Je to paráda, na kterou čekáme a těšíme se třicet let. Tak se dají shrnout pocity mnohých Vítkovanů nad právě začínající rekonstrukcí silnice z Vítkova do Větřkovic. Ten, kdo po ní jezdí, ví, o čem je řeč. Úzká, rozbitá, nebezpečná. Jízdou po ní se ocitnete hluboko v minulém století. Nyní se však vše změní.

Ve čtvrtek byla stavba předána a od pátku měli na stavbu čtyřkilometrového úseku nastoupit dělníci a technika a opravit ji tak, aby plynule navázala na již zrekonstruovaný úsek z Jelenice do Větřkovic. Stavba potrvá až do roku 2015, hlavní práce se na ní rozjedou příští rok na jaře. Nová silnice zajistí plynulé napojení na silnici I/57 do Opavy i na Fulnek a dále na dálnici. Zvýší se také bezpečnost řidičů, cyklistů i chodců.

„Těšíme se na to, je to paráda. Dostupnost Vítkova se zvýší. Vždyť v zimě se na stávající úzké silnici dva kamiony navzájem nevyhnou. Máme tu více sněhu než v Ostravě, cesty zafoukané, a když se odhrnou, vzniknou po stranách sněhové bariéry. S tím vším souvisí i podnikání firem v našem městě," uvedl místostarosta Vítkova Zdeněk Hegar.

Starosta Vítkova Pavel Smolka zase upozorňuje, že díky kvalitní nové silnici se do Vítkova zrychlí i dojezd sanitek. „V naléhavých případech je každá minuta dobrá," podotkl. Vítkovští však nezískají jen kvalitnější výpadovku z města, ale i nový kruhový objezd, který je součástí celého projektu stejně jako úprava směrového a výškového vedení, odvodnění, napojení sjezdů a přilehlých komunikací.

Jaká budou dopravní omezení?

„Tento netypický kruhový objezd vznikne v místě křížení Zemědělské a Opavské ulice (pozn. redakce: nachází se hned při vjezdu do Vítkova ve směru od Větřkovic). Podél ulice Zemědělské bude vybudován i nový chodník, což znamená přeložení sítí," pokračoval místostarosta Zdeněk Hegar a dodal, že vítkovská radnice na stavbu přispěje částkou 3,2 milionu korun.

Aby mohla první okružní křižovatka ve Vítkově vzniknout, musejí v těchto místech ještě v letošním roce demolovat dva domy. „Tyto domy jsou v majetku města. Vykoupili jsme je před několika lety s vědomím toho, že by se zde měl kruhový objezd někdy stavět. Nyní probíhá převod těchto domů na kraj a pak může demolice začít," upřesnil starosta Pavel Smolka.

A jaká dopravní omezení si rekonstrukce vyžádá? Letos mohou řidiči počítat s pouze dílčím omezením dopravy, ale v příštím roce je významnější omezení určitě neminou.

Nositelem projektu je Moravskoslezský kraj. Celkové náklady na rekonstrukci byly původně odhadnuty na více než 251 milionů korun, cenu se však nakonec podařilo vysoutěžit na 92 milionů korun včetně DPH. Evropská dotace přitom může pokrýt až 70 procent nákladů.

Zdržení kvůli výkupu pozemků

Rekonstrukcí úseku z Vítkova do Větřkovic však nebude dopravní dostupnost tohoto šestitisícového města stoprocentně komfortní. Zbývá totiž úsek z Lesních Albrechtic do Jelenice. Ten začíná v místě, kde z hlavního tahu z Opavy na Fulnek odbočíte za restaurací nahoře v Lesních Albrechticích doprava na Vítkov. V tu chvíli vjedete na úzkou nerovnou silničku, na níž se vaše auto kolébá a v zatáčkách těžce vyhýbá protijedoucímu.

Rekonstrukce tohoto úseku se zdržela kvůli výkupů pozemků. „Doufáme, že i tento úsek bude v budoucnu opraven. Pak budeme do Vítkova jezdit jako po koberci," dodává místostarosta.