Byly mokré a my byli v šoku, takže jsme nad tím ani neuvažovali a vyhodili je. To, že by na těch věcech mohly být nějaké důkazy, nám došlo, až když bylo pozdě. Tohle by snad ale měla mít na starosti policie, považuju to za jejich jasné pochybení," vyjádřila se bez okolků Lucie.

Navíc je tu další záhada. Viktor byl prý bez bot. Kde se tedy ocitla jeho obuv? A zajímala už se o tento „detail" i policie?

Lucie Švarcová vůbec netuší, proč musel její bratr zemřít. „Byl to hodný člověk, se všemi vyšel, nikdy nevyvolal ani hádku, každému pomohl. Když jsem potřebovala, pohlídal mi i mého syna, který na něm doslova visel," říká tiše s tím, že neví, jak bratrův pohřeb zvládne. Před deseti dny navíc rodina Švarcových pohřbila dědečka.

„Je toho na nás nějak moc," pokračuje Lucie, která si nyní přeje hlavně klidný smuteční obřad, který nikdo nezneužije například k rasistické kampani či útokům. I proto nechce, aby se v novinách objevil jeho přesný termín. „Přijede hodně lidí. Kamarádi z Bruntálu, kde Viktor pracoval, i spolužáci z opavského učiliště, kde se vyučil pokrývačem, a další lidé z celé republiky," dodává.

A jsou to právě Viktorovi kamarádi a známí z Bruntálu, Opavy, zbytku republiky, ale i zahraničí, kteří rodině finančně pomohli a složili se na jeho pohřeb.


Většina spekulací situuje Viktorovo přepadení a zmlácení do těchto míst. Za domem na fotografii je už prakticky budišovské náměstí, v těchto prostorách by ale mohl i podobný čin očím svědků lehce uniknout.

Většina spekulací situuje Viktorovo přepadení a zmlácení do těchto míst. Za domem na fotografii je už prakticky budišovské náměstí, v těchto prostorách by ale mohl i podobný čin očím svědků lehce uniknout.

Budišovští: Bojíme se večer vycházet

Pondělní slunečné dopoledne vypadalo v Budišově nad Budišovkou téměř idylicky. Na skoro liduprázdném náměstí si hrály děti a nic nepřipomínalo tragédii, která se zde nedávno odehrála. Když jsme však vešli do několika obchůdků nebo oslovili lidi na ulici, zjistili jsme, že se zdejší lidé zlobí i bojí.

Všichni mluví o smrti téměř devětadvacetiletého Viktora Švarce a všichni, které jsme oslovili, míní, že za jeho smrtí stojí skupinka Romů. Své názory jsou však ochotní sdělit jen pod slibem anonymity.

„Ukopali ho do bezvědomí. Všude se píše, jak se Cikánům ubližuje, a tady zabijí za bílého dne bílého kluka a nic se neděje. To o Natálii Sivákové jsem minulý týden slyšela v televizi pořád," rozzlobila se jedna z obyvatelek místního sídliště. „Toho mrtvého jsem znala, chodil ke mně nakupovat, byl to hodný kluk. Je mi ho líto," řekla s tím, že místní lidé jsou naštvaní.

Podobně hovořila i prodavačka jednoho z obchodů na náměstí. „Pořád se píše o Natálce Sivákové. To dítě opravdu za nic nemůže, a to, co jí udělali, je hrozné. Ale jak je možné, že jako předškolák byla ve školce jen dvakrát: když přijela televize a když měla narozeniny. Peníze, které té rodině poslali lidé, se k ní moc nedostanou. Její matka je prosedí v hospodě a otec prohraje na automatech. Všichni to tady vědí.

Všichni vědí i to, že tu většina Romů jezdí starýma autama bez techničáku a naši policajti se raději dívají jinam, aby to nemuseli řešit a někdo je neoznačil za rasisty," říká rázná žena. Ona i další lidé rovněž uvádějí, že Budišov není bezpečné město, a to hlavně po setmění. „Chtěly jsme onehdy v pátek večer jít s kámoškou někde posedět, ale pak jsme to vzdaly. Cesta zpátky nás děsila," pokračovala.

Bezpečně se necítí ani jedna z nakupujících, která se představila jako paní Marie: „Večer s mužem nevystrčíme nos. A taky jsme si říkali, co to jsou za lidi, kteří můžou někoho kopat do hlavy."

Také starší manželský pár bydlící v blízkosti kostela je podle svých slov většinu večerů schovaný v domě za vysokým plotem. „Bojíme se večer vyjít ven. Ani na pivo si nezajdu," říká muž a dodává, že Viktor Švarc byl hodný kluk.

Zajímavou informaci nám před odjezdem poskytla výše zmíněná prodavačka, která tvrdí, že Viktor v jejím obchodě byl krátce poté, co ho zmlátili. Chtěl si prý něco koupit, ale působil velmi zmateně, prošacovával se a hledal peníze. Když je nenašel, řekl, že ho asi okradli.

Slovo místostarosty Budišova nad Budišovkou Patrika SchrammaSamozřejmě netušíme, co se bude během pohřbu dít. Žádnou oficiální informaci týkající se případných nepokojů od policie ČR v tuto chvíli nemáme (pondělí 10 hodin dopoledne). Na základě diskuze na internetu se nám ozvala pouze Agentura pro sociální začleňování s nabídkou pomoci.

Autor: Tomáš Pustka, Zuzana Urbánková

29.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Plameny v sobotu dopoledne zachvátily motorest v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ.
AKTUALIZOVÁNO
4

VIDEO: Kvůli požáru motorestu byly uzavřeny pumpa i dálnice D10

Pospíšil chce být předsedou TOP 09, připravil by stranu na blížící se volby

Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, chce se soustředit v první řadě na přípravu komunálních a senátních voleb. Řekl, že za překážku pro vedení TOP 09 nepovažuje svoje angažmá v evropské politice. Existuje řada europoslanců, kteří úspěšně vedou politické strany, uvedl. Jako nejbližší příklad zmínil šéfa slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita a europoslance Richarda Sulíka.

Zimbabwe slaví, že Mugabe padne, ten ale odstoupit nechce

/VIDEO/ Tisíce Zimbabwanů vyšli do ulic hlavního města Harare, aby oslavili armádu, která odstavila prezidenta Roberta Mugabeho, a současně vyzvali třiadevadesátiletého diktátora, aby konečně rezignoval. Ten ale stále odmítá podobné prosby vyslyšet.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

AKTUALIZOVÁNO

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT