Stalo se tak poté, kdy město dostalo zelenou od Regionální rady Moravskoslezsko. Ta Brušperku na stavbu bazénu přislíbila dotaci přes 19 milionů korun, což činí čtyřicet procent nákladů. První zmínka o bazénu se na stránkách města objevila už v roce 2007, stejně jako informace o projektu navrženém architektem Tomášem Šonovským. V tomto období také vedení města zveřejnilo anketu, ve které se lidé měli možnost k výstavbě bazénu vyjádřit.

O bazénu uvažují delší dobu

„Bazén je stavebně povolen již několik let, podle zákona o veřejných zakázkách se musí ale ještě zpracovat realizační projektová dokumentace," potvrdil během jednání starosta Ivan Krupník (Za Brušperk krásnější KSČM).

S aktualizací nepochodil

Petr Měkýš (TOP 2010) vznesl dotaz, zda by bylo možné anketu aktualizovat.

„Nestálo by za to zhotovit nový marketingový průzkum? Přece jen za těch šest let se ekonomická situace podstatně otočila a lidé uvažují poněkud jinak," ptal se zastupitel, který by rád ověřil, zda se pro koupání v Brušperku přikloní zhruba sedmasedmdesát procent obyvatel, jak tomu bylo v minulosti. Starosta podotkl, že mnoho času už nezbývá, neboť referendum je už počátkem března.

„V materiálech máte uvedeno, že podle průzkumu by bazén navštívilo zhruba 54 tisíc lidí za rok. My uvádíme 16 tisíc plus děti. Takže jsme někde na úrovni jedné třetiny," reagoval starosta na poznámku, ve které se Petr Měkýš snažil poukázat především na slabší návštěvnost konkurenčního bazénu v nedaleké obci.

Za výpočty si stojí

„Podívejte se, s čísly si může člověk hrát, jak chce. Za tento výpočet nesu kůži na trh já. Co se týká příjmů, byl jsem spíš opatrnější, co se týká výdajů, tak skeptičtější."

Více než z nepřesných výpočtů projektu, který podle svých slov starosta údajně zpracovával sám, však mají někteří lidé obavy ze ztrátového provozu. Ten byl vyčíslen na zhruba 2,1 milionu korun, které bude muset každý rok město zaplatit ze svého rozpočtu. Jde o desetkrát vyšší sumu, než byla v původních odhadech. Starosta tvrdí, že i přes tuto „ztrátovost" bazénu bude mít město více peněz než doposud, a tím i větší možnosti k jeho rozvoji.

„Otázka je, zda na to opravdu budeme mít. Kdyby celý provoz bazénu vyšel město na maximálně 700 tisíc ročně, což je zhruba jedno procento z rozpočtu, bral bych jej všemi deseti. Pokud se však bude jednat o dva a půl milionů ročně, je to procentuálně vysoká částka. Na provoz bazénu bude muset každý z nás sáhnout do vlastní kapsy pro zhruba 700 korun ročně. Nikde nebyly ani vyčísleny další neočekávané výdaje spojené s údržbou bazénu," zvažoval Lukáš Wežranowski (Šance pro každého). Je přesvědčen o tom, že předložená kalkulace bude v konečné fázi jiná a ztráty podstatně vyšší. Příslib dotace je prozatím jen na papíru. Co se stane, pokud ji město ve skutečnosti z různých důvodů neobdrží, to si připouští málokdo. „Bazén bych uvítala. Děti budou mít pohyb, stejně tak by jej mohli využívat pacienti k rehabilitacím, lidé po úrazech nebo důchodci. Odpadlo by dojíždění do Fryčovic, Trnávky, Olešné a do Ostravy. A tím se odlehčí i životnímu prostředí. Vše je na rozhodnutí většiny lidí," usmívala se po zastupitelstvu žena. Na detaily projektu se mohou zájemci poptat v informačním středisku, vyvěšeny budou i na úřední desce. Starosta města naplánoval také informační schůzku. Ta se uskuteční 11. března v restauraci Na Letné (U Hynečka). O tom, jestli v Brušperku vyroste plavecký bazén se třemi plaveckými drahami v délce 25 metrů a hloubce 1,2 metry, rozhodnou lidé 16. března při referendu.