Petra Košáková provádí skupiny návštěvníků v ostravské katedrále Božského Spasitele. Od listopadu, kdy se katedrála otevřela po rekonstrukci i turistům, jich přišlo už více než dvanáct tisíc.

„Přijíždějí rodiny s dětmi, starší lidé i poutníci, protože tady máme Bránu milosrdenství. Největší návštěvnost míváme v úterý, protože v pondělí je katedrála pro veřejnost zavřená, a také v sobotu odpoledne," říká s tím, že lidé přijíždějí nejen od nás, ale katedrálou zní také polština, němčina, angličtina nebo třeba ruština.

„Takový úspěch jsme ani nečekali," pochvaluje si návštěvnost Martin Hiltavský, manažer pro církevní turistiku. Pro biskupství ostravsko-opav-ské připravuje projekt, který má otevřít další církevní památky veřejnosti. A nejen to, lidé by už v dohledné době mohli přenocovat na farách po celé diecézi. „Nyní o tom jednáme s jednotlivými farnostmi," říká Hiltavský, v jakém stádiu projekt je.

Někam už letos

Nicméně letos by se podle jeho slov mohli první turisté podívat do některých sakrálních staveb, kam se dosud běžně nedostali. Jako příklad jmenuje kostelní část augustiniánského kláštera ve Fulneku. Již nyní mohou lidé podle jeho slov navštívit například kostel svatého Benedikta v Krnově a prohlédnout si zde středověké fresky. V této chvíli jednají také o tom, aby o víkendech byla zpřístupněna zdejší věž svatého Martina. „Je tam možné prohlédnout si byt věžného, který tam kdysi bydlel a hlídal město," doplnil Martin Hiltavský.

Nebo zájemci mohou obdivovat nově zrekonstruované středověké fresky v kostelíku v Hrozové na Osoblažsku. Možností se ale otevírá mnohem více.

Příště do baroka

„Oblíbené jsou dřevěné kostelíky, například svaté Kateřiny v Hodslavicích, další pak v Beskydech, i na Těšínsku je jich celá řada. Připravujeme po nich okružní trasu. Zajímavá je také cihlová architektura kostelů na Hlučínsku v Kravařích, Ludgeřovicích, Sudicích, i na polské straně," jmenuje Hiltavský další místa, která by chtěli lidem nabídnout. A dodává, že pro příští rok, který je zasvěcený baroku, plánují zpřístupnit kolem dvou desítek kostelů, které jsou postaveny právě v barokním slohu.

„Budeme projednávat s kněžími příslušných farností, aby je v době turistické sezony otevřeli lidem," říká Hiltavský s tím, že se ale bude muset dořešit například dozor v těchto kostelech a zejména zabezpečení proti krádežím. „Celé by to ale mělo mít také duchovní rozměr, připomenutí víry. Proto připravujeme informační tabule k těmto stavbám, aby lidé nejen věděli co to je, ale také proč to tam stojí," doplňuje další rozměr projektu.

Mladé rodiny

Biskupství Ostravsko-opavské již učinilo první krok a zkraje roku vydalo brožuru Putování za církevními památkami v Ostravsko opavské diecézi, kde lidé najdou mapku se zajímavými kostely a také informace o tom, zda jsou již přístupné a nebo je možné si zde prohlídku rezervovat. Brožura je ke stažení také na webu diecéze www.doo.cz.

Zejména na mladé rodiny s dětmi pak cílí další část projektu církevní turistika, a to je ubytování na farách. „V tomto roce se snažíme upravit některé fary, abychom zde mohli ubytovávat turisty. To by ale připadalo v úvahu až v příští turistické sezoně," říká Hiltavský a jako příklad, kde by mohli zájemci do budoucna za příznivou cenu přenocovat, jmenuje faru v Bohušově na Osoblažsku nebo třeba ve Frýdlantu nad Ostravicí.

„Naším cílem není na tom za každou cenu vydělávat, ale přiblížit církev lidem, a to i nevěřícím," prozrazuje jednu z hlavních myšlenek projektu církevní turistika. Ostatně seznámit se s ním mohou zájemci již 7. května v areálu zámku v Hradci nad Moravicí, kde jej bude biskupství prezentovat.