V těchto dnech celníci na burze v Šenovské ulici v Ostravě zajistili téměř tři a půl tisíce náplní do e-cigaret.

„Celníci prováděli rutinní kontrolu. U jednoho stánku, ve kterém prodával cizinec z Vietnamu, zajistili celkem 509 kusů tekutých náplní a 2850 kusů cartridge do e-cigaret. Jednalo se o značky Marlboro a Camel," uvedl mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Cizinec zboží nabízel přímo na stánkovém pultě. Další stovky esencí měl uloženy v papírových krabicích v prostorách stánku.

Hodnota zboží byla vyčíslena na téměř 330 tisíc korun. Všechno zboží bylo zajištěno a umístěno do střežených skladů celního úřadu.

„Nejedná se o první případ padělků esencí na našem trhu. Lze předpokládat, že výskyt napodobenin této komodity bude mít vzrůstající tendenci. Podle sdělení některých zástupců majitelů ochranných známek se jedná o neoprávněné označení výrobků. V mnoha případech majitelé ochranných známek ani tyto vonné esence do elektronických cigaret nevyrábějí," zdůraznila Pavla Zdobnická s tím, že napodobeniny esencí a e-cigaret se dovážejí především z Číny.

„Objevují se nejen na tržnicích, ale také v kamenných obchodech. „Vzhledem k tomu, že na ampulích nejsou informace o složení výrobků, lze předpokládat, že užití esencí v konečném důsledku nepřinese spotřebiteli ten správný užitek," uzavřela mluvčí.