Ředitel Správy uprchlických zařízení Miroslav Koudelný už ve čtvrtek řekl, že migranti do Vyšních Lhot přijedou ze zařízení v Zastávce a Bělé pod Bezdězem. Půjde výhradně o muže, a to ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Podle Koudelného se zatím nedá říci, kdy bude naplněna celá kapacita zařízení ve Vyšních Lhotách, která je 220 lůžek.

Místní obyvatelé, kteří se přišli před otevřením do uprchlického tábora podívat, vyjadřovali často obavy o svou bezpečnost. Podle Koudelného ale bude zařízení dostatečně zabezpečené, tak, aby z něj migranti nemohli utéci. Některé věci ještě chybí dodělat, hotovo by mělo být vše do konce srpna. Koudelný řekl, že k provozu už ale je zařízení připraveno.

Náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Daněk řekl, že policie posílila služby v obci. Neuvedl počet, o jaký se hlídky v okolí posílí, policisté ale budou ve službě ve dne i v noci.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75.000 metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Pro ubytování migrantů se přestal využívat v prosinci 2009. Kapacitu měl 580 lůžek. Tehdy se cizinci pohybovali po obci.

Koudelný řekl, že podmínky zařízení jsou nyní mnohem přísnější a jen velmi těžko se z něj bude dát svévolně odejít. V táboře podle něj budou cizinci čekající buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.