Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děsivé fotografie v ulicích Krnova vyvolaly poprask a stížnosti

Krnov – V Krnově proběhla minulý týden pouliční akce Stop genocidě, při které byly na ulici vystaveny drastické fotografie hromadného vraždění a interrupcí. Kolem nich museli procházet nejen dospělí, ale také děti nebo citliví lidé, kteří si mohou z takových záběrů odnést psychickou újmu.

22.3.2013
SDÍLEJ:

Pouliční kampaň proti interrupcím Stop genocidě provázela v Krnově kontroverzní výstava fotografií. Byly na ní zobrazeny snímky potracených plodů vedle fotografi í válečných masakrů a masového vraždění například ve Rwandě nebo v období holocaustu.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Desetiletá Karolínka byla ve středu 13. března cvičit zumbu ve středisku Méďa. Když dotančila, vydala se podle instrukcí maminky za stejně starou kamarádkou, která měla poblíž kroužek angličtiny. Když holčička odbočila od Médi do Opavské ulice, ocitla se před panely občanského sdružení Stop genocidě, které jsou plné mrtvol a rozřezaných dětí.

Při pohledu na tělíčka potracených miminek cítila, že se zde odehrává něco hodně zlého, přestože tomu příliš nerozuměla. „Když dcera přišla domů, bylo na ní hned vidět, že je z něčeho celá špatná. Vyprávěla mi, jak na ulici viděla rozřezané krvavé děti. Říkala, že se moc bála," popsala svou zkušenost její maminka Růžena Milkovičová. Její dcera od té doby nemůže usnout při zhasnutém světle. Ve tmě se jí stále zjevují morbidní výjevy z velkých plakátů, které viděla v Opavské ulici cestou ze zumby.

„Nejsem zastáncem interrupcí, ale takto drastická prezentace přece měla být přístupná jen cílové skupině dospělých, kteří o fotky projeví zájem. Mohli mít panely někde bokem, třeba v nějakém stanu nebo za plentou. Schválně jsem si našla jejich webové stránky. Myslela jsem, že mám dost silný žaludek, tak jsem náhodně klikla na jedno video. Vydržela jsem se asi tři vteřiny dívat na to, jak při potratu mrtvý plod opouští tělo matky. Jsem z toho sama otřesená, a už vůbec si nedokážu představit, co dělají takové výjevy s citlivou dětskou duší," dodala Milkovičová, která zdaleka nebyla jediným rodičem, kterému výstava vadila.

„Krnov se mi líbí a rád se procházím po ulicích, ale rozhodně nestojím o to se při tom dívat na fotky mrtvol. Kde je nějaká pieta a úcta ke smrti? Prosil jsem toho aktivistu, ať fotky přemístí někam, kde na ně nebude vidět z ulice. Ať je ukazuje jen tomu, kdo o to má zájem. Nemám problém vyslechnout si jejich názory na interrupce nebo si přečíst jejich leták, ale nedali mi na výběr, jestli o takové téma stojím, nebo ne," rozhořčeně uvedl Dvir Hazan, který pochází z Izraele, a proto má k židovským obětem genocidy osobnější vztah než ostatní Krnováci.

Tento způsob využití dokumentů o holocaustu pro pouliční kampaň považuje za cynický hyenismus. „Koho to napadlo, šokovat lidi fotografiemi toho nejhoršího, co na světě existuje, aby kampaň byla účinná? Mám malého syna, který by takové fotky ve svém věku rozhodně neměl vidět. Je to normální, když rodiče svým dětem na procházce Krnovem musí zakrývat oči? Copak ti aktivisté zapomněli, že na ulici nejsou sami?" dodal Dvir Hazan.

Rozpačitě se k této kampani staví také zahradní architekt Petr Ondruška, který se v Krnově v minulosti podílel na organizování řady pouličních akcí, které měly například zvýšit zájem o životní prostředí, architekturu, zeleň nebo fenomén řeky.

„Diskuse o interrupcích na střední školy patří, protože právě tato generace mladých lidí by se měla připravit na těžká rozhodnutí, která jsou spojená s neplánovaným těhotenstvím. Patří na školu, ale ne na chodník před školou. Nikdo jim nebrání na ulici sbírat ty podpisy a rozdávat zájemcům brožury.

Když jsem ale viděl na ulici ty drastické velkoformátové fotografie, kterým se kolemjdoucí nemůže vyhnout, měl jsem dojem, že organizátoři úplně ztratili soudnost. Nechci obhajovat nebo dokonce propagovat interrupce, ale takto pojatá kampaň mi vadí. Je netaktní, nevkusná a navíc pracuje s velmi nebezpečnou zkratkou," dodal Petr Ondruška.

Stop genocidě je kampaň zaměřená proti potratům, která po tři dny formou drastických fotografií srovnává oběti holocaustu, popravy nebo masakry ve Rwandě či v Kambodži s interrupcí.

Soud potvrdil, že obrazy potratů nejsou přestupek

Krnov zdaleka nebyl prvním městem, kde pouliční výstavka Stop genocidě vyvolala poprask a stížnosti. Téměř totožná akce před jedním pražským gymnáziem se dostala až k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten svým verdiktem potvrdil, že veřejné zobrazení potratů před gymnáziem není ani přestupek.

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Magistrátu hlavního města Prahy, a potvrdil tak rozhodnutí nižší instance Městského soudu v Praze, že občanské hnutí Stop genocidě se přestupku nedopustilo. Současně tím zrušil i pokutu, kterou sdružení Stop genocidě vyměřil Magistrát hlavního města Prahy za panely se zobrazením potratů na ulici před gymnáziem.

„Přípustnost umělého ukončení těhotenství je typickou otázkou obecného zájmu, na niž mají lidé velmi protichůdné názory," stojí ve zdůvodnění rozsudku NSS, podle kterého už samotná povaha této otázky přímo vybízí k ostrým a ve své podstatě neřešitelným kontroverzím, jak ji společensky regulovat. „Jednotlivci proto mají právo hájit své přesvědčení v otázkách tohoto typu intenzivními a často i šokujícími způsoby, a působit tak na jiné lidi ve snaze prosadit svůj názor na uvedenou otázku. Samozřejmě jen a pouze v případě, že zůstanou u uplatňování svobody projevu a neuchýlí se k nedovoleným způsobům prosazování vlastního přesvědčení," konstatoval NSS.

NSS odmítl právní názor, že použití krvavých a drastických zobrazení je něčím intenzivně nemravným, protože podobné výjevy se vyskytují také ve filmech a v televizním zpravodajství. Jeho rozsudek ale vycházel také z toho, že fotografie byly vystaveny před gymnáziem, kde bylo možné počítat s tím, že nejčastějším adresátem sdělení bude starší dítě či mladistvý. Zatímco v Praze podle NSS kolem fotografií procházely osoby schopné rozpoznat obsah sdělení, v Krnově byla situace poněkud jiná.

Kolem fotografií musely procházet děti směřující do mateřské školky. Zatímco pražští gymnazisté dokážou bez podstatného nebezpečí vážné psychické či morální újmy vstřebat pohled na drastické fotografie, v Krnově bylo daleko víc těch, které připravily o klidný spánek anebo zanechaly šrámy na jejich psychice.

Ve středu se v Opavě objevili zvláštní hosté. Výstava, kterou umístili na veřejné prostranství před Střední zdravotnickou školu, neměla v Opavě obdoby.

(fotografie pochází ze stejné akce z Opavy)

Prý to nebyla výstava, ale jenom shromáždění

Občanů, kterým se nechutně morbidní a naturalistické fotografie v ulicích Krnova nelíbily, je mnoho. Ne každý ale byl rozhořčený natolik, aby se pokusil podniknout nějaké aktivní kroky. Zatímco někteří se dohadovali s organizátory, Iva Volná na Městském úřadě v Krnově zjišťovala, kdo tak kontroverzní akci povolil.

„Když jsem žádala pana tajemníka Igora Kozelka o vysvětlení, proč někdo na radnici tak debilní akci povolil, jen mi ocitoval paragrafy ze zákona o právu shromažďování. On sám prý žádné závadné plakáty neviděl. Informoval mě, jakým způsobem si můžu na postup města stěžovat, pokud mi jeho vysvětlení nestačí," uvedla Iva Volná, kterou mezi citovanými zákony, vyhláškami a paragrafy zaujala především formulace, že akce je povolena, pokud nepobuřuje.

„Ptala jsem se pana tajemníka, jak si mám vyložit slovo ‚pobuřuje'. Chtěla jsem vědět, co bych musela vystavit na ulici, aby to splňovalo definici pobuřování. Jen omílal paragrafy a zákony, ale podstatu pobuřování jsem z toho nepochopila," dodala Volná.

Podle tajemníka Igora Kozelka bylo při posuzování této události podstatné, že se nejedná o výstavu, jak se mylně domnívají někteří stěžovatelé, ale o shromáždění. „Občanské sdružení Stop genocidě podalo dne 6. března na MěÚ Krnov řádné oznámení o svobodném shromáždění občanů. Za osobu zmocněnou jednat v této věci jako svolávatel byl označen Jan Vávra z Vítonic a zástupcem svolávatele byla Marie Špičáková z Krnova. Jako účel shromáždění bylo uvedena demonstrace za zastavení umělých potratů a také bylo oznámeno, že během demonstrace bude probíhat petiční akce, jejíž nedílnou součástí jsou vysvětlující informační panely," vysvětlil tajemník Igor Kozelek, jak organizátoři akce splnili všechny zákonné náležitosti.

Doba a místo shromáždění byly řádně předány republikové i městské policii a organizátoři byli poučeni, jaké povinnosti jim ukládá zákon o právu shromažďovacím. Tím bylo podle tajemníka Igora Kozelka dostatečně zajištěno dodržování veřejného pořádku, takže město Krnov nemělo žádný důvod, proč ohlášenou akci zakázat, respektive nepovolit.

Ve středu se v Opavě objevili zvláštní hosté. Výstava, kterou umístili na veřejné prostranství před Střední zdravotnickou školu, neměla v Opavě obdoby.

(fotografie pochází ze stejné akce z Opavy)

Předseda občanského sdružení Stop genocidě, aktivista Jan Vrána: Potraty nelze brát jako běžnou součást života

„Skrývat potraty znamená tolerovat je. Je-li potrat na očích, všechno se mění." Tak zní ústřední motto kontroverzní kampaně, kterou minulý týden v Krnově na třech místech po tři dny pořádalo občanské sdružení Stop genocidě. Zeptali jsme se předsedy tohoto sdružení, aktivisty Jana Vrány, o co kampaň usiluje a zda není srovnávání interrupce se skutečnou genocidou příliš přehnané, až demagogické.

Můžete vysvětlit, co je smyslem této výstavy a komu je určena?

Chceme zprostředkovat hlavně studentům, ale samozřejmě i širší veřejnosti informace na téma umělých potratů. Proto ukazujeme necenzurované fotografie obětí umělého ukončení těhotenství. Součástí prezentace fotografií jsou i petice, které mohou podepsat všichni, kteří chtějí podpořit snahu našeho sdružení o legislativní změnu na obnovení ochrany života již od početí.

Můžete představit své sdružení Stop genocidě a jeho činnost?

Sdružení funguje od roku 2008 a od té doby uspořádalo ve městech České republiky přibližně 170 podobných petičních výstav. Snažíme se upozornit na podstatu umělých potratů i na fakt, že se vláda namísto toho, aby udělala něco pro jejich zákaz, se ubírá zcela opačným směrem. Chceme, aby každý měl právo na život od početí do přirozené smrti.

Nepřemýšlel jste o tom, jaký dopad mohou mít takové fotografie na malé děti, které je zahlédnou?

Tato kampaň není zacílena na děti a souhlasím s tím, že takové výjevy by neměly vidět. Není naším cílem panely ukazovat dětem, ale bohužel není v našich silách ani tomu zcela zabránit. Neumím si představit, jak bychom stihli tolik panelů zakrývat a odkrývat, když jde náhodou kolem nějaké dítě. Chtěl bych ale zdůraznit, že vše máme řádně povolené a naše akce probíhají v souladu se zákonem.

Osvětový projekt Stop genocidě se opírá o ústavně garantovanou svobodu projevu. Neprobíhá touto formou pouze v České republice, ale také například na Slovensku, ve Švédsku, Spojených státech nebo v Rusku.

Není srovnávání skutečné genocidy, holocaustu a válečných masakrů s interrupcemi přehnané?

Chceme upozornit, kolik toho mají genocida i interrupce společného. Podobně jako nelze vyvraždit „nechtěnou" menšinu, nemáme právo zabít ani nechtěné dítě. Genocidu i interrupci provází odlidšťující rétorika, kdy například namísto dítě říkáme už jen plod nebo obsah dělohy. To má pachatele zbavit citů vůči oběti. Společnost, kde má matka právo nechat zabít své dítě, se tímto způsobem učí řešit problémy násilím na bezbranných.

Je mi jasné, že gynekologové nedělají potraty rádi nebo z nenávisti k dětem, ale trhanému dítěti je málo platné, že jeho matka ani gynekolog k němu necítili nenávist. Také chceme upozornit, že počet obětí u všeobecně známých případů genocidy je srovnatelný s počty interrupcí. Od legalizace potratů v roce 1957 bylo v České republice provedeno více než tři miliony umělých přerušení těhotenství.

Jen v roce 2010 bylo denně usmrceno sedmdesát dětí před narozením. Přitom jsou rodiče, kteří na potomka léta marně čekají. Chceme formou osvěty a této akce dát najevo, že potraty nelze brát jako běžnou součást života.

Ve středu se v Opavě objevili zvláštní hosté. Výstava, kterou umístili na veřejné prostranství před Střední zdravotnickou školu, neměla v Opavě obdoby.

(fotografie pochází ze stejné akce z Opavy)

Poznámka: Účel světí prostředky?

Na potraty ani na oběti skutečné genocidy není pěkný pohled, ale to je asi tak všechno, co mají společného. Lze srovnávat masové vraždění, vyhlazování ras a národů a zločiny proti lidskosti s lékařským zákrokem?

Umělý potrat provádí odborník na žádost těhotné ženy. Provádí ho s úmyslem jí pomoci. Pomáhá ženě řešit svízelnou situaci, ať už ji způsobily důvody zdravotní, psychické nebo sociální. V daném okamžiku nikdo neví, zda žena bude po letech interrupce litovat, nebo ne. Stejně tak není možné předpovědět, zda jednou nebude litovat svého rozhodnutí porodit nechtěné dítě.

Pořad Pošta pro tebe je plný příkladů, jak nepředvídatelné následky mohou mít rozhodnutí učiněná v době nerozvážného mládí. Zda lze na lidské embryo pohlížet jako na budoucího pana Nováka, to je odvěký právní a morální oříšek, na který nemáme jednoznačnou odpověď. Nikdy se předem neví, zda dnešní embryo jednou vystuduje dvě vysoké školy a čeká ho život plný štestí a úspěchů, nebo naopak dostane do vínku osud nebezpečného zločince či nemocného trpícího člověka.

Není správné zneužívat interrupci jako formu antikoncepce. Není vhodné ani zlehčovat tento zákrok eufemismy typu „přerušení těhotenství", když je každému jasné, že cílem je jeho ukončení. O všech těchto etických problémech bychom rozhodně měli diskutovat a přemýšlet častěji.

Co si ale myslet o aktivistech, kteří ve snaze rozvířit diskusi vystavili fotografie umělých potratů, válečných masakrů a genocidy – a kladou mezi ně rovnítko? Celý Krnov o kampani diskutuje, takže nepochybně splnila svůj účel zaujmout a nenechat nikoho klidným. Když jsem já byl konfrontován s touto kampaní, vzpomněl jsem si na televizní dramaturgy a obchoďáky, kteří při vysílání černobílého naturalistického filmu o holocaustu Schindlerův seznam do scén poprav a koncentráků vkládali rozjuchané pestré reklamy na vložky, prací prášky, platební karty, holicí strojky, loterii, šampony, žvýkačky, pojištění a stavební spoření.

Měl jsem z toho kontrastu tak otřesný zážitek, že si všechny ty reklamy pamatuji dodnes. A dodnes se musím ptát, zda za tím byl jen nedostatek vkusu, anebo spíš cynická kalkulace podle pravidla „Účel světí prostředky".

Autor: František Kuba

22.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rome a Julie

Shakespeare se zamiloval. Kde? V Libni

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT