Společenskou odpovědnost na Opavsku prokázala obec Otice, která opět získala nejvyšší cenu v kategorii Ostatní obce. Absolutním vítězem v kategorii Podnikatelské firmy nad 250 zaměstnanců se stala opavská společnost Ostroj.

Ocenění vítězům předal hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Cena má podobu skleněné plastiky Arbor Vitae, zobrazující strom jako symbol růstu. Vyrobená byla v limitované sérii z čistého křišťálu sochařem Janem Šnébergerem. Pátý ročník vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality ČR.

Soutěž se koná od roku 2008 a letos byla nově rozdělená do tří hlavních kategorií – Podnikatelské subjekty, Obce a Organizace veřejného sektoru. Všechny se dále členily podle počtu zaměstnanců nebo působnosti obcí. Hodnotící komise posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů.

Mimo jiné se zaměřila na jejich vztah k okolí a jeho sociálním potřebám a na podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností. Obec Otice zvítězila v konkurenci dalších osmnácti a za sebou nechala další dva zástupce z Opavska – obec Chvalíkovice a statutární město Opavu.

Společnost Ostroj zvítězila mezi jednatřiceti přihlášenými firmami a do kategorie Organizace veřejného sektoru byla přihlášená organizace Technické služby Opava.