Více cyklistů, více dopravních nehod. Tuto nepříjemnou realitu právě nyní řeší stále častěji policisté na Karvinsku. Ti zároveňna základě dlouholetých zkušeností upozorňují na zásadní věc: mnohá zranění cyklistů by nemusela mít fatální následky, kdyby používali ochranné helmy a další pomůcky.

„Tyto pády a následné údery do nechráněné hlavy mají pak často opravdu nepěkné následky, které by při použití helmy mohly končit třeba jen lehčími zraněními," říká zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu Karviná Pavel Balicki.

Cyklisté si kromě nepoužívání ochranných pomůcek a reflexních prvků, aby byli lépe viditelní, koledují často také o další maléry a pokuty.

Nepoužití cyklostezek

Silniční zákon už několik let hovoří o tom, že pokud je v místě vybudovaná cyklostezka, musí ji cyklista použít místo jízdy po chodnících nebo po silnici. Ani to ale mnozí nedodržují.

„V případě nehod pak ale musí počítat s tím, že i když třeba nebudou viníky, může je čekat postih právě za nepoužití cyklostezky. A pozor, při řešení následků nehod na tuto skutečnost mohou pohlížet třeba i pojišťovny," upozorňují policisté.

Tento týden pak už žel přinesl hned několik takových nehod. Těžkými zraněními sedmdesátileté cyklistky skončila nehoda, ke které došlo ve čtvrtek v Bohumíně. Viníkem nehody cyklistka nebyla. Přednost jí na křižovatce nedal čtyřicetiletý šofér osobního vozu.

Osmasedmdesátiletý cyklista skončil zraněný po jiné nehodě, ke které došlo ve stejný den v Karviné.

Těžkým zraněním třiapadesátiletého cyklisty skončila ve čtvrtek i nehoda v Horních Bludovicích.

„Už od počátku týdne se zaměřujeme především na cyklisty a chodce. Nicméně je důležité, aby i všichni ostatní účastníci silničního provozu byli pozornější. Cyklisté a chodci by pak rozhodně měli používat ochranné pomůcky a reflexní doplňky, aby byli pro řidiče co nejlépe viditelní," upozorňuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková.