Vítězslav Maláč se v politice pohyboval asi dvě desetiletí. O jeho popularitě v každých volbách svědčilo množství preferenčních hlasů.

Výrazně na sebe upozornil, když v okrese Bruntál jako jeden z prvních zaváděl tehdy průkopnické laparoskopické a laserové operace. Jako primář chirurgie a ředitel krnovské nemocnice nastartoval její vzestup získáním takzvaných akutních lůžek, připravil generální rekonstrukci krnovské nemocnice, která jí dala současnou podobu.

Byl přesvědčen, že za jeho odvoláním z postu ředitele v roce 2001 byla snaha ovlivnit výběrové řízení na mnohamiliónovou rekonstrukci operačních sálů krnovské nemocnice.

Jako nezávislý na kandidátce KDU-ČSL se věnoval nejen komunální politice, ale například se také ucházel o post senátora. K závažné roztržce mezi Maláčem a krajským vedením lidovců došlo před rokem v krajských volbách.

Maláč se tehdy rozhodl zveřejnit, jakými metodami se moravskoslezský lídr KDU-ČSL Jiří Carbol a sponzor strany, havířovský podnikatel Vojtěch Filsák, chtěli pojistit proti kroužkování neboli proti změnám v pořadí kandidátů, kdy voliči svými preferenčními hlasy protlačí dopředu kandidáty z nevolitelných míst. V krnovském zastupitelstvu působil Maláč několik volebních období, ale poslední dobou se kvůli pracovnímu vytížení často musel ze zasedání omluvit.

V úvodu prosincového zasedání zastupitelstva krnovská starostka Alena Krušinová oznámila kolegům, že jim může dát k nahlédnutí Maláčův rezignační dopis, a pak jim představila krnovského diabetologa Tomáše Edelsbergera, který se v komunálních volbách stal prvním náhradníkem KDU-ČSL.