Ani několik týdnů po nevyjasněné mladíkově smrti neutichají vášně. A protože v celém případě figurují podle řečí kolujících Budišovem Romové, nebylo divu, že se pokusili tragédie využít radikálové. Jejich plánovaný pochod Budišovem odůvodněný vzpomínkou na Viktora Švarce ovšem městský úřad nepovolil.

Oficiální důvody zákazu jsou dva. Podle prvního oznamovatel akce nedefinoval přesně podle zákona účel shromáždění, takže nebylo možno posoudit, zda není průvod v čemkoli protizákonný. Druhým „úředním" argumentem k zamítnutí je poté zvolená trasa průvodu, který měl vést i ulicí Československé armády, jež se ovšem momentálně rekonstruuje.

Faktem ale je, že nejpádnějším důvodem pro nepovolení akce byla nejspíš skutečnost, že organizátoři průvod naplánovali na 7. června úmyslně tak, aby vedl kolem domu Natálky popálené při žhářském útoku ve Vítkově před několika lety. Tím se prakticky potvrdila teorie o cíli shromáždění vyvolat násilné nepokoje.

Nepotvrzené informace totiž hovoří o organizátorech pochodu jako o dvou výrazně pravicově zaměřených mužích inklinujících k radikalismu a neonacismu. Jeden z těchto mužů měl být již v minulosti pořadatelem několika obdobných akcí, které skončily výtržnostmi.

Už od počátku přitom bylo zřejmé, že podobnému účelu mělo s největší pravděpodobností sloužit i shromáždění v Budišově.

V souvislosti se zákazem se už ale začala objevovat neoficiální informace, že iniciátoři akce se ji pokusí přesto uspořádat, i když neoficiálně. „Jsou na to zkušení dost, takže to nevylučuji," konstatuje budišovský starosta Rostislav Kyncl. Protiromská nálada v souvislosti s případem Viktora Švarce se promítla i v sociálních sítích. Právě na Facebooku se objevila stránka, kde se lidé zvou k účasti na pochodu.

To ovšem neušlo pozornosti protistrany, tedy bojovníků za lidská práva a rasovou snášenlivost. A také ti se rozhodli na kauze přiživit a zviditelnit se.

„Máme tady momentálně dvě žádosti o povolení shromáždění, pro změnu na podporu Romů. Minimálně jednu z nich ale skoro jistě nepovolíme," říká Rostislav Kyncl. Obě akce jsou přitom „zcela náhodně" nahlášeny na tentýž den, kdy se měl konat již zmíněný pochod, takže otázka otevřeného konfliktu mezi znepřátelenými tábory zůstává i nadále na pořadu dne.

Připomeňme si na závěr, že v souvislosti se smrtí Viktora Švarce se hlavně mezi obyvateli nejčastěji skloňují pojmy vražda a surové zbití. Podle řečí měli mít napadení na svědomí tři Romové a jejich řidič bílé pleti. Nicméně policie zatím nevyvrátila možnost trestného činu ani nešťastné události.

Také proto stále vyzývá svědky údajného mladíkova napadení, aby se i pod příslibem anonymity přihlásili a pomohli při vyšetřování.

POZNÁMKA Zuzany Urbánkové: Novináři, mlčte

Od samého počátku, kdy jsme začali informovat o názorech obyvatelů Budišova nad Budišovkou nad smrtí osmadvacetiletého Viktora Švarce, cítili jsme, že to mnohým není po chuti.

Nelibost nad našimi informacemi posbíranými mezi lidmi v Budišově byla znát v telefonátech s policisty i s některými aktivisty z organizací bojujícími proti rasové nesnášenlivosti. Podle jejich názoru jsme to prý my a naše články, kvůli nimž teď Budišovem chtějí pochodovat radikálové.

Nejlepší by prý bylo, kdybychom mlčeli a názory a stesky lidí nepsali.

Trochu mu to připomíná doby minulé, kdy se také nesmělo o ničem důležitém a pravdivém psát. Zdůrazňuji slovo pravdivém. Protože to, co jsme s kolegou v Budišově mezi lidmi slyšeli, to jsme vám také v našich novinách přinesli. Protože taková je zkrátka naše práce. Nicméně pokud nám někdo podsouvá, že se pochody chystají kvůli nám, tak je docela obyčejný alibista.

Největším nebezpečím po nás nejsou Romové, ani extrémisté, ale manipulace a demagogie. A také snaha neřešit příčiny bolavých věcí, nemluvit o nich, zamést je pod koberec, zavřít před nimi oči. Jenže při takové taktice nám na plotně syčí papinův hrnec. Když všechny ventily zavřeme, bouchne.