Skupinou, jejíž zdraví je poté prachovými částicemi ohroženo téměř nejvíce, jsou děti. Například karvinská radnice tak začala už situaci řešit a do všech místních mateřských škol pořídila ionizátory neboli čističky vzduchu. Aparáty vyšly město na 400 tisíc a jejich pořízení umožnila mimo jiné i krajská dotace.

Jak poté uvedla mluvčí karvinské radnice, přálo si město alespoň takto pomoci malým dětem zvládat dopady smogové situace. Chystá se podobně vyjít vstříc nejmladší generaci také opavský magistrát? Odpověď zní, že zatím nikoli. „Z mého hlediska není nákup čističek vzduchu pro mateřské školy v tuto chvíli na pořadu dne.

V rámci ochrany zdraví nejmenších je spuštěn systém informování v případě zhoršeného ovzduší tak, aby pedagogové věděli o zhoršených podmínkách a omezili pohyb venku i větrání," sděluje náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (SOS pro Opavu).

Jak dále uvádí, tak v současnosti fungují v objektech města čističky vzduchu pouze v expozici věnované historii Opavy. „Zde však nikoliv v souvislosti s ochranou zdraví, ale v souvislosti ochrany sbírkových předmětů," dodává Halátek.

Jinými slovy, v opavských školkách se zatím musí děti chránit proti znečištěnému ovzduší pouze zabarikádováním všech oken a míst, kudy by mohly dovnitř pronikat zplodiny zvenčí.