„Věřím, že se jedná jen o přechodné období a je jen otázkou času, kdy klesnou nájmy v nebytových prostorech v centru natolik, aby se vrátila bohatá nabídka zboží, za kterou lidé dnes jezdí do obchodních center. Věřím, že tak jako lidé utekli do obchodních center, budou se rádi vracet zpět do atmosférou prosyceného městského centra.

Vize atraktivního centra vidím v tom, že se v něm stále něco děje a obchodníci mají stále co nabídnout, stejně jako kavárníci a restauratéři. Na příkladu mnoha evropských měst je vidět, že návrat lidí do centra je možný poměrně rychle," rozebírá dění v centru náměstek primátora Dalibor Halátek.

Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Spíše naopak. Svou funkci ztratila i budova hlavní opavské pošty a zatím se neví, co s jednou z opavských dominant bude.

„Tato záležitost je zatím pouze ve stadiu interních úvah, preferujeme pronájem jako celku, popřípadě prodej, pokud bude schválen vládou," už dříve vysvětlila tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Památku ale nebude lehké prodat, a to s ohledem na aktivity investičních skupin ve městě, nebo nutnost zásadní opravy poštovní budovy. Reálně tak hrozí, že bývalou poštu čeká osud Bredy. „Na obecný dotaz, co s budovou bude, jsme odpověď nedostali, protože nikdo nevěděl. Osobně se obávám, že se z ní stane opuštěný dům bez využití," dodal Halátek.

Na vylidňování opavského centra se zatím nepodařilo najít účinný lék.

..klikněte pro zvětšení..

Ondřej Micka: Za Slezankou začínáme od nuly

Crestyl, potažmo společnost Developmnet Company svou možnost stavět v centru města promarnila. Vedení města s tehdejším primátorem Zbyňkem Stanjurou vycházelo developerovi maximálně vstříc, dokonce odsouhlasilo koupi Slezanky s tím, že ji Crestyl do svých plánů zahrne.

To se nakonec nestalo, nicméně smlouvy o smlouvách budoucích stále běží. Ani jedna strana od ní nemůže bez sankcí odstoupit, podmínky, kde všude by mohl developer stavět, se ale mění.

„V současné době se projednává změna územního rozhodnutí, ze kterého bude vyňata měnírna, divadelní klub a část parku u ulice Popské. Na měnírnu je zpracován projekt na trvalé zpřístupnění a jeho realizaci zabránilo pouze platné územní rozhodnutí. Budovu divadelního klubu bude dále využívat Slezské divadlo, nicméně se musí alespoň částečně opravit.

Dosavadní správa této budovy je více než žalostná a jde o nepochopitelné vědomé ničení městského majetku," popisuje Dalibor Halátek.

Takové změny se nutně musí projevit v plánech Crestylu na stavbu. Přestože tuto společnost v Opavě předběhla nová Breda, Crestyl se podle radnice tváří, že kapacity, co se týká kupní síly, jsou dostatečné. „Jejich strategie i průzkumy tvrdí, že kupní síla na uživení v Opavě je, a proto chtějí naplnit platnou smlouvu o výstavbě obchodního centra," doplnil Halátek.

Mluvčí Crestylu ale konkrétní není. „Chceme se nyní co nejdříve potkat s novým vedením města a náš záměr s ním prodiskutovat. Je tak předčasné sdělovat jakékoliv detaily i termíny. Příprava takového projektu trvá roky a díky změnám v daném území, ke kterým v posledních letech došlo, začínáme vlastně od začátku.

Jakmile se s přípravami a realizací posuneme dále, poskytneme bližší informace," říká Ondřej Micka za skupinu Crestyl.

Věžák za Slezankou půjde k zemi v novém roce

Věžák za opavskou Slezankou patřící dříve ministerstvu zemědělství má být do konce března definitivně celý vystěhován. Padne k zemi už tuto zimu?

Ze smluv mezi Crestylem a opavskou radnicí vyplývá i další postup ve věci bývalé budovy ministerstva zemědělství za Slezankou. Pozemek pod věžákem má podle předkupních smluv připadnout Crestylu a radnice s tím vzhledem k hrozícím sankcím nemůže nic dělat.

Crestyl na druhou stranu musí skoro celou demolici zaplatit.

„Smlouva o tom, že předmětná budova bude zbourána a pozemky, na kterých stojí, budou už bez ní předány do užívání společnosti Development Company a.s., byla uzavřena již za minulého vedení radnice. Pokud by to současné chtělo od smlouvy ustoupit, zaplatilo by město mnohamilionové sankce," upřesnil bývalý primátor Opavy Zdeněk Jirásek.

Devítipodlažní budova patřila původně státu a vedení Opavy čekalo sedm let, než stát na radnici objekt převedl. To se stalo loni na podzim.

„Letos v létě pak proběhlo výběrové řízení na demolici. Ačkoliv se podle projektu předpokládaná cena vyšplhala až ke třiceti milionům, podařilo se tuto zakázku vysoutěžit za deset milionů 265 tisíc. Společnost Development Company se přitom smluvně zavázala, že za demolici uhradí devět milionů" doplnil Jirásek s tím, že demolice začne příští rok v lednu a má být dokončena do května.

Zprávy o prodeji centra Breda & Weinstein jsou podle Radima Bajgara fámy

Obchodně společenské centrum v sobotu oslavilo dvouleté výročí své existence ve městě a vede si velmi úspěšně. Denně jím projde přes 12 tisíc lidí a letošní tržby má proti loňským o více než dvacet procent vyšší. Přesto poslední dobou začaly mezi Opavany prosakovat informace o jeho úpadku a snaze prodat ho.

„Je to holý nesmysl. Centrum se vyvíjí přesně tím pozitivním směrem, kterým chceme a který od něj očekáváme," odmítá fámu představitel investorské skupiny Mint Radim Bajgar.

V prostorách centra byla nově otevřena cestovní kancelář, nové prodejny a stále se hlásí noví zájemci. Po Novém roce přibude dalších minimálně pět provozů, mezi nimi například „jablečná" prodejna Apple. Dva nájemci během prvních dvou let skončili, což však nemá na existenci centra žádný vliv.

OC Breda

Odkud se tedy zmíněná fáma mohla vynořit?

„To netuším. Proč bychom prodávali barák, který má už teď roční obrat miliardu korun a výhled ještě optimističtější? Takže na rovinu – Breda na prodej není, držíme si ji dál a hodláme její provoz ještě dál rozvíjet," kategoricky konstatuje Radim Bajgar.

Společnost Mint by z ní ráda udělala výkladní skříň severní Moravy. Objekt, který získal šest prestižních architektonických ocenění, je ve městě rozhodně nejvýznamnější a největší stavbou za poslední čtvrt století.

Původně zvažovaná možnost propojit „novou a starou Bredu" skončila definitivně u ledu. „Tato kapitola je pro nás už uzavřená a nebudeme ji znovu otevírat. Co mě na tom osobně mrzí, jsou špatné vyhlídky historicky cenného obchodního domu Breda & Weinstein," dodává Radim Bajgar.

Připravovaná výstavba Slezského dvora hned vedle centra však zaručeně uzavřená není, protože Mint má v projektu už přes čtyřicet milionů korun. „K řešení tohoto dlouhodobého porušování smluvního vztahu vyzveme nové vedení města," dodává Radim Bajgar.