Radim Vrbata (ANO) byl z funkce primátora odvolán.

Tři měsíce vlády hnutí ANO v pátek skončily. Po rozpadu koalice se sociálními demokraty nenašli zástupci hnutí, které vyhrálo komunální volby, dostatek hlasů ke vzniku koalice. Většinu v třiačtyřice­tičlenném zastupitelstvu však nemá ani nově vzniklý spojenecký svazek ČSSD, Naše město F-M a KDU-ČSL. Chybí jediný hlas.

„Je to uskupení, které vzniklo na základě vyjednávání všech stran. Vzhledem k tomu, že se nemohla najít většinová koalice, se dohodly aspoň tyto tři strany na spolupráci," řekl Michal Pobucký z ČSSD.

O výsledcích jednání napověděl Pobuckého úvodní návrh na hlasování o programu, ve kterém nechyběl bod odvolání a volby primátora, náměstků i radních. V původně avizovaném návrhu programu se nic takového neobjevilo. A zastupitelé to podpořili.

Pak z postu primátora odvolali Radima Vrbatu z hnutí ANO, kterého ve funkci nahradil Michal Pobucký. Získal šestadvacet hlasů, volilo ho i pět ze šesti komunistů.

Náměstkem byl zvolen Jiří Kajzar z hnutí Naše město F-M, naopak Libor Koval z KDU-ČSL se do čela města nedostal. Podpořilo jej pouze jednadvacet zastupitelů. Komunisté, kteří svými hlasy rozhodli o tom, že se Pobucký stane primátorem a Kajzar jeho náměstkem, lidovce Kovala ve vedení města nechtěli.

„Klub KSČM jednoznačně vyjádřil nesouhlas s mou volbou, je vidět, že žádné koaliční ani jiné dohody neproběhly," popřel Libor Koval výtky, že lidovci se kvůli většině v zastupitelstvu spolčili s komunisty, ačkoli to vytrvale odmítali.

„S lidovci nemáme žádný osobní problém. Už na samém počátku deklarovali, že nikdy nepodpoří komunisty ani radu, která by byla za podpory komunistů," podotkl Ivan Vrba z KSČM s tím, že komunističtí zastupitelé hlasovali „na volno".

Zastupitelé odvolali z funkcí i zbývající radní za hnutí ANO a Evu Richtrovou. Do městské rady naopak byli zvoleni Tomáš Benedikt Zbranek (ČSSD), Silvie Schäferová a Marek Šimoňák (oba Naše město F-M). Marcel Sikora z KDU-ČSL dopadl stejně jako Libor Koval a do vedení města se o jediný hlas nedostal. V současnosti tak má rada z původních jedenácti jen osm členů, pět za ČSSD a tři za Naše město F-M.

„Na dalším zastupitelstvu by se rada měla doplnit. Naším cílem je vytvořit stabilní většinovou koalici," plánuje Michal Pobucký. Jeho předchůdce Radim Vrbata označil výsledky jednání za absurdní. „Bylo to postavené na tom, že se porušila všechna usnesení. Uděláme všechno pro to, aby hnutí ANO bylo ve vedení města. Sami řekli, že není žádná koalice," míní Vrbata, že maratón jednání o budoucí koalici ještě nekončí.