Trochu netradiční, ale především protizákonný dárek si zřejmě chtěl dát ke svým patnáctým narozeninám mladý zloděj, který se před nedávnem vloupal do garáže v Příboře. Malá dětská motorka se mu zalíbila natolik, že se neváhal vkrást do uzamčené garáže a odtud si ji přivlastnil.

Přebarvení nepomohlo

„Kdyby se dopustil krádeže druhý den, oslavil by své patnácté narozeniny a svým jednáním by se dopustil provinění. Za krádež by byl postižitelný. Jelikož mu však bylo ještě 14, případ policisté odložili." uvedl novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Mladík dvoustopé vozidlo nějaký čas užíval, a dokonce ho přebarvil. Ani to mu však nepomohlo.

„Majitel si jej, i přesto, že byl přebarven, po nějaké době poznal," vysvětlil Gřes.

Preventivní semináře

Na problematiku pachatelů ve věku blízkém 15 let se zaměřují novojičínští policisté společně s oddělením sociálně právní ochrany dětí města Nový Jičín, sérií preventivních seminářů, ve kterých jim přibližují úskalí života.

„Společně jim leccos vysvětlují a na názorných případech rozebírají jejich povinnosti, oprávnění a také tresty, které je čekají při porušení některých z právních norem. Doposud prošlo těmito semináři téměř dvacet základních škol z Novojičínska s téměř 500 dětmi," pokračuje policejní mluvčí s tím, že dalších několik desítek žáků základních škol se do konce školního roku tyto informace z úst profesionálů dozví.

Tyto preventivní akce však nemají suplovat práci rodičů ani škol. Semináře, podle Petra Gřese, dětem nastavují tvrdou realitu života. „Co si z toho ale vezmou pro svůj život, je jen na nich," dodává Gřes.