Více než tři tisíce kilometrů. Tolik za sedmnáct dní provozu ujel elektrobus čínského výrobce BYD v ostravské dopravě. Bezemisní klimatizovaný autobus byl nasazen na obtížnou trať linky 38 mezi zastávkami Náměstí Republiky a Bartovice.

„Velmi kladně hodnotíme provozní parametry zapůjčeného čínského autobusu. Vlastním testováním jsme si ověřili jeho způsobilost pro použití v našich podmínkách a nešetřili jsme ho. Nasazen byl na náročné kopcovité trati do Bartovic, která tento druh pohonu řádně ověří. Elektrobus BYD nás nezklamal, spíše naopak," sdělil k testování vozidla ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka.

Elektrobus BYDDélka/šířka/výška:
12000/2550/3360 milimetrů

Obsaditelnost:
asi 60 až 70 
cestujících

Celková hmotnost: 18 tun

Maximální rychlost: 70 km/h

Maximální výkon: 180 kW

Dojezd na jedno nabití:
zhruba 
250 kilometrů

Doba nabíjení:
přibližně 5 hodin

Moderní elektrobus se ale líbil i řidičům, kteří jím více než dva týdny jezdili po ostravských silnicích. Hlavní devízou vozidla je totiž jeho dojezd na jedno nabití. BYD dokáže ujet přibližně 250 kilometrů, což je zhruba o polovinu více, než momentálně používané elektrobusy.

Převažují pozitiva

„Určitě převažují pozitiva. Kdyby měl elektrobus ještě krapet delší dojezd, mohli bychom jej nasadit na celodenní směnu, ale jinak se moc líbil. I lidé byli rádi, že má pohodlné sedačky a hlavně klimatizaci. Mně osobně zase imponuje, jak je tichý," řekl Deníku Martin Plačko, který měl tu čest dvanáctimetrový elektrobus „protáhnout" Ostravou.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) počítá s nasazením elektrobusů poháněných bateriemi na vnitroobvodových linkách.

„Zdá se, že bezplatně zapůjčený čínský elektrobus je přesně tím typem vozidla, který by představy těchto strategických úvah naplnil," dodal ředitel Kadlučka.

Ostravský dopravní podnik v současné době čeká na vyhodnocení testů a nabídku z čínské strany na možnost pronájmu nebo zakoupení bezemisních vozidel.

„Pořízení nebo pronájem vozidel však podléhá zákonu o veřejných zakázkách. Čínský elektrobus BYD by však měl s ohledem na naše zkušenosti jako případný uchazeč vysoké šance uspět," uzavřel ředitel DPO.