„Šlo o velké skleněné terárium, které končilo až u stropu a majitel v něm choval pět krajt. Čtyři hadi úzkou škvírou unikli, tři z nich se mu podařilo dostat zpět. Čtvrtá krajta si ale rychle našla místo na horní ploše podhledu v koupelně, kam pronikla nezalištovanou mezerou," vylíčil kuriózní případ mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Majitel nejprve zavolal městkou policii. Ani ve spolupráci se strážníkem, shodou okolností také chovatelem hadů, se mu nepodařilo krajtu stáhnout dolů. Aby se nepokusila dostat do stupaček a k sousedům, nalil do rozprašovače vodku, protože hadi nesnášejí alkohol. Krajtě se ale dolů nechtělo a do jedenáctipatrového domu v Porubě tak museli dorazit hasiči.

„Obvyklé nástroje pro odchyt hadů – kleště či speciální ohlávka – byly tady zbytečné. Hasiči proto použili teleskopickou tyč se speciálním trhacím hákem, jímž hada zachytili. I když krajta nebyla obtočena kolem žádné trubky a jen ležela na horní straně podhledové desky, přilnula k ní velmi silně," popsal zásah Kůdela. Tři hasiči tak museli použít veškerou sílu, aby krajtu stáhli dolů. Pak nechali majitele, aby ji chytil a odnesl zpět do terária.

Podobné případy řeší hasiči spíše výjimečně. „Máme zkušenosti spíše s malými verzemi hadů, čas od času je někdo upozorní na nebezpečnou zmiji, z níž se vyklube užovka," zmínil mluvčí hasičů. Dodal, že v Porubě například zhruba před dvěma lety úspěšně odchytili téměř metrového leguána, který se uvelebil v koruně stromu.