Dodavatelem umělé vegetace do dokončovaného pavilonu evoluce v ostravské zoo se stane firma z Polska. „Byla nejlevnější," vysvětlil náměstek ostravského primátora Jiří Hrabina. Původně předpokládané náklady ve výši 6 milionů korun se v soutěži podařilo srazit o dva miliony. Jak Hrabina doplnil, s dodavatelem z Wieliczky již byla v uplynulých dnech podepsána smlouva a nic nebrání dokončení zakázky.

Den pro antilopu Derbyho Sobota v ostravské zoologické zahradě po roce opět patří největší a zároveň nejohroženější antilopě světa antilopě Derbyho. Antilopí program se koná do 17 hodin u expozice Na statku.

Umělou vegetaci, která má imitovat tropickou džungli s šesti vzrostlými stromy, termitištěm i spacími hnízdy pro šimpanze, z odolného a zároveň hygienicky nezávadného materiálu, má firma vyrobit a do pavilonu nainstalovat do konce října. Podobné imitace stromů je možné vidět například u orangutanů v pražské zoo v Indonéské džungli.

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se ale do nového pavilonu, kde má být kromě expozice šimpanzů a kočkodanů také dvacet z hlediska evoluce zajímavých zvířat, zřejmě letos ještě nepodívají. „ I když se termín podaří dodržet, expozice se následně musí upravit a připravit pro zvířata. Počítáme také s tím, že ještě nějakou dobu bude probíhat zkušební provoz," říká mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková a upřesňuje, že návštěvníkům se pavilon s velkou pravděpodobností otevře až na jaře 2015. „Věříme, že zabydlování zvířat bude probíhat v pohodě. Určitě to ale bude nějakou dobu trvat," podotkla.

Do nového se najednou přestěhují všechny čtyři šimpanzí samice, které nyní v ostravské zoo chovají. Postupně by se ale k nim měli přidávat další jedinci, o jejichž nákupu už zoo podle Kalouskové jedná. V konečném stadiu pavilon pojme více než deset šimpanzů. „Nově příchozí šimpanzi se s těmi stávajícími budou nejprve seznamovat přes kontaktní seznamovací zábranu, aby se navzájem poznali. Teprve až si budeme jisti, že zvířata spolu budou vycházet, pustíme je k sobě. Už stěhování do nového prostředí pro ně bude stres," vysvětluje Kalousková a dodává, že i vzájemné sžívání původních a nových obyvatel bude mít vliv na to, kdy se pavilon otevře návštěvníkům.

K TÉMATU

Obří investice se nevyhnula problémům
Pavilon evoluce. Nová moderní expozice pro skupinu šimpanzů vznikne přestavbou bývalého pavilonu pro vodní ptáky.
Výstava pavilonu evoluce byla zahájena před dvěma lety. Stavba s rozpočtem 130 milionů korun, až z devadesáti procent hrazená evropskými dotacemi, patří mezi dosud největší investice nejen v ostravské zoo, ale i v Ostravě. Dokončena měla být již loni v listopadu. Nyní je proti původním plánům zhruba v ročním skluzu. Nejprve město řešilo proplacení vícenákladů, které vznikly při instalaci speciální kovové sítě, jež má zabránit tomu, aby se šimpanzi dostali z volného výběhu mezi návštěvníky. Dodavatelská firma tehdy odmítala odtajnit podrobný propočet, který v projektu použila, protože se obávala zneužití svého know how.

„Nakonec se to vyřešilo a problém s proplacením sítě je ukončen," komentuje současný stav náměstek primátora Jiří Hrabina s tím, že vícenáklady ve zhruba pětimilionové výši nakonec z dotací proplaceny nebudou a uhradí je město. „Šlo nám o to, abychom nepřišli o dvacetimilionovou dotaci na samotnou síť, kdyby se to nestihlo. A to se podařilo," dodal. Také první výběrové řízení na dodavatele umělé vegetace musela ostravská radnice zrušit. Ze tří původně přihlášených firem měly dvě v nabídce formální nedostatky a město tudíž muselo vypsat výběrové řízení znovu. Také tato skutečnost protáhla dokončení pavilonu o další měsíce. 

Do zoo po setmění Chcete si prohlédnout ostravskou zoo po setmění a dozvědět se tak, co se tam děje po zavírací době? Pak si nenechte ujít večerní komentované prohlídky. Konají se každou sobotu až do konce prázdnin. „Během procházky večerní zahradou mohou návštěvníci pozorovat chování zvířat, které je navečer jiné než během dne. Zejména zvířata soumračná a noční bývají v tuto dobu mnohem aktivnější, například kočkovité šelmy, jeleni nebo sovy. Naopak zvířata s denní aktivitou je možné vidět, jak se ukládají ke spánku," řekla mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Večerní prohlídky zoo začínají ve 20 hodin, trvají asi tři hodiny a jsou možné pouze s průvodcem. Návštěvníci zaplatí cenu běžného vstupného dospělí 110 korun a děti do 15 let, které musejí přijít pouze v doprovodu dospělé osoby, pak 80 korun. Nutná je rezervace předem na telefonním čísle 596 241 269. 

Nová partnerka korunáče Sclaterova
Korunáč Sclaterův, pestrobarevný největší holub světa s výraznou korunkou na hlavě. 
Pestrobarevný největší holub světa s výraznou korunkou na hlavě se v těchto dnech v Zoo Ostrava seznamuje se svou o něco drobnější, ale neméně krásnou partnerkou. Mladá samička se postupně zabydluje ve svém novém domově a chovatelé doufají, že v budoucnu se samečkem vytvoří harmonizující pár. „Po prvních rozpačitých okamžicích se zanedlouho začali oba ptáci často držet pospolu procházejí se po zemi a také vedle sebe hřadují v korunách stromů. Dokonce už sdílejí i společnou misku s krmením. Zatím to vypadá nadějně, proto věříme, že se vzájemná náklonnost bude prohlubovat a korunáči se časem zapojí do reprodukce," přiblížila mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková. Lidé mohou oba korunáče Sclaterovy pozorovat ve Voliéře Papua. 

V ostravské zoo dozrávají plody citronečníku 
V ostravské zoo dozrávají plody citronečníku  
Při prohlídce areálu ostravské zoologické zahrady je možné v těchto dnech spatřit podél výběhu Indie nedaleko restaurace Saola keř, který poutá pozornost svými plody. „Jde o citronečník trojlistý pocházející z Koreje a severní až střední Číny a je to příbuzný citrusů. Je opadavý a značně trnitý. Vůně jeho květů je oproti pravým citrusům poměrně nevýrazná," přiblížila zajímavost mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková. Plody jsou slabě plstnaté kulaté citronky o velikosti 3 až 5 centimetrů. Nezralé jsou zelené, po dozrátí získají sytý žlutý odstín. Chuť je kvůli značnému obsahu pryskyřic trpká až hořká. Má hojné využití ve východním léčitelství.